Slovensko sa definitívne lúči s respirátormi, Mikas zrušil poslednú rúškovú vyhlášku

  • Respirátory prestanú byť od 15. mája 2023 povinné
  • Nosiť ich nebudeš musieť už ani v nemocniciach
Hlavný hygienik Ján Mikas reční do mikrofónu a Lena s respirátorom na tvári u lekárky
Ilustračný obrázok, TASR/František Iván, TASR/Jaroslav Novák
  • Respirátory prestanú byť od 15. mája 2023 povinné
  • Nosiť ich nebudeš musieť už ani v nemocniciach

Úrad verejného zdravotníctva SR oznámil, že od 15. mája 2023 prestanú byť respirátory povinné už aj v nemocniciach, v čakárňach a ambulanciách lekárov, v domovoch sociálnych služieb a v lekárňach.

K tomuto kroku pristupuje vzhľadom na postupné zlepšovanie epidemiologickej situácie vo výskyte akútnych respiračných ochorení na území Slovenskej republiky.

Posledná platná vyhláška

Bola to posledná vyhláška ÚVZ SR týkajúca sa COVID-19, ktorá ešte platila. Vývoj epidemiologickej situácie sa bude však aj naďalej dôsledne sledovať.

„Hoci už prekrytie horných dýchacích ciest nebude v nemocniciach, v čakárňach a v ambulanciách lekárov, v domovoch sociálnych služieb a v lekárňach od 15. mája 2023 povinné, nosenie respirátora návštevníkom v týchto priestoroch odporúčame. Nachádzajú sa v nich zraniteľné skupiny osôb – ľudia s akútnymi či chronickými ochoreniami, imunokompromitované osoby, tehotné ženy či osoby vo vyššom veku,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas vo vyhlásení.

Prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom alebo rúškom naďalej ÚVZ SR odporúča:

  • osobám, ktoré začínajú pociťovať príznaky respiračného ochorenia,
  • v preplnených prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy (MHD, prímestské, diaľkové autobusy a vlaky),
  • v preplnených interiéroch, ako sú úrady, obchody, prevádzky služieb, prevádzky spoločného stravovania, kultúrne a športové zariadenia: divadlá, kiná, múzeá, športové haly, bohoslužobné priestory a podobne, 
  • na hromadných podujatiach aj v exteriéri, kde dochádza k hromadeniu sa ľudí v tesnej blízkosti (spoločenské, kultúrne a športové podujatia, ako sú koncerty, divadlá, kiná a pod.),
  • počas cesty do zahraničia hromadnými prostriedkami (autobusy, vlaky, lietadlá) a na preplnených miestach v zahraničí (napríklad letiská).
Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá