Pravda o smrti Lučanského: Jednoznačne spáchal samovraždu

  • Pochybnostiam je koniec
  • Záver vyšetrovania ukazuje, že Lučanský si sám vzal život
milan lučanský
TASR/Pavel Neubauer
  • Pochybnostiam je koniec
  • Záver vyšetrovania ukazuje, že Lučanský si sám vzal život

Prípad samovraždy Milana Lučanského je definitívne rozhodnutý. Bývalý policajný prezident spáchal samovraždu. Takýto je záver vyšetrovania, ktoré ukončila Krajská prokuratúra v Prešove, informujú TV Noviny. Úrad inšpekčnej služby zastavil trestné stíhanie ešte v júni, no sťažnosť voči nemu podala Lučanského rodina.

Sťažnosť však prokuratúra zamietla ako nedôvodnú a potvrdila tak závery vyšetrovania, podľa ktorých Lučanský prišiel o život vlastnou rukou. Na dnešnom tlačovom brífingu v Prešove to uviedol prešovský krajský prokurátor Pavol Matija.

Koniec pochybností

Ako informoval, prokurátor zamietol sťažnosti splnomocnencov poškodených proti uzneseniu Úradu inšpekčnej služby k zastaveniu stíhania v predmetnej trestnej veci. Trestné stíhanie bolo vedené pre podozrenie zo spáchania trestného činu v súvislosti so zranením Lučanského z 29. decembra 2020 v prešovskej väznici, na následky ktorých o deň neskôr zomrel a takisto zo dňa 9. decembra, po ktorých podstúpil operáciu zraneného oka v ružomberskej nemocnici.

Stíhanie sa týkalo podozrenia zo zločinu ublíženia na zdraví, obzvlášť závažného zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ublíženia na zdraví.

Trestné stíhanie vyšetrovateľ zastavil. V tomto kontexte sa skutok stal, nie je však trestným činom a nie je dôvod na podstúpenie veci. Zjednodušene povedané, nastal následok, konštatované zranenia, bolo ale vylúčené cudzie zavinenie,“ skonštatoval Matija s tým, že vydaním rozhodnutia sa vec stala právoplatnou.

Orgány činné v trestnom konaní podľa neho tiež preverovali podozrenie zo spáchania trestnej činnosti príslušníkmi Ústavu na výkon väzby a trestu v súvislosti s porušením dozorovej služby. V tomto prípade bolo trestné stíhanie zastavené. „Vyšetrovateľ a prokurátor konštatujú, že skutok sa nestal. Neboli teda zistené také skutočnosti, ktoré by oprávňovali vyvodiť trestnú zodpovednosť voči príslušníkom ústavu,“ dodal krajský prokurátor.

Ako doplnil prokurátor Marek Švagerko, celkovo vykonali 87 výsluchov svedkov, tri konfrontácie medzi svedkami a štyri výsluchy znalcov. Vykonala sa rekonštrukcia oboch udalostí, dve previerky výpovedí, vyšetrovací pokus, dve obhliadky miesta činu, pri ktorom použili aj 3-D skenovacie zariadenie.

Vypočutí boli traja poškodení, obhliadnutý bol kamerový systém, z ktorého boli zadovážené záznamy. Preverovali sa aj počítačové údaje. Spolu vykonali 13 znaleckých pokusov a jedno odborné vyjadrenie. „Výsledkom všetkých týchto vyšetrovacích úkonov bolo zhromaždenie dôkazového materiálu o obsahu desiatich zväzkov vyšetrovacieho spisu s počtom 2 885 strán. Na základe takto vykonaného vyšetrovania vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie uznesením, v ktorom podrobne uviedol všetky vykonané dôkazy, zistenia z nich vyplývajúce, ako aj úvahy, ktorými sa riadil pri ich hodnotení a právnom posúdení,“ vysvetlil Švagerko s tým, že rozhodnutie vyšetrovateľa má 283 strán. Prokurátor následne rozhodol o sťažnosti 52-stranovým rozhodnutím.

Všetky dôkazy podľa Matiju potvrdzujú, že Lučanský bol v čase tragickej udalosti v cele sám a žiadna osoba do cely počas dňa nevstúpila. Počas večere bol nažive a pozeral televízor. Keďže večeru neprevzal, po otvorení cely ho dozorcovia našli s bundou okolo krku s rukami nad hlavou.

Podľa súdnych posudkov a pitevného nálezu sa bývalý policajný prezident udusil obesením. Aj pri predchádzajúcom zranení oka dôkazy vylúčili cudzie zavinenie. „Urobili sme všetko pre to, aby boli objektívne vyšetrené okolnosti tejto tragickej udalosti, aby tu nevznikali zbytočné otázniky a nebola táto téma zneužívaná na politický boj. Garantujem, že vyšetrovanie bolo vedené nestranne a bez akýchkoľvek vonkajších vplyvov,“ skonštatoval Matija.

Milan Lučanský si siahol na život pred dvomi rokmi, v decembri 2020. Vo väzbe, v ktorej bol zadržaný v rámci kauzy Judáš, sa obesil na bunde teplákovej súpravy. Tento pokus ho nepripravil o život hneď, no Lučanský zomrel po boji o život v nemocnici 30. decembra 2020.

Hneď po jeho smrti sa vynorili rôzne konšpirácie, že policajný prezident sa sám nezabil, a tak sa rozbehlo vyšetrovanie. To dnes potvrdilo teóriu, ktorá bola známa od začiatku, a síce že Lučanský si sám vzal život.

Akcia Judáš

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila osem osôb v rámci akcie Judáš, vrátane exprezidenta PZ Milana Lučanského. Trestná činnosť sa týka najmä korupcie. 

Ide o osoby, ktoré v minulosti pôsobili, a niektoré stále aj pôsobia, vo vysokých funkciách Policajného zboru, SIS a Kriminálneho úradu finančnej správy,” priblížila polícia.

Podľa vyšetrovateľa sa trestnej činnosti mali dopúšťať dlhodobo a minimálne v ôsmich skutkoch. „Zatiaľ sme zadržali šesť osôb a od rána pokračujú procesné úkony. Viac informácií poskytneme, keď to procesná situácia dovolí,” doplnila polícia.

Zdroje: TVNoviny.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá