AKTUÁLNE: V Chorvátsku budeme s veľkou pravdepodobnosťou už čoskoro platiť Eurom

  • Ministri financií 19 členských štátov eurozóny vydali 9. júla 2019 vyhlásenie, v ktorom „privítali zámer chorvátskych úradov podniknúť potrebné prvky na úspešný vstup do ERM-2
  • Komora očakáva, že sa krajina pripojí k eurozóne v roku 2023
pjimage-2020-04-28t073811-240-1090×610
Unsplash/Alex Holyoake, David Boca
  • Ministri financií 19 členských štátov eurozóny vydali 9. júla 2019 vyhlásenie, v ktorom „privítali zámer chorvátskych úradov podniknúť potrebné prvky na úspešný vstup do ERM-2
  • Komora očakáva, že sa krajina pripojí k eurozóne v roku 2023

Keď v roku 2013 vstúpilo Chorvátsko do Európskej únie, malo najslabšiu ekonomiku spomedzi všetkých členských krajín. V apríli 2013 bol priemerný plat v krajine približne 870 eur a nezamestnanosť dosahovala 8,7 percent, informuje denník The Brussels Times.

Odvtedy sa veľa vecí zmenilo, krajina sa preorientovala na európske štandardy a aj vďaka nárastu turistického záujmu sa posunula na vhodného kandidáta pre prijatie spoločnej meny.

Všetky hlavné komerčné banky v Chorvátsku splnili požiadavky kapitálovej primeranosti a prešli záťažovými testami Európskej centrálnej banky (ECB). To znamená, že balkánska krajina je o krok bližšie k vstupu do európskeho mechanizmu výmenných kurzov (ERM-2) alebo tzv. čakárne na euro. 

Komora očakáva, že sa krajina pripojí k eurozóne v roku 2023 tak, ako plánovala. Podľa komory komplexné hodnotenie ECB potvrdilo, že päť vedúcich bánk v Chorvátsku má dostatok kapitálu a sú odolné voči otrasom.

Tieto zistenia sú tiež potvrdením stability a dobrej kvality chorvátskeho bankového systému, zdôraznila komora vo svojom vyhlásení. Podľa nej je hodnotiaca správa ECB zároveň aktom uznania chorvátskeho bankového systému a celej ekonomiky.

Komora v tejto súvislosti poukázala na niektoré z výhod členstva v eurozóne, ako je prístup k financovaniu prostredníctvom Európskeho stabilizačného mechanizmu. Okrem toho, centrálna banka HNB po zavedení eura už viac nebude musieť udržiavať stabilitu kuny a zvýšia sa aj ratingy Chorvátska.

Chorvátsko ako krajina s veľmi výrazne vyvinutým cestovným ruchom je zvyknutá na cestovateľov z Európskej únie aj zo sveta. Nie všetci si však menia peniaze pred tým, než do krajiny vstúpia. Majitelia hotelov, hostelov, kempov a vlastne čohokoľvek im potom prepočtom vydávajú hotovosť v lokálnej mene, no kurz je vo viacerých prípadoch menej lichotivý. Preto je dobré, že sa o vstupe do eurozóny v ich prípade začalo uvažovať.

Nálady v krajine sú tiež rôzne. Podľa posledných prieskumov to vyzerá asi tak, že obyvatelia sa rozdelili takmer presne na polovicu. Za vstup do eurozóny je aktuálne 52 % Chorvátov a proti sa vyjadrilo 39 %.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá