Prokurátori dozorujúci vraždu Jána Kuciaka končia vo funkciách. Žilinkova GP má vraj „normalizačnú atmosféru“

  • Dvojica prokurátorov dozorujúca vraždu Jána Kuciaka končí
  • Dôvodom má byť nevyhovenie žiadosti o presunutí
matúš harkabus
Bývalý prokurátor ÚŠP Matúš Harkabus TASR/Martin Baumann
  • Dvojica prokurátorov dozorujúca vraždu Jána Kuciaka končí
  • Dôvodom má byť nevyhovenie žiadosti o presunutí

Prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš oznámili svoj odchod z funkcie. Informáciu priniesol Denník N. Boli dozorujúcimi prokurátormi v prípade vraždy Jána Kuciaka, čo znamená, že tento prípad teraz prichádza o svojich dozorových prokurátorov.

Hlavným motívom ich odchodu na konci júna je fakt, že po zrušení špeciálnej prokuratúry im generálny prokurátor neumožnil presunúť sa na Krajskú prokuratúru v Žiline. O preradenie sem požiadali, keďže z mesta obidvaja pochádzajú, informuje na sociálnej sieti Investigatívne centrum Jána Kuciaka.

Cestovanie na Generálnu prokuratúru v Bratislave, kam ich preložil generálny prokurátor Maroš Žilinka, pre nich nebolo akceptovateľné. Cieľom prokurátorov bolo dokončiť prípad vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorý súvisí aj s prípadom prípravy vrážd prokurátorov.

Medzi cieľmi nájomnej vraždy, ktoré si mal podľa obžaloby objednať Marian Kočner, bol aj generálny prokurátor Žilinka.

Ako za normalizácie

„Chcem Vás ubezpečiť, že k Vašej veci ako poškodenému vo veci prípravy Vašej úkladnej vraždy som počas celej doby, keď som bol v nej činný, pristupoval podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia… aby pravda o objednávateľovi alebo objednávateľoch vyšla najavo,“ uviedol Matúš Harkabus vo svojom zdôvodnení odchodu adresovanom Žilinkovi.

Súčasne kritizoval, že preloženie na žilinskú prokuratúru im nebolo umožnené z dôvodov, ktoré považuje za neopodstatnené, a tiež kritizoval atmosféru na prokuratúre.

„Možno Vy sám o tom neviete, pretože ľudia vo Vašom okolí sa Vám to boja povedať, ale medziľudská atmosféra a niečo, čo nazývame ‚kultúra organizácie‘ za Vášho pôsobenia na prokuratúre sa podľa môjho – a nielen môjho – názoru nemôže snáď viac podobať normalizačnej atmosfére, ako o nej vypovedajú pamätníci 70-tych rokov,“ napísal Harkabus.

Ako v minulosti informoval portál Aktuality.sk, Harkabus mal pôsobiť na medzinárodnom odbore, kde by sa zaoberal napríklad právnym stykom so zahraničím alebo vydávaním stíhaných osôb. Daniel Mikuláš bol presunutý na netrestný úsek Generálnej prokuratúry. Ani jeden z nich nemal mať možnosť dozorovať nové kauzy.

Obaja prokurátori sa okrem vraždy Kuciaka a Kušnírovej doteraz zaoberali citlivými prípadmi z politického prostredia, ako je napríklad kauza Súmrak, v ktorej boli obvinení Robert Fico, Robert Kaliňák, Tibor Gašpar a Norbert Bödör. Mikuláš tiež viedol prípad korupcie spojený s únosom Vietnamca. O tieto prípady prišli, keďže ešte neboli predvedené na súd a nové dozory nad nimi by mali prebrať krajské prokuratúry.

Zatiaľ nie je známe, kto prevezme dohľad nad prípadmi vraždy novinára a prípravy vrážd prokurátorov po odchode Harkabusa a Mikuláša. Prípad sa momentálne nachádza pred Najvyšším súdom, ktorý prejednáva odvolania proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu.

Súd minulý rok uznal Alenu Zsuzsovú vinnou z objednávky vraždy a oslobodil Mariana Kočnera. Prokurátori Harkabus a Mikuláš podali 115-stranové odvolanie proti takémuto verdiktu. Najvyšší súd ešte nevytýčil dátum pojednávania, ale odhaduje sa, že by mohlo byť rozhodnuté ešte v tomto roku.

Zdroje: Denník N, Aktuality.sk, Investigatívne centrum Jána Kuciaka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá