Aktuálne: Vo Viedni teroristi neútočili nábojmi zo Slovenska. Polícia to jasne vyvrátila

  • Slovenská polícia odmietla medializované tvrdenie, že teroristický útok vo Viedni bol spáchaný nábojmi zo Slovenska
  • Podozrivé osoby sa síce snažili nakúpiť muníciu na našom území, nákup sa im však zrealizovať nepodarilo
policia viedeň
TASR/AP
  • Slovenská polícia odmietla medializované tvrdenie, že teroristický útok vo Viedni bol spáchaný nábojmi zo Slovenska
  • Podozrivé osoby sa síce snažili nakúpiť muníciu na našom území, nákup sa im však zrealizovať nepodarilo

Strojca teroristického útoku vo Viedni nepoužil muníciu zo Slovenska. Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti informovala, že v lete zachytila informáciu o podozrivých osobách z Rakúska, ktoré sa snažili nakúpiť muníciu na našom území.

Nákup sa im však uskutočniť nepodarilo. „Informáciu sme hneď poslali rakúskym kolegom. Viac sa k danej veci vyjadrovať nebudeme, aby sme neohrozili vyšetrovanie v Rakúsku,“ informuje Polícia.

Prezidentka Zuzana Čaputová  vyjadrila hlboké zarmútenie nad pondelňajším útokom: „Myšlienkami som s rodinami obetí a zranených i s obyvateľmi Rakúska,“ uviedla Čaputová na sociálnej sieti, pričom zdôraznila jednotu v boji proti nenávisti a terorizmu.

Viedenský útočník strieľal zo samopalu, ktorý kúpil na Slovensku

Čaputová v súvislosti s útokom zaslala sústrastný telegram rakúskemu prezidentovi Alexandrovi Van der Bellenovi. „Dôrazne odsudzujem tento nezmyselný a nehumánny čin, ktorý popiera všetky hodnoty civilizovanej spoločnosti a úctu k ľudskému životu. Nesmieme dovoliť, aby v tejto zložitej chvíli naše spoločnosti ovládol strach a hnev. Naše zdieľané hodnoty sú silnejšie než nenávisť, extrémizmus a terorizmus,“ uviedla prezidentka.

Teroristický útok  sa odohral v čase, keď si ľudia užívali poslednú noc v reštauráciách a baroch pred začatím pandemického lockdownu. Vyžiadal si štyroch mŕtvych civilistov. Strelca, ktorý mal okrem pušky aj atrapu výbušného opasku, pištoľ a mačetu, zastrelila polícia.

 

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen si napriek teroristickému útoku vo Viedni nemyslí, že by bola liberálna demokracia ohrozená. „Nenávisť nepadne v tejto spoločnosti na úrodnú pôdu,“ povedala hlava štátu v utorňajšom príhovore k občanom. Alexander Van der Bellen konštatoval, že Rakúsko má za sebou „temnú, hroznú noc“. Uviedol, že atentát bol očividne namierený voči všetkým, ktorí si vážia a vysoko cenia život v slobodnej spoločnosti.

„Atentát bol namierený voči našej slobodnej spoločnosti ako takej, voči tolerancii a vzájomnému rešpektu. Bol namierený proti životu v liberálnej demokracii – proti životu, ktorý teroristi očividne z celého srdca nenávidia. My sa nenecháme touto nenávisťou nakaziť. Nás i naše hodnoty budeme chrániť a obraňovať,“ zdôraznil rakúsky prezident. Podľa Alexandra Van der Bellena ide o najhorší teroristický útok v novodobých dejinách Rakúska.

Zdroje: Polícia Slovenskej republiky, Facebook/ Zuzana Čaputová, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech