Aktuálne: V Bratislave sú protesty, došlo už aj na slzotvorný plyn. Ťažkoodenci zbalili poslanca ĽSNS

  • Pred Prezidentským palácom protestujú proti súčasným opatreniam vlády tisíce ľudí
  • Pripojili sa k nim aj protestujúci spred Úradu vlády SR či futbaloví Ultras Slovana
protest 17. november
TASR/Pavol Zachar
  • Pred Prezidentským palácom protestujú proti súčasným opatreniam vlády tisíce ľudí
  • Pripojili sa k nim aj protestujúci spred Úradu vlády SR či futbaloví Ultras Slovana

Pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí v Bratislave protestujú proti súčasným opatreniam vlády tisíce ľudí. Pripojili sa k nim aj protestujúci spred Úradu vlády SR či futbaloví Ultras Slovana. Dav sa neskôr presunul pred budovu parlamentu.

Protest v podvečerných hodinách pokračuje pred budovou Národnej rady SR, kde sa presunula väčšia časť účastníkov spred Prezidentského paláca. Na schodoch pred parlamentom cestu demonštrujúcim zatarasili policajní ťažkoodenci. Niektorí protestujúci použili na znak svojej nespokojnosti aj delobuchy. Dav hromadne skandoval „Matovič odstúpiť“ či „Matovič diktátor“. Niekoľko desiatok ľudí protestuje aj pred budovou Úradu vlády SR, kde boli policajti opätovne nútení použiť slzný plyn.

Veľa demonštrantov prišlo bez rúšok, dav kričal okrem iného aj slogan „rúška dole!“. Na zvýšené riziko šírenia koronavírusu na proteste upozorňoval aj profesor Vladimír Krčméry. Premiér Igor Matovič na to na Facebooku zareagoval po svojom. Narážal na video Mariana kotlebu, ktorý sa z ochorenia COVID-19 liečil vodkou zmiešanou s liekmi na kašeľ.

… tak po dnešku bude Bromhexin a vodka vypredaná

Posted by Igor Matovic on Tuesday, November 17, 2020

Predstavitelia Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) okolo 18:40 vyzvali účastníkov dnešných protestov, aby sa v pokoji a bez delobuchov rozišli domov. Časť demonštrujúcich ešte zaútočila na policajtov, keďže sa pokúšala dostať do parlamentu. V tejto súvislosti predstavitelia polície zadržali jednu osobu.

Tí dnes pred Úradom vlády SR hádzali delobuchy, niektorí sa snažili zhodiť aj zátarasy oddeľujúce protestujúcich od sídla vlády. Na protest dohliadalo niekoľko desiatok ťažkoodencov a policajti na koňoch. Demonštrujúci pred Úradom vlády SR skandovali heslá ako „Slovensko Slovákom“, „Vlastizrada“ či „Matovič do basy“. Policajti na niektorých použili slzotvorný plyn.

Ďalšie desiatky ľudí sa dnes zišli pri buste Alexandra Dubčeka pred budovou Národnej rady SR, na ktorej sa zúčastnili aj predstavitelia opozičnej strany Smer – sociálna demokracia. Tí si spolu s protestujúcimi na úvod zaspievali slovenskú hymnu. Následne s príhovorom vystúpil šéf strany Robert Fico, ktorý zúčastneným povedal, že súčasná vláda Igora Matoviča (OĽaNO) obmedzuje základné ľudské práva, čo je podľa neho v demokracii neprijateľné. Zásah polície nebol zatiaľ nutný.

HLAVY HORE!🇸🇰30 rokov sme spomínali v tento deň na hrdinov Novembra. Na ich odvahu a statočnosť. Na státisíce ľudí,…

Posted by Igor Matovic on Tuesday, November 17, 2020

Premiér Igor Matovič sa ku protestom vyjadril tiež. Vedú ich podľa neho ľudia, ktorí si revolúciu v 89-tom nevšimli. „Jeden vedome vydal vedenie elitných útvarov polície do rúk nitrianskej mafie používajúcej tie najhoršie sicílske praktiky. Len preto, aby mu zaistili bezpečnosť a nerušený Klondajk na štátnom majetku. Čo na tom, že na to doplatil Jano a Martina životom! Druhý roky zvelebuje režim, ktorý postihnutých ľudí či ľudí nie pravej rasy považoval za odpad, ale kríž na hrudi nosí.“ uviedol Matovič na Facebooku.

Nie, nebojme sa o November. Dnešný deň nie je jeho pohrebom, je len budíčkom,“ dodal.

Podľa fotografií z Facebooku prišli niektorí demonštranti protestovať aj do Trnavy pred dom premiéra Igora Matoviča. Protest je však pokojný a zúčastnilo sa ho len niekoľko desiatok ľudí.

Zatkli kotlebovca

Medzi rečníkmi pred Prezidentským palácom vystúpili poslanci Národnej rady SR Marian Kotleba a Milan Mazurek (obaja ĽSNS), bývalý predseda Kresťanskodemokratického hnutia Ján Čarnogurský, predseda Komunistickej strany Slovenska (KSS) Jozef Hrdlička či syn bývalého predsedu Slovenskej národnej strany Jána Slotu Pavol Slota. Kotleba vo svojom prejave davu povedal, že policajti zbili poslanca parlamentu Andreja Medveckého (ĽSNS). Ľudí vyzval, aby sa spolu s ním išli „prejsť pred parlament„.

zdroj: TASR/Pavol Zachar
 

Polícia zatkla kotlebovského poslanca Andreja Medveckého. Poslanec Medvecký bol v minulosti odsúdený za napadnutie cudzinca z Dominikánskej Republiky a tiež za jazdu pod vplyvom alkoholu. 

Osoba bola predvedená z dôvodu neuposlúchnutia výzvy verejného činiteľa pri výkone jeho právomoci,“ povedal o zákroku policajný hovorca Michal Szeiff pre Denník N.Pri predvádzaní kládla osoba odpor, pri ktorom boli spôsobené menšie zranenia, preto bol ošetrený v zdravotnom zariadení. Následne po podaní vysvetlenia bol prepustený na slobodu.“

Minister vnútra Roman Mikulec sa neskôr pre rovnaký denník vyjadril, že Kotlebovci klamú, keď tvrdia, že Medveckého policajti zbili. „Nedošlo k žiadnemu zbitiu. Neuposlúchol výzvu a bol predvedený. Žiadna bitka,“ vyjdadril sa.

Proti vláde protestovali aj v Poprade. Matoviča však zvrhnúť nechcú, boja sa návratu Smeru

Protestuje sa aj v ďalších mestách

Protesty proti vláde a protiepidemickým opatreniam sa v utorok popoludní konali i v Prievidzi a Žiline. Na Námestí slobody v metropole hornej Nitry sa zišlo niekoľko stoviek ľudí, v centre Žiliny desiatky obyvateľov. Polícia situáciu na oboch miestach monitorovala, informácie o prípadných ďalších protestoch v iných mestách nemá.

Polícia situáciu v Prievidzi monitorovala a nezistila narušenie verejného poriadku,“ povedal pre TASR trenčiansky krajský policajný hovorca Pavol Kudlička.

Na proteste v Žiline sa zúčastnilo niekoľko desiatok ľudí, potvrdila žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. „Zhromaždenie bolo pokojné a nedošlo k narušeniu verejného poriadku,“ dodala.

Zdroje: SITA, TASR, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK