AKTUÁLNE: V Bratislave vypukol veľký požiar, horí známa budova. Ľudia nemajú otvárať okná

  • V bratislavskom Novom Meste vypukol požiar
  • Na mieste zasahujú hasiči
slsl
Facebook/Bratislava- hlavné mesto SR, Pixabay
  • V bratislavskom Novom Meste vypukol požiar
  • Na mieste zasahujú hasiči

Bratislavský magistrát na sociálnej sieti upozorňuje ľudí na šíriaci sa dym z požiaru budovy v Novom Meste. „Hliadka mestskej polície dnes pred 10.00 hod. privolala bratislavských hasičov k požiaru v opustenej budove bývalého areálu Palmy,“ píše mesto.

Hasiči na mieste stále zasahujú. Vzhľadom na rozsah požiaru upozorňujú obyvateľky a obyvateľov z Nového Mesta a Rače, ku ktorej sa unikajúci dym šíri, aby boli obozretní a neotvárali okná na svojich príbytkoch, kým sa nepodarí požiar uhasiť.

„V budove sa podľa všetkého nikto nenachádzal, aktuálne nie sú hlásené žiadne zranené osoby. Hasiči vykonávajú tiež opatrenia, ktoré majú zabrániť možnému zrúteniu budovy. Príčiny požiaru sa budú následne zisťovať.“

Zasahuje tu takmer 50 profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Veliteľ zásahu si na miesto vyžiadal hasičský dron. Informovalo o tom SITA s odvolaním na komunikačné oddelenie Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Ide o historickú dvojpodlažnú budovu s rozlohou 60×40 metrov s dreveným krovom a eternitovou strechou. Budova je v asanácii. Na mieste zasahujú hasiči zo všetkých bratislavských hasičských staníc a dobrovoľní hasiči z Ružinova, Petržalky, Starého mesta a Podunajských Biskupíc.

Ako uviedlo komunikačné oddelenie hasičského prezídia, hasiči tiež vykonávajú opatrenia na zamedzenie rozšírenia požiaru na okolité objekty a merajú kvalitu ovzdušia. Zatiaľ neboli namerané zvýšené hodnoty nebezpečných látok.

Developer CORWIN, ktorý tu chce investovať tvrdí, že už dlhodobo upozorňoval, že napriek ochranným opatreniam a snahe bezpečnostnej služby, ktorá dohliada na túto časť areálu bývalej Palmy susediacu so železničnou traťou, nie je dlhodobo udržateľné zabezpečiť tieto zdevastované objekty pred vniknutím nepovolaných osôb, bezdomovcov a kriminálnych živlov.

V areáli Palmy dnes v ranných hodinách došlo k požiaru v objekte bývalej lisovne. Aká bola jeho bezprostredná príčina v…

Posted by CORWIN on Saturday, October 9, 2021

„Tieto budovy tu stáli celé roky bez povšimnutia a ich stav je vo viacerých prípadoch už havarijný. Podobné incidenty vrátane opakovaných vlámaní do areálu sme v minulosti riešili a hlásili opakovane. V každom prípade vyvinieme maximálne úsilie s cieľom predchádzať podobným udalostiam a veríme, že v čo najkratšom čase budeme môcť pristúpiť k obnove Palmy, aby sa z nej stalo bezpečné a atraktívne miesto.“

Čo tu má vzniknúť?

Predseda predstavenstva developerskej firmy CORWIN Marián Hlavačka spomenul v rozhovore pre Denník N, že jeho firma plánovala postaviť v projekte Palma na Račianskej ulici v Bratislave kancelársku budovu z dreva.

Predstavovala by svojou veľkosťou najväčšiu drevenú administratívnu budovu v celom Československu.

„Boli by sme radi, ak by sme z dreva mohli v Palme postaviť jednu obytnú a jednu kancelársku budovu. A to aj napriek tomu, že náklady na takéto stavby vychádzajú vyššie, než v prípade klasických železobetónových konštrukcií,“ povedal Samuel Csáder, projektový manažér CORWINu pre Trend.

architektúra, Ateliér 3A, palma
zdroj: Ateliér 3A

Blog Yimba informoval o tom, že projekt odhaľuje ďalšie svoje detaily. Vizualizácie na svojom webe zverejnil ateliér A3. Na projekte spolupracujú taktiež architekti z dánskeho ateliéru Gehl Architects.

Pýcha udržateľnej architektúry

Dostavaním novej Palmy by mala v Bratislave vzniknúť budova, ktorá by zodpovedala kvalite udržateľnej zahraničnej architektúry.

Vizualizácie, ktoré zverejnil ateliér A3, ukazujú, že novostavby by mali byť postavené čo najbližšie k Račianskej ulici. Práve tam by sa mala pýšiť unikátna drevostavba.

Okrem novostavieb tu budú zachované aj niektoré staršie časti. Najmä zámočnícka dielňa z roku 1963, ale aj Silo, ktoré je do veľkej miery symbolom celej Palmy, píše v článku Yimba.

Developer CORWIN očakáva, že výstavba Palmy by mohla začať na konci roka 2022 a byť dokončená v roku 2025. Investícia do prvej etapy by mala dosiahnuť 50 miliónov eur.

Zdroje: SITA, bratislava.sk, CORWIN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK