Aktuálny rebríček najbohatších ľudí sveta, Slovensko v ňom má dvoch miliardárov

  • Svet spoznal najbohatších ľudí sveta. Magazín Forbes zverejnil vyše 2-tisíc ľudí vo svojom novom rebríčku
  • Umiestnili sa aj dvaja Slováci, jeden z nich si oproti minulému pohoršil, druhý zase pekne polepšil
BeFunky-collage (7)
HB Reavis/TASR
  • Svet spoznal najbohatších ľudí sveta. Magazín Forbes zverejnil vyše 2-tisíc ľudí vo svojom novom rebríčku
  • Umiestnili sa aj dvaja Slováci, jeden z nich si oproti minulému pohoršil, druhý zase pekne polepšil

Svet spoznal aktuálny rebríček najbohatších ľudí na svete. Zverejnil ho americký prestížny magazín Forbes, ktorý tento rebríček každoročne zostavuje.

Najbohatší muž planéty je už po tretíkrát šéf Amazonu Jeff Bezos s hodnotou viac ako 122 miliárd amerických dolárov. Na druhom mieste je hlava Microsoftu Bill Gates, nasleduje Bernard Arnault a Warren Buffett.

Medzi najbohatších ľudí na svete patria aj dvaja Slováci – je ním Jaroslav Haščák a Ivan Chrenko. Ivan Chrenko sa umiestnil na 1485. mieste s hodnotou jeho majetku 1,5 miliardy dolárov.

Ako píše Forbes, prvý miliardár Slovenska, Ivan Chrenko, začal na začiatku 90. rokov s nehnuteľnosťami, dnes vlastní úspešnú developerskú spoločnosť HB Reavis.

Jeden milión eur investoval aj do slovenského startupu Finax. Spoločnosť HB Reavis predala spoločnosti Wells Fargo projekty v hodnote 400 miliónov dolárov. Chrenko však oproti minulému roku klesol v rebríčku o 60 pozícíi. V roku 2019 bol na 1425. mieste.

„Globálne povedané, miliardári sveta majú hodnotu 8 biliónov dolárov, čo predstavuje pokles o 700 miliárd dolárov od roku 2019,“ píše Forbes. Ten dodáva, že nížší majetok miliardárov bol spôsobený novým koronavírusom.

Haščák si polepšil o 148 miest

Druhým a zároveň posledným slovenským najbohatším mužom sveta je Jaroslav Haščák, ktorý sa umiestnil na 1909. mieste. Jeho majetok vyčíslil magazín Forbes na hodnotu 1 miliardy dolárov.

Jaroslav Haščák je spoluzakladateľom spoločnosti Penta Investments, ktorá investuje do zdravotníctva, bankovníctva, real estate a leteckého priemyslu.

Penta má na Slovensku najväčšiu sieť lekární Dr. Max a vlastní niekoľko zdravotníckych centier spolu s médiami. Haščák si oproti Chrenkovi polepšil o 148 pozícií oproti minulému roku. Vtedy sa umiestnil na 2075. mieste.

Forbes ponúka aj zaujímavosti o Haščákovi, ako fakt, že minul jednu desatinu svojich skorých zárobkov na kúpu svojho prvého automobilu, Fiat Uno, zvyšok investoval do obchodovania s akciami.

Andrej Babiš sa taktiež umiestnil v rebríčku najbohatších ľudí planéty, avšak Forbes ho už eviduje pod Českou republikou, preto nie je ani v našom zozname pod Českú republiku.

zdroj: TASR

Česi majú až osem mien

Ako infomruje ČTK, prvenstvo si medzi najbohatšími Čechmi ďalej drží majiteľ investičnej skupiny PPF Petr Kellner s odhadovaným majetkom v hodnote 14,9 miliardy dolárov. Nasleduje realitný magnát Radovan Vítek, väčšinový vlastník Energetického a priemyselného holdingu, Daniel Křetínský a premiér Andrej Babiš.

Vítek a Křetínský zbohatli a v rebríčku zosadili premiéra Babiša z druhého na štvrté miesto. Hodnota Babišovho majetku navyše klesla oproti vlaňajšku z 3,5 na 3,2 miliardy dolárov (80 miliárd korún). Vyplýva to z údajov, ktoré dnes na webe zverejnil Forbes.

Forbes v dnešnej správe upozornil, že na majetok radu bohatých ľudí malo negatívny dopad šírenia koronavírusu. Časopis k 18. marcu napočítal po celom svete 2095 dolárových miliardárov. Oproti minulému roku je zoznam kratší o 58 mien.

Hodnota majetku zhruba polovice miliardárov sa navyše oproti vlaňajšku znížila. Celkový majetok miliardárov sa medziročne znížil o 700 miliárd na približne osem biliónov dolárov.

Päticu najzámožnejších Čechov uzatvára Karel Komárek, Pavel Tykač , Pavel Baudis a Marek Dospiva.

Zdroje: Forbes, ČTK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá