Prokuratúra v Bratislave obvinila Moniku Tódovú, za obvinením je trestné oznámenie Petra Tótha

  • Dvoch novinárov z Denníka N vyšetrovateľ obvinil z vyzradenia utajovanej skutočnosti
  • Prečin by bol onedlho premlčaný
todova
TASR/Martin Baumann
  • Dvoch novinárov z Denníka N vyšetrovateľ obvinil z vyzradenia utajovanej skutočnosti
  • Prečin by bol onedlho premlčaný

Toto obvinenie vzniesla Bratislavská prokuratúra tri roky po napísaní problémového článku, v ktorom mali vyzradiť utajované skutočnosti. Dá sa povedať, že tak urobili v poslednej chvíli, onedlho by bol prečin totiž premlčaný.

Za obvinením je trestné oznámenie Petra Tótha, informuje Denník N. Obvinená je novinárka Monika Tódová a novinár Konštantín Čikovský.

Novinárov obvinil vyšetrovateľ z okresného policajného riaditeľstva Bratislava III. František Spusta. Obvinenie sa týka ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Za obvinením stojí trestné oznámenie bývalého novinára a príslušníka Slovenskej informačnej služby Petra Tótha. Obom novinárom podľa Trestného zákona hrozí ročné väzenie.

Novinárov za ich prácu nesmie nikto trestať, tvrdí europoslanec

S obvinením nesúhlasí europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý zdôraznil, že novinárov za ich prácu nesmie nikto trestať. Europoslanec tvrdí, že sloboda slova a novinárska práca sú jedným z pilierov demokracie a nemôžeme ich trestať a prenasledovať len za to, že si plnia svoje poslanie.

Bez poctivej novinárskej práce by v minulosti ostalo na Slovensku neodhalených množstvo závažných káuz. Často pri tom riskujú aj svoje životy. Obvinenie novinárov z Dennika N považujem za ďalšie z radu zastrašovaní. Sloboda médií je v Európskej únii vysoko rešpektovaná a každý prípad stíhania novinárov musí byť riadne opodstatnený a preskúmaný,“ uviedol Štefanec.

Spoločnosť by mala strážiť tých, ktorí prinášajú pravdu

Vladimíra Marcinková, predsedníčka Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre európske záležitosti a poslankyňa parlamentu (SaS) tvrdí, že pre spoločnosť je dôležité poznať pravdu a zároveň strážiť tých, ktorí ju prinášajú. Zastrašovanie novinárov vníma kriticky, siaha totiž na to najvzácnejšie, čo novodobé Slovensko dosiahlo. A to na demokraciu a slobodu. Dodáva, že stojí za slobodnou žurnalistikou.

Koaličný poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS) skonštatoval, že médiá od začiatku verejnosť podrobne informovali o priebehu vyšetrovania úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Tvrdí, že tak napĺňali základnú úlohu médií v demokratickej spoločnosti, keďže išlo o vec verejného záujmu.

 „Zverejňované informácie rozkrývali pozadie nielen tohto odporného trestného činu, ale aj charakter celého oligarchicko-korupčného systému, ktorý na Slovensku existoval za vlád Smeru. Je nehorázne, aby novinári boli trestne stíhaní za to, že si robili svoju prácu,“ doplnil Dostál.

Zdroje: Denník N, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech