AKTUÁLNE: Vo vzduchu je ešte stále tvrdý lockdown. Pandemická komisia navrhuje oveľa prísnejšie nariadenia

  • Práve prebieha tlačová konferencia po rokovaní Pandemickej komisie
  • Dozvedeli sme sa aj nejaké nové správy
AktualneSIU
  • Práve prebieha tlačová konferencia po rokovaní Pandemickej komisie
  • Dozvedeli sme sa aj nejaké nové správy

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii povedal, že situácia na Slovensku sa neustále zhoršuje. 

Situácia sa vymkla spod kontroly 

Uviedol, že situácia je vážna, a že pandémia vykazuje známky reťazového a nekontrolovateľného šírenia. Oznámená bola aj informácia, že Pandemická komisia navrhuje lockdown zaviesť tak skoro, ako to len pôjde. Minister zdravotníctva potvrdil, že by to tým pádom malo byť ešte pred Vianocami. Uvádza, že ak návrh zákazu vychádzania prejde, lyžovačky nebudú mať výnimku.

V rámci lockdownu by pritom bolo zakázané vychádzanie z domu, výnimkou by boli len nevyhnutné prípady. Možné by teda bolo ísť iba do obchodu, do práce a do školy. Možná by bola aj prechádzka v prírode v rámci okresu. Ak bude lockdown prijatý, mal by trvať do 10. januára. 

Predstavili plán očkovania

Infektológ Pavol Jarčušk sa vyjadrili aj k plánu očkovania, ktoré prebehne v niekoľkých vlnách.  Zaočkovaných by malo byť 65 percent populácie.

Ako uvádza agentúra SITA, v prvej vlne by sa očkovali zdravotnícki pracovníci, študenti zdravotníckych odborov, zamestnanci domovov sociálnych služieb, silové zložky a pracovníci kritickej infraštruktúry.

V druhej vlne by to boli pacienti nad 65 rokov a chronicky chorí, klienti domovov sociálnych služieb, imobilní, onkologickí, dialýzovaní alebo pacienti po transplantácii. Do druhej vlny očkovania by patrili aj pacienti s biologickou liečbou, autoimunitným ochorením, diabetes mellitus, neurologickými závažnými chorobami, kardiovaskulárnymi či závažnými psychiatrickými chorobami.

Tretia vlna očkovania by sa týkala špecifických komunít s vysokým rizikom šírenia ochorenia. Patriť sem budú učitelia, marginalizované rómske komunity, bezdomovci či azylanti.

V štvrtej vlne by sa očkovali zvyšní obyvatelia nad 18 rokov.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva

Obmedzenie predaja tovarov

Pandemická komisia ďalej informovala o tom, že aktuálne pracujú na legislatívnom obmedzení predaja tovarov v supermarketoch. Cieľom je vyhnúť sa preplneným obchodom, ktoré by v danej situácii mohli predstavovať obrovské riziko. 

Cestou je podľa ministra zdravotníctva v čo najväčšej možnej miere využívať služby kuriérov a dovoz tovaru priamo domov, čím sa obmedzí kontakt s inými ľuďmi. 

Ako budú vyzerať Vianoce?

Samozrejme je potrebné pripraviť sa na to, že prípadný lockdown by obmedzil aj vianočné návštevy. „Pri nekontrolovanom šírení môže byť stretnutie s rodinou, s ktorou nežijeme v jednej domácnosti, rizikové,“ upozornil Krajčí.

Zároveň však dodal, že stále je v hre možnosť preukázania sa negatívnym testom. O tejto alternatíve však budú kompetentní rozhodovať až po vyhlásení lockdownu.

Správu priebežne aktualizujeme.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK