AKTUÁLNE: Zemetrasenie na strednom Slovensku. Epicentrum bolo neďaleko Handlovej

  • Ráno okolo 9:17 cítili ľudia zemetrasenie trvajúce niekoľko sekúnd
  • Epicentrum bolo priamo na Slovensku
aktualna
  • Ráno okolo 9:17 cítili ľudia zemetrasenie trvajúce niekoľko sekúnd
  • Epicentrum bolo priamo na Slovensku

V Prievidzi a okolí sa dnes ráno triasla Zem. Svedok z Prievidze Novému Času opísal, že krátko po deviatej ráno cítili ľudia otrasy. 

Dnes 28. januára 2021 bolo v čase 9:17 zemetrasenie v Prievidzi. Trvalo asi 10 – 15 sekúnd. Triasli sa skrine, cítil som sa ako na lodi. Potvrdilo to zatiaľ niekoľko priateľov na Facebooku,“ cituje portál čitateľa. Denník dostal viacero tipov od čitateľov z okolia, ale aj pomerne vzdialených miest. Trasenie nábytku opísal aj čitateľ zo Žiaru nad Hronom.

Slovenská akadémia vied neskôr pre agentúru TASR potvrdila, že epicentrum bolo pri mestskej časti Nová Lehota v Handlovej a zemetrasenie bolo s magnitúdom 3,2. Mestá zatiaľ nehlásia žiadne škody.

Zemetrasenie zachytili Národná sieť seizmických staníc a Lokálna seizmická sieť východné Slovensko. Udalosť mohla byť tiež makroseizmicky, teda bez prístrojov, pozorovaná obyvateľmi okolitých obcí. Ústav má v pláne analyzovať záznamy zo seizmických staníc a údaje o pozorovaných účinkoch.

V tejto súvislosti preto požiadal občanov, ktorí účinky zemetrasenia pocítili, aby čo najskôr vyplnili dotazník zverejnený na ich stránke. „Údaje od každého pozorovateľa sú cenné, a preto je užitočné, aby dotazník vyplnili aj blízki susedia, pokiaľ zemetrasenie pozorovali,“ objasnili. Dodali, že tieto informácie prispejú k výskumu zemetrasení a ich účinkov na území Slovenska.

Správu aktualizujeme.

Zdroje: NovýČas, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK