Pápeža Františka privítala prezidentka Zuzana Čaputová. Stretol sa s predstaviteľmi registrovaných cirkví

  • Pápež František práve pristál na bratislavskom letisku
  • Na Svätého otca čakalo mnoho ľudí
papez caputova
TASR/Michal Svítok
  • Pápež František práve pristál na bratislavskom letisku
  • Na Svätého otca čakalo mnoho ľudí

Na bratislavskom letisku práve pristál pápež František. Na letisku ho od ranných hodín čakalo množstvo ľudí, niektorí mali aj transparenty v talianskom jazyku. Priamo na ploche ho očakávalo približne 150 novinárov a spolu s pápežom ich v lietadle pricestovalo ďalších 80.

Privítania sa zúčastnila napríklad Zuzana Čaputová, no aj primátor Bratislavy Matúš Vallo, František Mikloško, Mária Jasenková, Mária Patakyová a preživšia holokaustu Herta Vyšná. 

Ide o prvú návštevu pápeža Františka na Slovensku. Naposledy navštívila hlava katolíckej cirkvi, pápež Ján Pavol II., Slovensko v septembri 2003.

Pápež František na Slovensku pobudne do stredy 15. septembra. V pondelok 13. septembra má program v Bratislave, v utorok 14. septembra navštívi Košice a Prešov a svoju návštevu ukončí 15. septembra na púti v Šaštíne.

Prvou osobou, ktorá Svätého otca privítala, bola prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá ho do našej krajiny pozvala. Na pápeža na letisku čakal tradičný chlieb so soľou, ktorým ho ponúkli deti. S pápežom sa zvítal aj predseda vlády Boris Kollár. Delegáciu pápežovi predstavila prezidentka. 

Po ukončení oficiálneho privítacieho ceremoniálu sa pápež František z letiska v autokolóne vybral do centra Bratislavy na Apoštolskú nunciatúru, kde sa zúčastnil na ekumenickom stretnutí.

Nunciatúra v blízkosti bratislavského Horského parku sa zároveň na nasledujúce dni stane aj miestom jeho pobytu, kde má podľa svojho želania zriadenú malú izbu. Nunciatúru možno vnímať ako istú formu veľvyslanectva Vatikánu na Slovensku. Vedie ju nuncius, ktorý je predĺženou rukou pápeža na Slovensku a pomáha pri udržiavaní vzájomných vzťahov Vatikánu a Slovenska. Vedie ju Giacomo Guido Ottonello.

Hlava katolíckej cirkvi vyzvala na odkazy vierozvestov Cyrila a Metoda

Hlava katolíckej cirkvi poďakovala predstaviteľom registrovaných cirkví a náboženských spoločností za to, že prijali jeho pozvanie na spoločné stretnutie a srdečne ich pozdravila. Pápež František to povedal počas príhovoru predstaviteľom cirkví a náboženských spoločností Slovenska na apoštolskej nunciatúre v Bratislave.

„Som rád, že prvé stretnutie na Slovensku je s vami. Je dôkazom, že kresťanská viera je a chce byť v tejto krajine semienkom jednoty a kvasom bratstva. Cesta vašich komunít začala nanovo po rokoch ateistického prenasledovania, kedy bola náboženská sloboda znemožnená alebo tvrdo skúšaná. Potom konečne nastala sloboda,“ zdôraznil pápež.

papez caputova
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Dodal, že cirkvi teraz spája úsek cesty, na ktorom zakusujú, aké je krásne, ale aj ťažké žiť vieru. „Existuje totiž pokušenie znova sa stať otrokmi už nie nejakého režimu, ale ešte horšieho otroctva. Toho vnútorného otroctva,“ uviedol František.

Pápež vyzval účastníkov stretnutia, aby si pomáhali navzájom a nepadli do pasce uspokojenia sa s „chlebom a niečím k tomu“. Dodal, že toto riziko prichádza náhle, keď sa všetko znormalizuje a ustáli. „Tu, zo srdca Európy, ma to núti sa pýtať, či sme my, kresťania, nestratili horlivosť ohlasovania a proroctvo svedectva?“, vystríhal pápež pred stratou jednoty, ktorú ohlasoval Ježiš Kristus.

František vyzdvihol aj dielo solúnskych bratov Sv. Cyrila a Metoda.

„Títo bratia nech nám pomôžu pokračovať v ceste a pomáhajú rozvíjať medzi sebou bratské spoločenstvo. Napokon, ako si môžeme želať Európu, ktorá znova nájde svoje kresťanské korene, ak sme my sami vykorenení z plného spoločenstva? Ako môžeme snívať o Európe slobodnej od ideológií, ak nemáme odvahu postaviť Ježišovu slobodu pred potreby jednotlivých skupín veriacich?“ konštatoval pápež.

František zdôraznil aj potrebu starostlivosti o chudobných. Zdôraznil, že len vtedy, keď sa cirkvi zastanú tých najslabších, dostane sa z pandémie chudoby naozaj celé spoločenstvo.

„Ďakujem vám za vašu prítomnosť. Mierna a pohostinná povaha typická pre slovenský ľud, tradičné pokojné spolunažívanie medzi vami a vaša spolupráca pre dobro krajiny sú vzácne,“ dodal pápež. Predstaviteľov cirkví a náboženských spoločenstiev povzbudil, aby pokračovali v ekumenickej ceste, ktorá je vzácnym pokladom, ktorého sa netreba vzdať.

 

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá