AKTUÁLNE: Výrobca vakcín Johnson & Johnson ukončil testovanie, Európska únia objednáva 400 miliónov dávok

  • Avizované výsledky 3. fázy testovania vakcíny proti koronavírusu vyvinutej spoločnosťou Johnson & Johnson (J&J) dorazili
  • Spoločnosť tvrdí, že jej vakcína, z ktorej stačí jedna dávka, je účinná na 66 %
  • Je bezpečná a skladuje sa pri chladničkovej teplote
  • Únia objednala 400 miliónov dávok
vakcína Johnson Janssen
TASR/Cheryl Gerber/Johnson & Johnson via AP
  • Avizované výsledky 3. fázy testovania vakcíny proti koronavírusu vyvinutej spoločnosťou Johnson & Johnson (J&J) dorazili
  • Spoločnosť tvrdí, že jej vakcína, z ktorej stačí jedna dávka, je účinná na 66 %
  • Je bezpečná a skladuje sa pri chladničkovej teplote
  • Únia objednala 400 miliónov dávok

Avizované výsledky 3. fázy testovania vakcíny proti koronavírusu vyvinutej spoločnosťou Johnson & Johnson (J&J) dorazili. Spoločnosť tvrdí, že jej vakcína s názvom Janssen, ktorej stačí jedna dávka, je účinná pri ochrane pred koronavírusom na 66 % a na 85 % účinná pri prevencii súvisiacich závažných chorôb.

Podľa CNBC sa výsledky spoločnosti zakladajú na 468 potvrdených ochoreniach COVID-19 u viac ako 43 000 dobrovoľníkov, ktorí sa zúčastnili 3. fázy testovania. Spoločnosť uviedla, že do procesu sú zahrnuté aj osoby infikované B.1.351, teda novým, vysoko nákazlivým kmeňom nájdeným v Južnej Afrike.

Vakcín bude menej a zdražejú. Pfizer si bude účtovať peniaze aj za šiestu dávku v ampulke

Úroveň ochrany sa podľa regiónu líšila, uviedla J&J, pričom vakcína preukázala po štyroch týždňoch celkovú účinnosť 66 % , 72 % v Spojených štátoch, 66 % v Latinskej Amerike a 57 % v Južnej Afrike.

Účinnosť proti závažným ochoreniam sa časom zvyšovala, podľa spoločnosti neboli hlásené žiadne prípady u očkovaných účastníkov ani po 49. dni. 

Na 100 % účinná pri predchádzaní hospitalizácii alebo smrti 

Tím vedcov v spoločnosti bol „nadšený“ a „radostný“, keď uvideli výsledky, uviedol pre ABC News Dr. Mathai Mammen, MD, Ph.D., globálny vedúci Janssen Research & Development.

„Zverejnili sme údaje, ktoré hovoria, že naša vakcína je vysoko účinná, pri nákaze koronavírusom až na 100 % účinná proti hospitalizácii alebo smrti,“ uviedol Mammen pre ABC News.

„Mali sme za cieľ vyrobiť pre svet vakcínu, ktorá sa ľahko používa, je ľahko distribuovateľná a funguje pri prevencii pred COVID-19,“ povedal Mammen.

vakcína
zdroj: TASR/AP Photo/Jessica Hill

Stačí jedna dávka, je bezpečná a skladuje sa pri chladničkovej teplote 

V tlačovej správe spoločnosť Johnson & Johnson uvádza, že vakcína je tiež bezpečná. Dobrovoľníci po vakcinácii zaznamenali len mierne reakcie, menej ako 10 % malo horúčku.

Na rozdiel od schválených vakcín Pfizer a Moderna, ktoré si vyžadujú dve dávky podané s odstupom troch až štyroch týždňov, J&J vyžaduje iba jednu dávku. To by výrazne uľahčilo výrobu aj distribúciu vakcín po celom svete. Európska únia objednala 400 miliónov kusov, čo prestavuje dávku pre 400 miliónov obyvateľov.

Vakcína spoločnosti J&J má navyše jednu veľkú výhodu, stačí ju skladovať pri teplote v rozmedzí od 2 do 8 stupňov Celzia – na rozdiel od ultrachladených vakcín Pfizeru a Moderny.

Zdroje: CNBC, ABC News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech