Poslanci prelomili veto prezidentky, o 30 miliónoch rozhodne ministerstvo kultúry

  • V utorok sa začala posledná riadna schôdza pred letnou prestávkou
  • Poslanci majú vyše 120-bodový program
15. Schôdza parlamentu
Startitup/Gabriel Bezuška
  • V utorok sa začala posledná riadna schôdza pred letnou prestávkou
  • Poslanci majú vyše 120-bodový program

Poslanci sa v utorok vrátili do parlamentných lavíc po takmer troch týždňoch. Na programe dňa je 15. schôdza NR SR, poslanci majú na programe vyše 120 bodov, vrátane zákonov, ktoré parlamentu vrátila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Budú tiež rokovať o návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý je v druhom čítaní, píše TASR.

Parlament má prerokovať vetovaný zákon o múzeách a galériách, ako aj vetovaný zákon o Fonde na podporu umenia (FPU). Podľa prezidentky môže táto legislatíva ohroziť slobodu umenia. Zo zákona vyplýva, že o poskytnutí finančných prostriedkov z FPU bude po novom rozhodovať rada fondu, ktorej počet členov sa má zvýšiť.

Prezidentka vetovala aj zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a výstavbu transeurópskej dopravnej siete, ktorý má urýchliť výstavbu projektov vo verejnom záujme. Prezidentka namieta, že je v nesúlade s ústavou.

Poslanci budú rokovať aj o návrhu, podľa ktorého sa má Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). Riaditeľa by po novom mala voliť deväťčlenná rada, zložená zo štyroch nominantov ministerstva kultúry.

Startitup situáciu sleduje naživo v NR SR.

Neziskovky presunuli na neskôr

Zmeny týkajúce sa neziskových organizácií z dielne SNS posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR na ďalšiu schôdzu so začiatkom v septembri. Návrh odôvodnil Adam Lučanský (SNS) prebiehajúcimi rokovaniami o novele.

Novelizácia týkajúca sa neziskových organizácií je v druhom čítaní. Ráta so zavedením označovania organizácií prijímajúcich financie zo zahraničia vyše 5 000 eur za rok ako „organizácie so zahraničnou podporou“.

Podpredseda parlamentu poverený jeho riadením Peter Žiga (Hlas-SD) zároveň informoval, že v piatok (14. 6.) budú poslanci rokovať do 14.00 h bez obedovej prestávky a bez hlasovania. Ostatné dni by mali hlasovať o 11.00 h a o 17.00 h.

„Ak chce vláda robiť zásadné zmeny vo fungovaní mimovládnych organizácií, návrh by mal prejsť riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním, aby mohli byť zapracované výhrady rôznych subjektov. V PS sme ochotní napríklad podporiť zmeny v oblasti transparentnosti, odmietame ale delenie mimovládnych organizácii na dobré a zlé,“ vyhlásila predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková (PS).

„Takéto nálepkovanie vedie k stigmatizácii. Mimovládne organizácie, a ľudia, ktorí v nich pracujú či ich podporujú, sú vystavovaní nenávisti a útokom. Nemá to nič spoločné s konštruktívnou debatou,“ pripomenul poslanec Ondrej Prostredník (PS).

Poslanci prelomili veto prezidentky a schválili novelu zákona o FPU, o 30 miliónoch eur budú primárne rozhodovať nominanti ministerstva kultúry

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schválili novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). O poskytnutí peňazí z fondu tak bude po novom rozhodovať rada fondu. Prihliadať bude na stanovisko odbornej komisie, ktorá bude poradným orgánom rady, no stanovisko nebude pre radu záväzné.

O pridelení 30 miliónov eur na festivaly, knižnice, folklór a kultúrne centrá budú primárne rozhodovať nominanti ministerstva kultúry, čo predstavuje zásadnú zmenu. Za novelu hlasovalo 78 poslancov. Do platnosti má vstúpiť 1. augusta 2024. 

„Rada v rozhodnutí o poskytnutí finančných prostriedkov určí sumu finančných prostriedkov v súlade so schváleným rozpočtom fondu a základný časový rámec pre poskytnutie a použitie finančných prostriedkov,“ uviedli v predloženom materiáli poslanci.

Poslanci taktiež prelomili v utorok veto prezidentky Čaputovej a opätovne schválili zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete (TEN-T). Jeho cieľom je urýchliť výstavbu projektov vo verejnom záujme. Zákon bude účinný dňom vyhlásenia.

Od 1. augusta sa tiež zmení spôsob výberu štatutárneho orgánu múzea alebo galérie zriadených ústredným orgánom štátnej správy, vyšším územným celkom alebo obcou, ako aj vedúceho zamestnanca riadiaceho múzeum alebo galériu, informuje SITA. Poslanci Národnej rady taktiež prelomili veto prezidentky a opätovne schválili aj novelu zákona o múzeách, galériách a ochrane predmetov kultúrnej hodnoty.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá