AKTUÁLNE: Štefan Harabin sa musí ospravedlniť Esetu, rozhodol súd

  • Firma podala žalobu voči Štefanovi Harabinovi ešte v máji roku 2019
  • Súd rozhodol, Harabin sa však môže odvolať
AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
TASR/Pavol Zachar
  • Firma podala žalobu voči Štefanovi Harabinovi ešte v máji roku 2019
  • Súd rozhodol, Harabin sa však môže odvolať

Súd rozhodol, Štefan Harabin sa musí ospravedlniť Esetu. Softvérová firma podala žalobu voči Štefanovi Harabinovi vo veci dobrej povesti ešte v máji roku 2019.

Súd rozhodol, že Štefan Harabin neoprávnene zasiahol do práv spoločnosti, a preto mu nariadil verejne sa ospravedlniť za šírenie nepravdivých informácií. Voči rozsudku sa môže Harabin ešte odvolať, informuje spoločnosť v tlačovej správe.

Aj zaplatiť súdne trovy

Eset tvrdí, že žalobu podali po tom, čo Harabin šíril zjavne nepravdivé a vymyslené tvrdenia na adresu spoločnosti. Po pretrvávajúcich útokoch bola podľa ich slov žaloba voči Harabinovi rozšírená a po troch rokoch rozhodol v ich prospech Okresný súd Bratislava II.

Okrem toho nariadil súd bývalému ministrovi spravodlivosti a niekdajšiemu šéfovi najvyššieho súdu uhradiť súdne trovy konania v plnej výške.

Eset podal žalobu kvôli vyjadreniam, ktoré tvrdili, že spoločnosť ovplyvňovala voľby, financovala politiku a spolupracovala s tajnými službami.

Súd vo svojom rozhodnutí skonštatoval, že všetky namietané výroky žalovaného sú nepravdivé skutkové tvrdenia či neprimerané hodnotiace úsudky, ktoré nemali žiaden skutkový základ a mali voči žalobcovi znevažujúci charakter.

Sudca v rozhodnutí ďalej vysvetľuje, „že výroky žalovaného nie je možné v žiadnom prípade považovať za primeranú kritiku, pretože týmto výrokom chýba akýkoľvek skutkový základ“ a ďalej dodáva, že „ústavné právo na slobodu prejavu nemožno realizovať (zneužívať) takým spôsobom, ktorý hrubo, závažne a bezdôvodne poškodzuje práva iného“.

harabin
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Beh na dlhú trať

„Okresný súd Bratislava II už v novembri 2020 nariadil neodkladným opatrením bývalému sudcovi Najvyššieho súdu SR vymazať status, v ktorom uvádza viacero lživých tvrdení na adresu spoločnosti,“ uvádza Eset v tlačovej správe.

Proti rozhodnutiu súdu sa Harabin vtedy odvolal. Krajský súd v Bratislave však 3. februára 2021 potvrdil rozhodnutie okresného súdu, čím sa stalo právoplatným.

Štefan Harabin nesplnil ani povinnosť uloženú neodkladným opatrením a nevymazal sporný status. Upravil ho spôsobom, ktorý rovnako neoprávnene zasahuje do práv spoločnosti, informuje Eset.

„Toto skonštatoval aj exekučný súd, keď zamietol Harabinov návrh na zastavenie exekúcie. V apríli 2022 rozhodol Okresný súd Bratislava II vo veci samej a Štefanovi Harabinovi nariadil ospravedlniť sa spoločnosti ESET na svojom profile na Facebooku, ako aj vlastnoručne podpísaným listom zaslaným na adresu spoločnosti.“

20211124eset_campus_1825981
zdroj: FOTO TASR/Jakub Kotian

Klamstvá a nepodložené tvrdenia

„Súd potvrdil to, čo hovoríme od začiatku. Cieľom tvrdení pána Harabina nie je objektívne informovať či vecne kritizovať aktuálne udalosti. Klamstvami a nepodloženými tvrdeniami voči našej spoločnosti sa len snažil získať mediálnu pozornosť,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Richard Marko.

„Súd potvrdil, že tvrdenia, ktoré šíri v súvislosti so spoločnosťou ESET, sú nepravdivé a založené na vykonštruovaných tvrdeniach, ktoré poškodzujú reputáciu našej spoločnosti,“ dodáva Marko.

Zdroj: ESET/Tlačová správa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá