AKTUÁLNE: Vo veku 89 rokov nás opustila obrovská šansónová legenda Hana Hegerová

  • Prvá dáma českého šansónu, tak volali Česi Hanu Hegerovú, ktorá nás vo veku 89 rokov opustila
  • Preslávila sa prerábkami starých francúzskych šansónov, no aj vlastnými skladbami
  • Prvá dáma českého šansónu, tak volali Česi Hanu Hegerovú, ktorá nás vo veku 89 rokov opustila
  • Preslávila sa prerábkami starých francúzskych šansónov, no aj vlastnými skladbami

Náš svet navždy opustila významná speváčka Hana Hegerová, ktorá podľa informácií portálu iDNES skonala v obklopení rodiny v nemocnici, kde bola pre úraz dlhodobo hospitalizovaná.

Jej hlas bol známy nielen v Českej republike, ktorá bola jej domovom, ale i v zahraničí. Prezývali ju „šansónistka so slovanskou dušou“ či „Piaf z Prahy.“

Preslávená Milordom

Len málo umelcov si trúflo na piesne či prerábky diel samotnej Édith Piaf. Ak si na ne aj trúfli, len mizivému počtu z nich sa podarilo podať dostatočný výkon, ktorý pieseň potrebovala. Hane Hegerovej sa však podarilo prerábkou piesne Milord presláviť. Len vďaka tomu tolerovala nadaná umelkyňa to, že ju verejnosť oslovovala „prvá dáma českého šansónu“.

„Máme iné a veľmi dobré speváčky. Jediným ospravedlnením pre túto nálepku je to, že som sa stala známou vďaka Milord, piesne z repertoáru Édith Piaf. Inak žiadna prvá dáma nie som,“ povedala Hegerová.

Z rodiny bankárov

V skutočnosti pochádza Hana Hegerová z Bratislavy, kde sa narodila v roku 1931 a jej rodičia jej dali meno Carmen. Celým menom sa tak volala Carmen Farkašová. Až vo svojej umeleckej kariére sa rozhodla používať meno svojej matky za slobodna Hana Čelková.

Úžasný talent, aký skrývala mladá Carmen mal zapadnúť prachom na ekonomickej univerzite. Napokon ju osud zavial k divadelným doskám. V roku 1953 sa po absolvovaní divadelného kurzu stala členkou Divadla Petra Jilemnického v Žiline. Od tých čias pódium neopustila.

V parížskej Olympii

Najväčší rozmach zažila Hana Hegerová v 60. rokoch, kedy z bratislavskej Tatra Revue nadobro odišla do Prahy, kde vystupovala v Rokoku. Neskôr sa vďaka dobrému agentovi dostala aj priamo do Paríža, kde vystupovala v Olympii.

Napriek obrovskému úspech, silnému a prepracovanému hlasu či dynamickému výrazu, ktorými obohacovala svoju hudbu, bola Hegerová skromnou ženou, ktorá sa, dokonca, nepovažovala ani za významnú speváčku. Jej hudba sa však vkradla do mnohých domovov a sŕdc, kde bude v spomienke na tento obrovský talent žiť aj naďalej spolu s nami.

Zdroj: iDNES

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech