AKTUÁLNE: Rakúsko ide Slovenskou cestou. Spustí celoplošne testovanie

  • Rakúsko dnes oznámilo zámer plošne otestovať svojich obyvateľov po vzore Slovenska
  • Slovensko pomôže Rakúsku pri plošnom testovaní obyvateľov na koronavírus
  • Po skončení lockdownu čaká Rakúšanov testovanie
plošné testovanie koronavírus
TASR/Radovan Stoklasa
  • Rakúsko dnes oznámilo zámer plošne otestovať svojich obyvateľov po vzore Slovenska
  • Slovensko pomôže Rakúsku pri plošnom testovaní obyvateľov na koronavírus
  • Po skončení lockdownu čaká Rakúšanov testovanie

Slovensko pomôže Rakúsku pri plošnom testovaní obyvateľov na koronavírus. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v reakcii na zámer Rakúska plošne otestovať svojich obyvateľov po vzore Slovenska.

„Rakúsky kancelár Sebastian Kurz dnes oznámil, že v Rakúsku spustia masívne testovanie podľa vzoru Slovenska. Začnú učiteľmi tesne predtým, ako po trojtýždňovom lockdowne budú otvárať školy, ktoré teraz všetky zavreli. Ďalšie kolo urobia ešte pred Vianocami,“ priblížil premiér. Opätovne sa poďakoval za nezištnú pomoc Rakúska, ktoré Slovensku na prvé kolo plošného testovania poskytlo na výpomoc 33 armádnych lekárov. „S rakúskym kancelárom som v úzkom kontakte a posunieme im všetko know how a informácie a samozrejme, pôjdeme osobne tiež pomôcť,“ dodal Matovič.

Po skončení lockdownu testovanie

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz navrhuje, aby sa po skončení prísneho lockdownu od 7. decembra začali otvárať najskôr školy a obchody. Postupné uvoľňovanie opatrení proti šíreniu koronavírusu by malo podobne ako na Slovensku sprevádzať masové testovania obyvateľov, povedal kancelár v nedeľnom diskusnom programe rakúskej televízie. Prvá fáza sa môže zamerať napríklad na učiteľov. V období pred Vianocami by potom nasledovalo druhé kolo masových testov, aby bolo možné zaistiť čo najbezpečnejšie slávenie sviatkov, povedal kancelár.

Na Slovensku sa vďaka masovému testovaniu podarilo identifikovať tisíce pozitívnych prípadov. Infikovaných ľudí tak bolo možné poslať do karantény a tým výrazne stlačiť šírenie nákazy, povedal Kurz v programe „Pressestunde“.

zdroj: EBE 26 Viedeň - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz informuje médiá o situácii v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu vo Viedni v pondelok 4. mája 2020. FOTO TASR/AP Austrian Chancellor Sebastian Kurz briefs the media about the coronavirus situation in Vienna, Austria, Monday, May 4, 2020. (Herbert Pfarrhofer/Pool via AP)

Od utorka bude v Rakúsku platiť obmedzenie pohybu 

Vzhľadom na prudko rastúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom vstupuje Rakúsko budúci týždeň do sprísneného lockdownu. Široko očakávané rozhodnutie prijala vláda v sobotu. S účinnosťou od utorka sa zavádzajú obmedzenia pohybu s celodennou platnosťou.

Obchody budú zatvorené s výnimkami prevádzok, ktoré zabezpečujú bežné denné potreby, akým sú predajne potravín, drogérie alebo lekárne. Kaderníctva a iné služby, kde je nevyhnutný blízky osobný kontakt, však musia zatvoriť. Školy prechádzajú na dištančnú výučbu. S výnimkou ľudí žijúcich v spoločnej domácnosti budú povolené stretnutia najviac dvoch osôb.

Na verejných priestranstvách musia ľudia dodržiavať odstup jeden meter. V interiéroch pribudne povinnosť nosiť masku. Prísny lockdown predbežne platí do 6. decembra.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK