AKTUÁLNE: Takto sa sformovalo tornádo neďaleko Slovenska. Zverejnili úchvatné VIDEO

  • V maďarskom meste Szombathely zachytili na kamerách tornádo
  • Vzišlo zo supercely z Rakúska
Tornádo v Maďarsku video
Formujúce sa tornádo v Maďarsku Reprofoto: YouTube/iMeteo/Ideokep.hu
  • V maďarskom meste Szombathely zachytili na kamerách tornádo
  • Vzišlo zo supercely z Rakúska

Do okolia Bratislavy sa ženie extrémna búrka. Vznikla nad Viedenskou panvou a produkuje extrémne veľké krúpy, píše iMeteo. V maďarskom meste Szombathely v blízkosti hraníc s Rakúskom sa sformovalo tornádo. Miestne médiá píšu, že vzišlo zo supercelárnej búrky, ktorá do oblasti dorazila práve z Rakúska.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na Facebooku zdieľal aj fotografie, ktoré formujúce sa tornádo v Szombathely zachytili.

Tornádo je podľa iMetea už potvrdené. Dotklo sa zeme, no z meteorologického hľadiska nejde o nesmierne prekvapivú udalosť. Podmienky pre vznik takéhoto útvaru vzduchu sú totiž veľmi vhodné. V Maďarsku ide už o druhé tornádo v tomto roku. Škody zatiaľ zo Szombathely nehlásia.

Podľa najnovších informácií prvé náznaky tornáda prišli už z rakúskeho mesta Grosspetersdorf. Maďarské médiá zverejnili video, ktoré zachytilo sformovanie tornáda aj jeho dotyk so zemou.

Čo čaká západ Slovenska?

Cez deň sme ťa upozornili, že na Slovensko postupne postupujú extrémne silné búrky. Podľa najnovších informácií by k nám mali doraziť približne o 20.00 hod. Hrozí, že počas nich budú padať aj krúpy o priemere piatich centimetrov. Tornáda hrozia aj na Slovensku.

Portál iMeteo informuje, že pre Slovensko najpodstatnejšia supercelárna búrka prichádza z oblasti Parndorfu. Smeruje do okolia Bratislavy a Dunajskej Stredy. Okrem krúp hrozia aj silné poryvy vetra. Meteorológovia ľuďom odporúčajú, aby sa ukryli do bezpečia.

Pre Bratislavský a časti Trnavského i Nitrianskeho kraja aktuálne platia výstrahy druhého stupňa pred búrkami. SHMÚ ich vydal v okresoch Senica, Malacky, Pezinok, Bratislava, Trnava, Senec, Galanta, Dunajská Streda, Šaľa, Nové Zámky a Komárno. Pre celý zvyšok Slovenska platí výstraha prvého stupňa.

Zdroje: Facebook/Slovenský hydrometeorologický ústav, iMeteo, SHMÚ, iMeteo, YouTube/iMeteo.sk

Najnovšie videá

Trendové videá