AKTUÁLNE: Úrad verejného zdravotníctva spúšťa bič na mutantov koronavírusu, týždenne vie sekvenovať do 300 vzoriek

  • Úrad verejného zdravotníctva naplno spúšťa sekvenáciu vzoriek pozitívnych na koronavírus SARS-CoV-2
  • Za jeden týždeň by mohlo preveriť od 100 do 300 kusov
  • Úrad verejného zdravotníctva naplno spúšťa sekvenáciu vzoriek pozitívnych na koronavírus SARS-CoV-2
  • Za jeden týždeň by mohlo preveriť od 100 do 300 kusov

Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) začali so sekvenáciou vzoriek pozitívnych na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2. Týždenne plánujú sekvenovať minimálne 96 pozitívnych vzoriek z rôznych častí Slovenska, maximálne je možný trojnásobok. Ako ďalej informoval úrad, v dohľadnom čase sa do procesu zapoja aj Vedecký park Univerzity Komenského v Martine a Veterinárny ústav vo Zvolene. Kapacita sa tak môže navýšiť na 1 000 pozitívnych vzoriek sekvenovaných týždenne.

Uznávaný biochemik: Verím, že v lete sa epidémia skonči. Musíme byť ale pripravení na ďalšiu

Na procese sekvenovania pritom hygienici participovali aj doteraz. „V laboratóriách ÚVZ sa sústreďovali všetky pozitívne vzorky určené na sekvenáciu z rôznych častí Slovenska, ktoré sa potom distribuovali do laboratórií, ktoré už sekvenáciu vykonávali, teda do Biomedicínskeho centra SAV a Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. ÚVZ následne dáta sumarizoval.

Sekvenovanie je čítanie genetickej informácie uloženej v nukleovej kyseline písmenko po písmenku. Sekvenovaním sa „pozeráme“ na celý genóm vírusu a sledujeme na ňom výskyt všetkých známych aj neznámych mutácií. „Informácie o mutáciách a ich výskyte sú predovšetkým dôležité z epidemiologického hľadiska. Sekvenačné dáta však majú aj vedecký význam. Sledujeme evolúciu vírusu, dokážeme posúdiť vplyv mutácií na účinnosť vakcín či správnosť diagnostických súprav pre RT-PCR diagnostiku,“ vysvetlil Mikas.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK