Na Slovensko prichádza piata automobilka

  • Švédske Volvo príde do priemyselného parku Valaliky pri Košiciach
  • Bude vyrábať elektromobily
auto volvo
TASR/Henrich Mišovič
  • Švédske Volvo príde do priemyselného parku Valaliky pri Košiciach
  • Bude vyrábať elektromobily

V priemyselnom parku Valaliky pri Košiciach vyrastie už piata automobilka na Slovensku. Investíciu oznámila firma Volvo v tlačovej správe spolu s ministerstvom hospodárstva SR. Vyrábať bude iba elektromobily, malo by ich byť až 250 000 ročne.

Podarilo sa! Slovensko uspelo v súťaži o megainvestíciu spoločnosti Volvo, ktoré sa stane významným zamestnávateľom na východe. Presvedčili sme o tom, že investovať na Slovensku sa oplatí,okomentoval príchod automobilky na Slovensko minister hospodárstva Richard Sulík.

Veľký investor na východe je mojím splneným snom. Je to niečo, o čom som roky rozprával, roky písal do programu SaS ako prioritu, presvedčený, že zmení životy tisícom ľudí a rodín na Slovensku. Dnes sa to stalo skutočnosťou,“ pokračuje minister. 

Podľa Sulíka rozhodlo niekoľko faktorov. „Hlavným z nich je obrovské nasadenie ľudí z MH SR, agentúry SARIO a štátnych firiem VIP a MH Invest II., ktorým týmto ďakujem za skvelú prácu pri rokovaniach a príprave územia pri obci Valaliky. Táto investícia presiahne ďaleko za Košice a ďaleko za iba automobilový priemysel,“ dodal.

Investícia na východe

Spoločnosť Volvo Cars oznámila príchod na Slovensko. Firma v Košiciach postaví najmodernejší automobilový závod súčasnosti na elektrické automobily. Podrobnosti na piatkovej tlačovej besede oznámia premiér Eduard Heger, minister hospodárstva Richard Sulík, minister financií Igor Matovič a predstavitelia spoločnosti Volvo Cars.

Nová fabrika predstavuje investíciu vo výške okolo 1,2 miliardy eur. Nachádzať sa bude blízko Košíc, kde bude využívať sieť dodávateľov v automobilovom priemysle. Štart výstavby je plánovaný na rok 2023 s inštaláciami zariadení a výrobných liniek v priebehu roku 2024. Sériová výroba ďalšej generácie čisto elektrických automobilov Volvo Cars je plánovaná na rok 2026.

Závod je plánovaný na produkciu do 250 000 vozidiel ročne a očakáva sa, že vytvorí v regióne niekoľko tisíc pracovných miest. Lokalita zároveň podľa predstaviteľov automobilky umožňuje jeho ďalšie rozšírenie v budúcnosti.

Zriadenie košickej fabriky znamená prvý nový produkčný závod Volvo Cars v Európe za takmer 60 rokov. Fabrika v Torslande boa otvorená v roku 1964, zatiaľ čo závod v Gente o rok neskôr. Spoločne dokážu vyprodukovať 600 000 vozidiel ročne.

Len elektromobily

Volvo Cars má ambíciu posunúť sa v polovici tohto desaťročia dostať k úrovni 1,2 milióna predaných automobilov ročne, čím cieli na dosiahnutie globálneho výrobného postavenia naprieč Európou, USA a Áziou.

Plne sa sústredíme na dosiahnutie cieľa byť čisto elektrickou značkou v oblasti mobility do roku 2030, čo je v súlade s našim zámerom,” povedal Jim Rowan, generálny riaditeľ a prezident Volvo Cars.

Ako ďalej dodal: Expanzia v Európe, našom najväčšom regióne z hľadiska predajov, je kľúčovou pre náš prechod k elektrifikácii a pokračujúci rast. Veľmi sa teším nielen na rozšírenie Volvo Cars na Slovensko, ale aj na privítanie nových kolegov a partnerov na našej ceste vpred.”

Vážim si, že Volvo Cars sa rozhodlo postaviť svoj nový závod práve na Slovensku. Svedčí to o ich dôvere k nám a dôvere v túto krajinu a jej stabilitu. Nový závod Volvo Cars je pre nás významný hneď z dvoch dôvodov. Po prvé, vznikne na východnom Slovensku, čím významnou mierou zlepší sociálnu a ekonomickú situáciu v regióne. Po druhé, v závode sa budú vyrábať len autá na elektrický pohon, čo pre slovenský automobilový priemysel predstavuje perspektívu konkurencieschopnosti v novej ekologickej ére,” povedal Eduard Heger, predseda vlády SR. 

Zdroje: SITA, TS/MHSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá