Daňová revolúcia podľa Matoviča: Nové prídavky na deti zaplatia vyššie dane pre bohatých

  • Počas dnešného dňa sa minister financií Igor Matovič začal venovať daňovej reforme
  • Rozdelil ju do troch častí, prvá sa týka 200-eurových príspevkov na deti
matovič
Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 14. novembra 2021 v Bratislave. , TASR/Jakub Kotian
  • Počas dnešného dňa sa minister financií Igor Matovič začal venovať daňovej reforme
  • Rozdelil ju do troch častí, prvá sa týka 200-eurových príspevkov na deti

Blížiacu sa daňovú reformu avizoval minister financií Igor Matovič už pred nejakým časom. Ako uvádza denník SME, financmajster sa vyjadril, že verí, že po tejto reforme by mohli rodičia dostávať 200-eurové prídavky na deti. Dúfa, že peniaze rodičia dostanú ešte počas aktuálnej vlády, no konkrétny dátum prezradiť nechcel.

Základné zásady boli predstavené už v máji, no detaily si opäť nechal pre seba. V máji Matovič vyčíslil náklady reformy na približne 2,5 miliardy eur. Reforma bola podľa Matoviča blokovaná stranou Sloboda s Solidarita.

Daňová revolúcia, ako reformu nazýva Matovič, by mala byť rozdelená do dvoch častí, keďže ide o pomerne obsiahlu oblasť. Prvá časť, ktorú minister predstaví, sa bude týkať rodiny. Podľa Hospodárskych novín sa budú ďalšie časti venovať zdaňovaniu práce a zdaňovaniu podnikateľov.

Tlačová beseda Ministerstva financií bola zvolaná na nedeľu 14. novembra 2021 o 14-tej hodine. Na tlačovej konferencii minister skonštatoval, že státisíce slovenských detí nenavštevuje žiaden krúžok.

Zároveň poukázal na to, že každé šieste slovenské dieťa žije pod hranicou chudoby a 54 % neúplných rodín žije taktiež pod hranicou chudoby. „Toto je vizitka, ako sme pristupovali sociálne k rodinám s deťmi,“ skonštatoval Matovič.

Na tlačovke predstavil prvú časť reformy, pričom kľúčovými bodmi sú:

  • Vyššie prídavky na deti a to aj pre vysokoškolákov
  • Služby deťom
  • Zdroje financovania 

Služby deťom

Prvá zmena, ktorú minister navrhuje, sa týka prídavkov na dieťa, ktoré sú v súčasnosti vo výške 25,50 eur na dieťa. Po novom by rodičia detí pod 18 rokov mali 30 eur v hotovosti a rodičia detí nad 18 rokov príspevok vo výške 50 eur.

Rodiny s aspoň jedným pracujúcim rodičom by mal štát podporovať sumou 200 eur na každé nezaopatrené dieťa až do jeho dospelosti. Tento krok by si vyžiadal 105 mil. eur.

zdroj: Screenshot/Facebook/Ministerstvo financií

Druhú časť Matovič označil za nesmierne prekvapivú. Časť nesie názov služby deťom a týka sa každého dieťaťa vo veku od 3 do 18 rokov. Tie by mohli dostávať finančný príspevok vo výške 70 eur, ktorý by mohli využiť napríklad na návštevy kultúrnych stredísk alebo fitness centier a podobne. Toto opatrenie má stáť 570 mil. eur.

Matovič sa venoval aj rekreačnému bonusu. Aj ten týka iba pracujúcich rodičov. Minister navrhol, aby do 18 roku dieťaťa mal tento bonus hodnotu 30 eur mesačne. Cieľom je podporiť domáci cestovný ruch a pracujúci rodič si tento bonus môže uplatniť na každé dieťa.

Daňový bonus na dieťa by sa mal pre pracujúcich rodičov zvýšiť zo súčasných 23 eur až 46 eur na 70 eur na každé dieťa do 18 rokov, vyžiada si to 269 mil. eur. Štvrtým opatrením je tzv. rekreačný bonus na dieťa pracujúcich rodičov v sume 30 eur mesačne na jedno dieťa. Toto opatrenie si vyžiada 254 mil. eur. Celkové náklady na všetky tieto kroky dosiahnu 1,2 miliardy eur.

Z čoho to zaplatí

Sumu 1,2 miliardy eur chce rezort financií pokryť desiatimi opatreniami. Zníženie výdavkov na zbrojenie by malo priniesť 200 miliónov eur ročne, zavedenie paušálnej dane vo výške 29 percent na príjmy z poskytovania služieb deťom 293 miliónov eur a zníženie počtu zamestnancov verejnej správy o dve percentá ďalších 180 miliónov eur.

Nižší rast podielových daní, spočívajúci pomalšom raste príjmov samospráv z daní, prispeje sumou 200 mil. eur. Obmedzenie zisku zdravotných poisťovní má priniesť 20 mil. eur a ďalších 20 mil. eur zavedenie milionárskej dane vo výške 0,1 percenta ročne z majetku v hodnote nad 1 milión eur.

Zrušenie poistiek štátneho majetku má ušetriť 50 mil. eur a vyššia efektivita podnikov takisto 50 mil. eur. Efekty z vyššej podpory rodiny, ktoré sa minú v ekonomike, by mali priniesť 150 mil. eur. Rezort financií chce tiež zvýšiť odvod z hazardu, čo by malo priniesť 100 mil. eur.

Zdroje: SME, Hospodárske noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá