AKTUÁLNE: Ústavný súd rozhodol. Režim na hraniciach sa napokon zmení

  • Krajiny budeme opäť rozlišovať na tri farby
  • Karanténe sa v určitých prípadoch nevyhnú ani zaočkovaní
cestovatelsky semafor
TASR/Roman Hanc, Unsplash/ Wu Yi
  • Krajiny budeme opäť rozlišovať na tri farby
  • Karanténe sa v určitých prípadoch nevyhnú ani zaočkovaní

Pravidlá na hraniciach sa predsa len opäť menia, Ústavný súd vydal svoje rozhodnutie a pozastavil ním účinnosť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorá platila v posledných dňoch. Práve s ňou súviseli aj intenzívne policajné kontroly na hraniciach.

Od 9. júla mali všetci nezaočkovaní po príchode zo zahraničia povinnosť karantény, to už neplatí.

O súlade vyhlášky s ústavou sa ešte bude rozhodovať, nateraz však vieme, že platí staršia vyhláška, ešte z júna. Spolu s ňou sa vrátil aj cestovateľský semafor, ktorý rozlišuje krajiny na zelené, červené a čierne.

Po návrate na Slovensko zo zelených krajín bude povinné absolvovať 14-dňovú domácu karanténu. Ukončiť sa dá ale negatívnym výsledkom PCR testu, ktorý bude vykonaný až po príchode na územie Slovenska. Výnimku z karantény budú mať zaočkovaní, osoby, ktoré prekonali COVID-19 za ostatných 180 dní a deti do 18 rokov. 

Po príchode na Slovensko z červenej krajiny je taktiež povinná 14- dňová karanténa, ukončiť sa dá jedine negatívnym PCR testom najskôr na ôsmy deň po návrate. 

Po príchode z čiernej krajine je povinná 14-dňová domáca karanténa, povinné však bude aj absolvovanie PCR testu. Navrátilec ho musí absolvovať na ôsmy deň. Negatívny výsledok testu však neznamená priepustku z karantény, karanténu musí každý dokončiť, aj v prípade, že výsledok jeho testu bude negatívny.

Zdroj: Ústavný súd

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech