AKTUÁLNE: Trumpovi priaznivci vtrhli do Kapitolu, politikov museli evakuovať. Došlo už aj k streľbe

  • V stredu, 6. januára, mali obe komory amerického Kongresu potvrdiť hlasovanie Zboru voliteľov
  • Rozhnevaní priaznivci prezidenta vtrhli do budovy Kapitolu, kde Kongres sídli
  • Politici sú podľa zverejnených informácií zabarikádovaní, alebo sa ich podarilo evakuovať podzemným tunelomˇ
  • Žena, ktorá bola v kritickom stave, následkom streľby, svojím zraneniam podľahla
Kapitol
SITA/AP, /J. Scott Applewhite
  • V stredu, 6. januára, mali obe komory amerického Kongresu potvrdiť hlasovanie Zboru voliteľov
  • Rozhnevaní priaznivci prezidenta vtrhli do budovy Kapitolu, kde Kongres sídli
  • Politici sú podľa zverejnených informácií zabarikádovaní, alebo sa ich podarilo evakuovať podzemným tunelomˇ
  • Žena, ktorá bola v kritickom stave, následkom streľby, svojím zraneniam podľahla

V stredu, 6. januára, mali obe komory amerického Kongresu potvrdiť hlasovanie Zboru voliteľov. Potvrdenie hlasovania narušili priaznivci prezidenta Donalda Trumpa, ktorí sa vo Washingtone zhromaždili práve v deň potvrdenia hlasovania.

Trumpovi priaznivci verili, že republikánski predstavitelia ešte môžu v Kongrese zvrátiť výsledok volieb. Skupinka republikánov na čele so senátorom Tedom Cruzom (Texas) vyslovili námietku voči potvrdeniu výsledkov v štáte Arizona.

Obe komory Kongresu sa rozdelili, predstavitelia zo Snemovne a Senátu sa odobrali rokovať o námietkach, keď ich rokovanie museli prerušiť kvôli obave o bezpečnosť.  

Rozhnevaní priaznivci prezidenta Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu, kde Kongres sídli. Politici sú podľa zverejnených informácií zabarikádovaní, alebo sa ich podarilo evakuovať podzemným tunelom.

Žena zraneniam podľahla 

„Toto je to, čo ste chceli, chlapci,“ mal kričal senátor Mitt Romney, republikán z Utahu, podľa New York Times na svojich kolegov, ktorí Trumpove obvinenia o zmanipulovaných voľbách podporovali.

Viceprezident Mike Pence, ktorý odmietol Trumpovu požiadavku, aby zvrátil hlasovanie, má byť už v bezpečí. Novinári, ktorí sú tiež uväznení v Kapitole, mali počuť výstrely.

Podľa zdrojov novinára CNN Jeremyho Diamonda je v Kapitole vážne zranená žena, ktorá bola postrelená do hrudníka, uviedol na Twitteri. Žena svojím zraneniam napokon podľahla. Ďalších päť ľudí skončilo v nemocnici, uviedla NBC News.

Polícia žiada o posilu o ďalšie bezpečnostné zložky. V meste je 200 príslušníkov Národnej gardy, ďalší majú byť aktivovaní aj z iných štátov. 

Pred násilím varovala aj bývalá bezpečnostná poradkyňa viceprezidenta Penca, ktorá tvrdila, že ho Trump podporuje. „Toto on robí. Tweetuje, podnecuje to a prinúti svojich nasledovníkov a podporovateľov, aby sa správali týmto spôsobom, a oni veria, že sú vlastenci, pretože podporujú prezidenta, “ uviedla Troye pre the Hill.  

zdroj: SITA/AP, /J. Scott Applewhite

zdroj: SITA/AP, /J. Scott Applewhite

zdroj: SITA/AP, /J. Scott Applewhite

Trump vyzval ľudí aby šli domov 

K potýčkam došlo krátko po tom, ako Trump vystúpil pred tisícami svojich prívržencov neďaleko Bieleho domu, ktorým zopakoval svoje nepodložené tvrdenia o volebných podvodoch, a vyhlásil, že nikdy neuzná svoju porážku.

 „Nedovolíme, aby umlčali vaše hlasy,“ povedal Trump davu ľudí, ktorí na miesto prichádzali už od úsvitu. Prezident už pred týždňom zvolával svojich priaznivcov do Washingtonu D. C.. 

Po vniknutí do Kapitulu sa vyjadril na sociálnej sieti: „Podporujte našu políciu a orgány činné v trestnom konaní. Naozaj sú na strane našej krajiny. Zostaňte pokojní!,“ uviedol na Twitteri. K výzvam sa pridali aj Trumpove deti Ivanka a Donald Jr.

zdroj: SITA/AP, Jose Luis Magana

zdroj: SITA/AP, John Minchillo

zdroj: SITA/AP, Evan Vucci)

Tlak na prezidenta silnie, politici ho žiadajú aby zastavil svojich priaznivcov a odvolal ich. „Prezident to musí odvolať … Odvolať to. Je koniec. Voľby sa skončili. A namietajúci sa musia prestať miešať s prvotnými silami našej demokracie,“ uviedol republikánsky senátor Mike Gallagher pre CNN, dodal, že niečo také nevidel od Iraku, kde slúžil ako vojak.

Trumpov tím zverejnil video, v ktorom prezident žiada svojich priaznivcov aby šli pokojne domov. Trump si ale neodpustil poznámky o ukradnutých voľbách.  

Biden prehovoril k ľudu

K ľudu sa prihovoril aj zvolený prezident Joe Biden, ktorý uviedol, že dnešok nereprezentuje to, čím Spojené štáty sú.

„V túto hodinu je naša demokracia pod bezprecedentným útokom. Na rozdiel od všetkého, čo sme videli v modernej dobe. Útok na pevnosť slobody, samotný Kapitol. Útok na predstaviteľov ľudu a políciu na Capitol Hill, ktorí prisahali, že ich budú chrániť. A štátni zamestnanci, ktorí pracujú v samom srdci našej republiky … Poviem to veľmi jasne. Scény chaosu v Kapitole neodrážajú skutočnú Ameriku,“ uviedol Biden.

Do okolia Kapitolu dorazili posily. Starostka uvalila zákaz vychádzania 

Do okolia Kapitolu dorazili policajné posily, medzi nimi aj agenti FBI a Vnútornej bezpečnosti, pomaly prevzali kontrolu nad budovou. Dav sa protestujúcich sa zmenšuje. 

Starostka Washingtonu Muriel Bowser vydala zákaz vychádzania, ktorý platí od 6. januára 18:00 miestneho času až do štvrtka 7. januára do 6:00, pre celé mesto.  Doraziť do mesta majú aj ďalšie posily od Národnej gardy.

Politickí reprezentanti z oboch komôr Kongresu plánujú pokračovať v hlasovaní, hneď ako to bude možné a bezpečné.

Členka Snemovne demokratka Ilhan Omar ohlásila, že zaháji proces impeachmentu prezidenta Trumpa. 

 

Zdroje: TASR, New York Times, NBC News, ABC News, the Hill , CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech