Tragédia pri Košiciach: Dvaja ľudia zomreli po požití metanolu

  • Tretí bojuje o život
  • Na východe Slovenska zasahovali záchranári
Sanitka
Ilustračné foto: TASR/Michal Svítok
  • Tretí bojuje o život
  • Na východe Slovenska zasahovali záchranári

Na východe Slovenska sa odohral tragický incident. V osade pri Košiciach zasahovali záchranári. Podľa informácií webu tvnoviny.sk sa tu otrávili traja ľudia, mali vypiť jedovatý metanol. Dvaja zomreli, tretieho previezli do nemocnice.

Dvaja ľudia zomreli, jeden je v nemocnici

Polícia vyšetruje úmrtie dvoch ľudí v chatovej lokalite Moňov potok v Košiciach. Ako pre TASR uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, konzumovať mali doposiaľ neznámu látku. Ďalší muž skončil v nemocnici. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice prijala pacienta s podozrením na požitie metanolu.

policajné auto polícia
zdroj: Ilustračné foto: TASR/Jaroslav Novák

Polícia prijala oznámenie v piatok krátko po polnoci. V jednej z chát bolo nájdené telo 43-ročnej ženy bez známok života. Obhliadajúci lekár na mieste predbežne nevylúčil cudzie zavinenie. Ešte vo štvrtok (25. 5.) bolo bez známok života nájdené v susednej chatke aj telo 66-ročného muža. „Obhliadajúci lekár na mieste cudzie zavinenie vylúčil,“ dodala Ivanová s tým, že v oboch prípadoch bola na zistenie presnej príčiny smrti nariadená pitva.

Podľa doposiaľ získaných informácií mali obe nebohé osoby spolu s ďalším, 44-ročným mužom v utorok (23. 5.) spoločne konzumovať doposiaľ neznámu tekutinu. Tohto muža previezli do nemocnice. „V piatok v noci sme v UNLP Košice prijali na hospitalizáciu pacienta s podozrením na požitie metanolu. Momentálne je pacient stabilizovaný a je mu poskytovaná intenzívna liečba,“ uviedla pre TASR hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

Polícia počas obhliadky miesta činu zaistila neznámu tekutinu a zaslala ju na kriminalisticko-expertízne skúmanie. „O akú tekutinu išlo a či bola príčinou smrti muža a ženy, bude známe po jej analýze a výsledkoch pitvy,“ doplnila Ivanová. V súvislosti s nebohými začali policajti v oboch prípadoch trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia

Čo je metanol

Metanol je bezfarebná, alkoholicky zapáchajúca kvapalina, neobmedzene miešateľná s vodou. Je tekutý, horľavý a veľmi jedovatý. Metanol nie je priamo toxický.

V pečeni sa však pôsobením enzýmov alkoholdehydrogenáza a aldehyddehydrogenáza metabolizuje na formaldehyd a následne kyselinu mravčiu, ktorá poškodzuje zrakový nerv a spôsobuje opuchy sietnice a acidózu, vedúcu až k smrti. 

Metanol sa prirodzene nachádza v organizme ľudí a zvierat, ako aj v rastlinách. Je prirodzenou zložkou krvi, moču, slín a vydychovaného vzduchu.

Zdroje: TV Noviny, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá