AKTUÁLNE: Premiér Matovič je pripravený odstúpiť. Žiada však demisiu Sulíka, Kolíkovej aj Šeligu

  • Oznámil to na tlačovej besede
  • Premiér súhlasí s rekonštrukciou vlády na pôdoryse výsledkov parlamentných volieb
  • Ako podmienku svojej demisie však žiada až štyri „hlavy“ z radov koaličných partnerov
igor matovič
TASR/Pavel Neubauer
  • Oznámil to na tlačovej besede
  • Premiér súhlasí s rekonštrukciou vlády na pôdoryse výsledkov parlamentných volieb
  • Ako podmienku svojej demisie však žiada až štyri „hlavy“ z radov koaličných partnerov

Koaličná vládna kríza vrcholí. Premiér Igor Matovič je pripravený odstúpiť, ak koaliční partneri naplnia požiadavky OĽaNO. Zdôraznil, že hnutie doteraz žiadne personálne požiadavky nemalo, na rozdiel od koaličných partnerov.

Pre upokojenie situácie považujeme za nevyhnutný odchod Richarda Sulíka (SaS) z vlády. Pozitívne prijímame ponuku od ministerky Kolíkovej (Za ľudí) na odstúpenie. Prijímame aj ponuku Juraja Šeligu (Za ľudí) na odstúpenie z postu podpredsedu NRSR. Požadujeme prerozdelenie miest vo vláde na základe výsledkov volieb v roku 2020,“ vyhlásil premiér Igor Matovič na tlačovom brífingu predsedníctva hnutia OĽaNO.

Dodal, že v takom prípade by mala strana SaS pustiť jedno ministerstvo v prospech OĽaNO. Premiér si ako podmienku svojej demisie dal aj odstúpenie Jany Bittó Cigánikovej (SaS) z postu predsedníčky zdravotníckeho výboru.

Ak koaliční partneri naplnia požiadavky, som ochotný odstúpiť z postu predsedu vlády a pôsobiť ako jej člen,“ dodal Matovič.

Richard Sulík už svoju demisiu ponúkol a na tlačovom brífingu to prezentoval ako hotovú vec. „Dnes som bol na vláde naposledy, s ministrami som sa už rozlúčil,povedal po rokovaní vlády v stredu. Demisiu má v pláne podať už v pondelok, aby ju v stredu mohla prijať prezidentka.

Vicepremiérka a predsedníčka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová je podľa vlastných slov tiež pripravená odstúpiť zo svojej funkcie, ak to pomôže vyriešiť súčasnú vládnu krízu a konflikt medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽANO) a vicepremiérom Richardom Sulíkom (SaS).

Jej hlavu však Igor Matovič nepožaduje. Chce demisiu šéfky rezortu spravodlivosti. Ministerka Mária Kolíková tiež potvrdila, že ak predseda vlády Igor Matovič neodstúpi, odstúpi ona. Remišová deklaruje, že chce, aby naďalej pokračovala štvorkoalícia.

Ako prvá na tlačovku zareagovala europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. „To, čo mal byť koniec krízy, bude len začiatok novej,“ napísala na Facebooku. „Inak, je naozaj pútavé, že Igor Matovič nežiada odchod Veroniky Remišovej. Prečo asi?“ pýta sa Nicholsonová.

Správu aktualizujeme.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech