AKTUÁLNE: Poznáme meno nového špeciálneho prokurátora. Zvolený bol na 7 rokov

  • Novým špeciálnym prokurátorom sa stal Daniel Lipšic
  • Získal 79 hlasov
AktualneSIU
  • Novým špeciálnym prokurátorom sa stal Daniel Lipšic
  • Získal 79 hlasov

Agentúra TASR informuje, že novým špeciálnym prokurátorom sa stal Daniel Lipšic. 

Zvolený bol na obdobie 7 rokov. Svoj hlas mu odovzdalo 79 poslancov Národnej rady SR (NR SR).

Lipšic vo voľbe ako jediný neprokurátor uspel medzi prokurátormi Jánom Šantom, Petrom Kyselom a Vasiľom Špirkom.

Zvolenie Daniela Lipšica za špeciálneho prokurátora vníma organizácia Transparency International Slovensko (TIS) ako garanciu, že stíhanie veľkých korupčných rýb bude na Slovensku pokračovať aj ďalších sedem rokov, „čo je po mizerných dvoch desaťročiach veľmi dobrá správa“. V tlačovej správe o tom informoval projektový koordinátor TIS Ľuboš Kostelanský.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ako ale TIS podotklo, zvolenie Lipšica tiež garantuje, že špeciálna prokuratúra bude permanentne politizovaná a jej kroky, obzvlášť proti opozičným politikom, ktorí boli v poslednom desaťročí namočení do korupčno-klientelistických sietí, budú spochybňované ako zneužitie moci. „Kontroverzia okolo Milana Lučanského je toho predohrou. Veľká časť občanov nebude prokuratúre naďalej veriť,“ doplnili. TIS by z toho dôvodu uprednostnilo na pozícii šéfa špeciálnej prokuratúry prokurátora Petra Kysela.

TIS je však presvedčené, že Lipšicova kariéra politika aj advokáta svedčí o tom, že špeciálna prokuratúra pod jeho vedením nebude chrániť vládu a jej priaznivcov. „Lipšic veľakrát v minulosti ukázal, že vie kritizovať aj blízkych a bojovať za verejný záujem bez ohľadu na sympatie. Oproti kandidujúcim prokurátorom je u Lipšica najmenšie riziko, že by ohol chrbát a sklamal,“ pokračovalo TIS.

„Veríme, že zvýšenou transparentnosťou a dobrou komunikáciou minimalizuje svoje nevýhody a Slovensko spraví v rovnosti pred zákonom skutočne veľký skok napred,“ uzavrelo TIS.

Správu budeme aktualizovať. 

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech