Aktuálne: Vo veku 99 rokov zomrel princ Philip, manžel britskej panovníčky Alžbety II.

  • Vo veku 99 rokov zomrel princ Philip
  • Správu potvrdila kráľovská rodina prostredníctvom oficiálneho účtu na Twitteri
  • Princa Philipa trápil zhoršújuci sa zdravotný stav už dlhšiu dobu
TASR/AP Photo/Matt Dunham
  • Vo veku 99 rokov zomrel princ Philip
  • Správu potvrdila kráľovská rodina prostredníctvom oficiálneho účtu na Twitteri
  • Princa Philipa trápil zhoršújuci sa zdravotný stav už dlhšiu dobu

Vo veku 99 rokov zomrel princ Philip. Smutnú správu oznámil Buckinghamský palác prostredníctvom sociálnej siete Twitter. „Jej Veličenstvo kráľovná s hlbokým zármutkom oznámila smrť svojho milovaného manžela, Jeho kráľovskej výsosti princa Filipa, vojvodu z Edinburghu. Jeho kráľovská výsosť dnes ráno pokojne zomrela na hrade Windsor,“ uvádza kráľovská rodina v oficiálnej správe.

Princ Filip Mountbatten, vojvoda z Edinburghu, sa narodil 10. júna 1921 na Korfu ako najmladšie dieťa Andreja, princa gréckeho a dánskeho, a princeznej Alice z Battenbergu. Rodina v roku 1922 musela utiecť z Grécka a usadila sa v Paríži, Filip žil neskôr aj v Nemecku a napokon v Spojenom kráľovstve. Počas druhej svetovej vojny slúžil v britskom Kráľovskom vojenskom námorníctve.

S vtedy ešte princeznou Alžbetou sa zosobášili 20. novembra 1947. Ich manželstvo je najdlhšie spomedzi všetkých britských panovníkov. V roku 1948 sa im narodilo prvé dieťa – princ Charles, po ktorom nasledovali princezná Anna, princ Andrew a princ Edward. Kráľovský pár má dovedna osem vnúčat a desať pravnúčat.

Po svadbe naďalej aktívne slúžil v námorníctve, až kým sa Alžbeta nestala v roku 1952 kráľovnou. Potom sa ujal oficiálnych povinností ako manžel panovníčky. Aktívne sa angažoval vo viacerých oblastiach verejného života a bol patrónom stoviek organizácií. Bol napríklad predsedom britskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) či prezidentom Medzinárodnej jazdeckej federácie. Je tiež zakladateľom rozvojového programu pre mladých ľudí Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

Rád vtipkoval

Vojvoda z Edinburghu si získal povesť energického a priamočiareho muža so svojským zmyslom pre humor a ostrým jazykom. Britskí novinári Ashley Walton a Phil Dampier vydali 100-stránkovú knihu jeho zábavných citátov ako ocenenie jeho zmyslu pre humor.

Princ Filip, ktorý absolvoval viac ako 22-tisíc sólových samostatných verejných podujatí a viac než 5-tisíc prejavov, bol známy svojimi pohotovými, často vtipnými, no i nemiestnymi, poznámkami počas verejných podujatí. Svojho času sa napríklad vyjadril, že je „najskúsenejší odhaľovač pamätných tabúľ na svete“. Z verejného života sa stiahol v roku 2017, hoci odvtedy sa párkrát objavil po boku kráľovnej.

Zdravotný stav ho trápil dlhšie

Ako uvádza TA3, princ Philip bojoval so zdravotnými komplikáciami už dlhšiu dobu. V polovici februára obletela celým svetom informácia, že princa Philipa hospitalizovali. Umiestnili ho do súkromnej nemocnice kráľa Eduarda VII. Dôvodom hospitalizácie mala byť infekčná choroba, COVID-19 však kráľovská rodina vylúčila. Po mesiaci princa Philipa prepustili domov. Posledné dni svojho života tak strávil na hrade Windsor.

Prezidentský palác zaslal Alžbete II. smútočný telegram

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová dnes zaslala sústrastný telegram britskej kráľovnej Alžbete II. v súvislosti s úmrtím Jeho kráľovskej Výsosti princa Filipa – vojvodu z Edinburghu. Prezidentka zdôraznila, že vojvoda z Edinburghu bol nezastupiteľnou oporou britskej monarchie a jeho oddanosť verejnej službe bola vzorom pre občanov Spojeného kráľovstva. V tlačovej správe o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu, ktorá vznikla z jeho iniciatívy, inšpirovala mnoho mladých ľudí po celom svete, vrátane mnohých Sloveniek a Slovákov. Pomohla im objaviť svoj potenciál, rozvinúť svoj talent a uspieť v dosahovaní svojich snov a cieľov,“ uviedla prezidentka, ktorá vyjadrila úprimnú sústrasť nielen kráľovnej Alžbete II., ale aj smútiacej rodine, blízkym a všetkým občanom Spojeného kráľovstva vo vlastnom mene, ako aj v mene občanov SR.

Zdroje: Twitter/The Royal Family, The Guardian, TA3, SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech