Zvolený prezident USA Joe Biden je už zaočkovaný proti koronavírusu, šiel príkladom

  • Zvolený prezident Joe Biden bol v pondelok zaočkovaný vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti Pfizer/BioNTech
  • Zaočkovať sa nechal v priamom prenose
  • Minulý týždeň vakcináciu podstúpili aj dosluhujúci viceprezident Mike Pence alebo izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Biden
Reprofoto/ABC News
  • Zvolený prezident Joe Biden bol v pondelok zaočkovaný vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti Pfizer/BioNTech
  • Zaočkovať sa nechal v priamom prenose
  • Minulý týždeň vakcináciu podstúpili aj dosluhujúci viceprezident Mike Pence alebo izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Zvolený prezident Joe Biden je už zaočkovaný vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Jeho očkovanie sa vysielalo v pondelok naživo. Bidenova manželka Jill dostala vakcínu už v pondelok ráno.

„Robím to preto, aby som ukázal, že ľudia by mali byť pripravení vziať si vakcínu, ak je k dispozícii. Niet sa čoho obávať,“ uviedol Biden po vakcinácii a dodal, že vakcinácia je len začiatok.

Zvolený prezident poďakoval všetkým zdravotníkov a vedcom, ktorí s koronavírusom bojujú a zároveň vyzval ľudí, aby naďalej dodržiavali protiepidemiologické opatrenia, aj keď sa nechajú zaočkovať. 

Zvolená viceprezidentka Kamala Harris s manželom sa plánujú nechať zaočkovať proti koronavírusu po Vianociach.

Očkovanie podstúpili už aj Pence aj Pelosi 

Dosluhujúci viceprezident Mike Pence s manželkou Karen sa už nechali zaočkovať minulý týždeň. Očkovaniu sa podrobili v priamom televíznom prenose, aby tak posilnili dôveru americkej verejnosti v túto očkovaciu látku, uviedla agentúra AFP. „Necítil som nič,“ okomentoval očkovanie Pence.

Pence počas prenosu z Bieleho domu uviedol, že Američania sa nemajú čoho obávať, keďže k dispozícii je „jedna, možno aj dve bezpečné vakcíny“.

Očkovanie minulý týždeň podstúpila aj predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosi, ktorá sa s tým pochválila na sociálnej sieti. „Dnes som s dôverou vo vedu a na pokyn úradu ošetrujúceho lekára dostala vakcínu na COVID-19. Počas distribúcie vakcíny musíme všetci pokračovať v nosení rúšok, spoločenskom dištance a ďalších vedecky podložených krokoch na záchranu životov a potlačenie vírusu,“ napísala Pelosi a priložila aj fotografie ako sa necháva zaočkovať.

Príkladom verejnosti chcú ísť aj bývalí prezidenti USA Bill Clinton, George Bush mladší a Barack Obama, ktorí sa plánujú tiež nechať verejne zaočkovať.

Vakcináciu podstúpili už aj členovia Snemovne reprezentantov USA. „Nikdy by som ťa nežiadala, aby si urobil niečo, čo som sama nebola ochotná urobiť,“ napísala vo svojom príspevku na sociálnej sieti reprezentantka za New York, demokratka Alexandria Ocasio-Cortez. Ku príspevku pripojila aj fotografiu, na ktorej ju očkujú. 

Očkovalo sa aj v Izraeli

Verejne zaočkovať sa nechal aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý dostal v sobotu injekciu s vakcínou proti ochoreniu COVID-19, čím spustil očkovaciu kampaň v krajine. Netanjahuovi (71) a izraelskému ministrovi zdravotníctva Julimu Edelsteinovi boli v priamom televíznom prenose injekčne podané vakcíny od výrobcu Pfizer/BioNTech. Zaočkovali ich v zdravotníckom stredisku Šeba pri Tel Avive.

„Požiadal som, aby sme spolu s ministrom zdravotníctva Julim Edelsteinom boli zaočkovaní ako prví, aby sme slúžili ako príklad a povzbudili vás k očkovaniu,“ uviedol Netanjahu vo vysielaní.

Verejné očkovanie politikov má zvýšiť dôveru vo vakcináciu a vyvrátiť hoaxy o jej nebezpečnosti. Konšpirátori ale tvrdia, že politici nedostávajú skutočné vakcíny, ale že im je injekčne podávaný vitamín B. Samozrejme, ide o hoax, ktorý vyvrátili samotní výrobcovia vakcín ako aj média.

Zdroje: TASR, ABC News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech