Nový prieskum ukázal krutú pravdu o Slovákoch. Dezinformácie nás úplne ovládli

  • Organizácia GLOBSEC organizovala prieskum v ôsmich európskych krajinách
  • Experti odhalili výsledky zo Slovenska
Protestujúci Slováci pred Bratislavským hradom neprajú Ukrajincom pomoc. Ukrajinskí utečenci žiadajú o skončenie vojny
TASR/Pavol Zachar, František Iván
  • Organizácia GLOBSEC organizovala prieskum v ôsmich európskych krajinách
  • Experti odhalili výsledky zo Slovenska

Organizácia GLOBSEC realizovala prieskum verejnej mienky v krajinách strednej a východnej Európy. Zúčastnilo sa spolu osem štátov, konkrétne Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko, Rumunsko, Litva a Lotyšsko. Organizácia údaje získava pravidelne od roku 2017.

Organizácia sa vo svojom prieskume zamerala na postoje ľudí z tohto regiónu k ruskej invázii na Ukrajinu, ako aj NATO a EÚ či demokracii ako takej. Ľudia tiež odpovedali na otázky týkajúce sa dezinformačných naratívov, ktoré sa šíria v súvislosti so súčasnou vojnou.

Podľa expertov GLOBSEC z Centra pre demokraciu a odolnosť z prieskumu vyplýva, že vojna zásadne zmenila postoje ľudí v regióne strednej a východnej Európy. Dve tretiny obyvateľov oblasti vnímajú Rusko ako hrozbu a USA ako kľúčového partnera.

V mnohých krajinách sa posilnili pro-európske postoje, medzi Slovákmi sa však rozšírili dezinformácie a hoaxy. Na Slovensku vnímame historicky najnižšiu dôveru v inštitúcie.

Len 40 percent Slovákov si myslí, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedné Rusko. Na druhej strane si 34 percent myslí, že za ňu môže Západ.

Report z tohto roku

Tento rok sa prieskum realizoval na vzorke 1 000 respondentov za každú krajinu a uskutočnil sa na konci marca tohto roku.

V regióne si celkovo 64 percent ľudí myslí, že za vojnu na Ukrajine môže Rusko. Slovensko je však na chvoste a výrazne pod priemerom.

Občania strednej Európy vnímajú sankcie uvedené na Rusko zväčša pozitívne. 59 percent z nich si myslí, že by v nich mal Západ pokračovať. Na Slovensku si len 37 percent ľudí myslí, že sankcie skutočne fungujú a 49 percent sa domnieva, že Rusku neubližujú.

Región chce podporovať Ukrajinu vojenskou technikou, konkrétne tento názor zastáva 74 percent ľudí. Slováci však opäť ostávajú pod priemerom, iba 57 percent obyvateľov súhlasí s podporou Ukrajiny.

Čo sa týka pomoci utečencom z Ukrajiny, na čele je Maďarsko, kde s pomocou ľuďom súhlasilo až 90 percent opýtaných.

Podpora NATO

Experti sa domnievajú, že Stredo- a Východoeurópania historicky veria Severoatlanickej organizácii a odráža to aj výsledok podpory členstva v NATO v ich krajinách. Konkrétne by v Aliancii chcelo ostať 79 percent respondentov z regiónu. Slovensko sa však umiestnilo na úplnom chvoste s podporou na úrovni 58 percent.

Slovensko je tiež jedinou krajinou, kde podpora členstva v NATO výrazne klesla. Medzi rokmi 2022 a 2023 sa znížila zo 72 na 58 percent. V Česku je podpora na úrovni 85 %.

Experti výsledky u Slovákov pripisujú najmä úspešnosti v oblasti dezinformácií a hoaxov.

Až 91 percent Čechov je ochotných brániť iné krajiny NATO v prípade ich napadnutia, na Slovensku by susedov bránilo 65 percent. GLOBSEC konštatuje, že ide o paradox, keďže s členstvom v NATO súhlasí menej Slovákov než s pomocou susedom.

Na druhej strane sa dočítaš, ako ľudia v regióne vnímajú Rusko, Čínu či USA, ale aj LGBTI komunitu a médiá >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: GLOBSEC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá