AKTUÁLNE: Očkovaní aj prekonaní môžu ísť do obchodov už v piatok, lockdown sa predlžuje

  • Koalícia sa zhodla na ďalších opatreniach
  • Študenti na stredných školách a na druhom stupni základných škôl prejdú od pondelka na dištančné vyučovanie
  • Koalícia sa zhodla aj na zmene 500-eurových voucherov pre ľudí nad 60 rokov, navrhujú, aby zaočkovaní dostali 300 eur v hotovosti
aktualna sprava
  • Koalícia sa zhodla na ďalších opatreniach
  • Študenti na stredných školách a na druhom stupni základných škôl prejdú od pondelka na dištančné vyučovanie
  • Koalícia sa zhodla aj na zmene 500-eurových voucherov pre ľudí nad 60 rokov, navrhujú, aby zaočkovaní dostali 300 eur v hotovosti

Dnešná tlačová konferencia koaličných partnerov má názov „Dohoda sa zrodila“. Predseda Slovenskej republiky Eduard Heger vyhlásil, že koalícia sa zhodla na tom, ako budú vyzerať ďalšie opatrenia. Rokovalo sa včera večer, ale aj dnes ráno. 

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vyhlásil, že v piatok 10. decembra 2021 sa otvoria neesenciálne obchody pre očkovaných a tých, ktorí COVID-19 prekonali. „Otvoria sa takisto v piatok,“ povedal.

Lengvarský upresnil, že zákaz vychádzania a núdzový stav bude po piatku platiť aj naďalej. Ďalej ozrejmil, že druhý stupeň ZŠ a stredné školy sa od pondelka 13. decembra 2021 zatvárajú, deti prejdú na dištančné vyučovanie.

V piatok otvárame. Nezmyselné zatváranie obchodov a likvidácia ekonomiky skončia. Myslím, že je viac ako na čase a teší ma, že táto moja požiadavka dnes prešla,“ okomentoval na sociálnej sieti Facebook minister hospodárstva Slovenskej republiky Richard Sulík.

Ako informuje SITA, bohoslužby by mali byť od piatka 10. decembra s obmedzením na metre štvorcové prístupné pre očkovaných a prekonaných.

Ostatné veci, ako som ich predstavil včera, to znamená, otváranie hotelov, ostávajú v platnosti tak, ako boli predstavené, to znamená 25. decembra,“ dodal Lengvarský. V tretej fáze, teda od 25. decembra, by sa mali otvoriť hotely a ďalšie rekreačné zariadenia, a to pre očkovaných a ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali.

Od 11. decembra 2021 by mali byť otvorené vleky v režime OP (Očkovaní a prekonaní). 

S KOALIČNÝMI PARTNERMI SME SA DOHODLI NA NOVÝCH OPATRENIACHDnešná tlačová konferencia je dôkazom, že sa vieme…

Posted by Eduard Heger – predseda vlády SR on Tuesday, December 7, 2021

Detaily sa ešte budú pred zajtrajším rokovaním vlády dolaďovať.

Poukážky nebudú

Ďalšou častou dohody sú aj 500-eurové vouchery pre ľudí nad 60 rokov, ktorí ich môžu využívať v rôznych reštauráciách, hoteloch či v službách.

Súčasťou tejto dohody je aj kompromis na riešení v prospech motivácie dôchodcov. Spočíva v tom, že som navrhol, že zmeníme 500-eurové poukážky na 300 eur v hotovosti,“ povedal minister financií Igor Matovič. 

Matovič po novom navrhuje, aby tí, ktorí sa zaočkovali treťou dávkou, dostali 300 eur v hotovosti. Rovnako by 300 eur dostali aj tí, ktorí sú zaočkovaní dvoma dávkami a čoskoro dostanú tretiu. 200 eur by zase mali získať tí, ktorí majú prvú dávku a do Vianoc dostanú aj druhú dávku. Tí, ktorí ešte očkovanie nepodstúpili a do Vianoc sa zaočkujú prvou dávkou, by taktiež mali dostať 200 eur. 

Ministerka investícií regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová ďalej vyhlásila, že pokiaľ sa percento zaočkovaných po zavedení 300-eurového bonusu nezvýši, bude strana Za ľudí od budúceho roka presadzovať povinné očkovanie, teda aspoň pre seniorov. 

Zdroje: TK/ Eduard Heger, SITA, Facebook/ Richard Sulík

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie