AKTUÁLNE: Od pondelka sa COVID automat výrazne mení, prvýkrát pribudnú zelené okresy

  • Od pondelka, 7. júna, nastanú na Slovensku opäť zmeny
  • V aktuálnej mape sa budú nachádzať dva okresy v zelenej fáze
COVID automat
MZSR
  • Od pondelka, 7. júna, nastanú na Slovensku opäť zmeny
  • V aktuálnej mape sa budú nachádzať dva okresy v zelenej fáze

Do COVID automatu pribudnú farby, ktoré sme tu ešte nemali. Zelené budú okresy Šaľa a Turčianske Teplice. Nakoľko je pre občanov Slovenska spomínaná fáza nová, pripomenieme ti aktuálne rozdelenie všetkých okresov, no aj to, aké pravidlá v nej platia.

Od najlepších k najhorším

Poradie okresov a ich farebnosti v rámci COVID automatu sa od budúceho pondelka, 7. júna, opäť zmení, informujú TV Noviny. V zelených okresoch ostáva povinné rúško v interiéri v spoločných priestoroch a na hromadných podujatiach aj v exteriéri. Reštaurácie aj obchodné centrá budú fungovať bez obmedzení. Test bude potrebný iba pri vysoko rizikové hromadné podujatia alebo prevádzky.

Pribudlo 124 nakazených, Sputnik mali podľa Matoviča chcieť státisíce ľudí, realita je celkom iná

Zelené okresy: Šaľa a Turčianske Teplice

Žlté okresy: Bratislava I.-V., Brezno, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Levoča, Lučenec, Malacky, Martin, Michalovce, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Poltár, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Sabinov, Senec, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Veľký Krtíš, Zlaté Moravce

Oranžové okresy: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Bytča, Čadca, Gelnica, Humenné, Ilava, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Medzilaborce, Námestovo, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Rimavská Sobota, Rožňava, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Trnava, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zvolen

Ružové okresy: Bardejov, Nové Mesto nad Váhom, Ružomberok, Skalica, Sobrance, Trenčín

Červené okresy: Banská Štiavnica, Kysucké Nové Mesto, Myjava

Opatrenia v jednotlivých okresoch upravuje aktuálne platná, tretia verzia COVID automatu, ktorú si môžeš detailne prezrieť na stránke korona.gov.sk.

Vakcinácia napreduje

Na Slovensku dostalo prvú dávku vakcíny už takmer 1,8 milióna osôb. Záujem očkovať sa stúpa hlavne u mladších gerefáciách, z osôb nad 16 rokov je zaočkovaných 38 %. Vo vekovej kategórii nad 70 rokov je nárast už len veľmi mierny, celkové číslo je približne 65 % zaočkovaných. V priebehu nasledujúcich dní dosiahneme prvý milión počet osôb zaočkovaných obomi dávkami.

V čakárni je aktuálne približne 100 000 osôb s relatívne veľkými regionálnymi rozdielmi. „Na východe dostane osoba termín takmer okamžite, v okresoch na západe musia žiadatelia čakať.“

Aktuálne máme iba 34 pacientov na umelých ventiláciách a len 412 hospitalizovaných s Covidom-19, čo sú klesajúce a veľmi pozitívne čísla. Zo zlepšujúcej sa situácie máme radosť, ale prosíme vás, aby ste dôsledne dodržiavali stále platné opatrenia, nosili respirátor, v interiéroch čo najviac vetrali a najmä, prihláste na očkovanie seba a vašich starších príbuzných, vyzýva Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti.

Zdroje: TV Noviny, korona.gov.sk, TK, Facebook/MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech