Po Djokovičovi aj česká tenistka. Austrália vyhostila ďalšieho športovca

  • Športovci s výnimkou, ktorí prišli nezaočkovaní do Austrálie, majú problém
  • Medzi účastníkov Australian Open mala patriť aj česká tenistka
  • Podľa najnovších správ jej víza boli zrušené kvôli očkovaniu
Tenisová raketa
Tenis, Unplash/Cristina Anne Costello
  • Športovci s výnimkou, ktorí prišli nezaočkovaní do Austrálie, majú problém
  • Medzi účastníkov Australian Open mala patriť aj česká tenistka
  • Podľa najnovších správ jej víza boli zrušené kvôli očkovaniu

Okrem Novaka Djokoviča, ktorého prípad sa aktuálne rieši asi po celom svete, má podobný problém aj česká tenistka. Renátu Voráčovú zadržali predstavitelia austrálskych pohraničných síl a požiadali ju, aby opustila krajinu, informuje Brisbane Times.

Podľa portálu mala športovkyňa výnimku, pretože patrila k skupine, ktorá prekonala koronavírus v posledných šiestich mesiacoch. 

Voráčovej vízum už bolo zrušené, zatiaľ sa však nevyjadrila, či sa voči rozhodnutiu odvolá. Zatiaľ to vyzerá, že bude musieť opustiť krajinu. Aktuálne sa nachádza spoločne s Novakom Djokovičom v imigračnom hoteli Park, píše Eurosport. 38-ročná športovkyňa údajne dostala výnimku od spoločnosti Tennis Australia. 

„Môžeme potvrdiť, že česká tenistka Renata Voráčová je v rovnakej detencii ako Djokovič, spolu s niekoľkými ďalšími tenistami. Náš generálny konzulát v Sydney situáciu teraz rieši a s tenistkou je v spojení. Voráčová sa rozhodla z dôvodu obmedzenej možnosti trénovania ďalšiu účasť na turnaji vzdať a z Austrálie odcestovať,“ uviedlo české ministerstvo zahraničných vecí, píše ABC

zdroj: Nadina/Wikimmedia commons

Česká tenistka nebola zastavená priamo na letisku, prešla všetkými kontrolami. V stredu dokonca hrala na turnaji WTA v Melbourne. 

Podozrenie u ďalšieho tenistu

Austrálska polícia začala pátrať po ďalšom športovcovi, ktorý sa mal zúčastniť Australian Open. Na vstup do krajiny využil tiež rovnaký typ výnimky. Federálna vláda však v novembri informovala spoločnosť Tennis Australia, že nedovolí, aby medzinárodní cestujúci mohli obchádzať pravidlá na základe takejto výnimky. 

Turnaj sa odohráva v austrálskom meste Melbourne. Djokovič nechcel prezradiť, či je zaočkovaný. Údajne mal spĺňať podmienky stanovené Austrálskou technickou poradnou skupinou pre imunizáciu, no po prílete mu polícia zamietla vstup do Austrálie.

Problémom boli jeho víza. Po vyšetrovaní úrady oznámili, že Djokovič „neposkytol vhodné dôkazy na splnenie vstupných požiadaviek“ a jeho víza boli zrušené. 

zdroj: Djokovič

Šampión, ktorý sa mal stretnúť na tenisovom kurte so svojim najväčším rivalom Rafaelom Nadalom, preto prostredníctvom svojich právnikov spustil súdnu výzvu, ktorej verdikt bude známy až v pondelok. 

Očkovaná Sputnikom 

Podľa portálu Tennis 365 sa prostredníctvom výnimky chcela dostať na šampionát aj ruská tenistka Natalia Vikhlyantseva. Športovkyňa sa však na rozdiel od Djokoviča nechala zaočkovať. Problémom bola práve očkovacia látka ruskej výroby Sputnik. Austrália túto vakcínu neuznáva. 

„Som naštvaná, pretože nemôžem byť v Austrálii s celým tenisovým svetom,“ vyjadrila sa pre ITV News. Podľa jej slov nechce nič iné, len hrať.

Je ochotná podstúpiť aj všetky testy. Minulý rok jej organizátori ponúkli schválenú vakcínu, no Vikhlyantseva ju odmietla. Nechcela, aby ovplyvnila výkon jej tela. 

Ruskej vakcíne verí, a je frustrovaná, že ju zvyšok sveta neuznáva.

Zdroje: Brisbane Times, Eurosport, Tennis 365, ABC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie