Al Capone zarába aj po smrti. O jeho pištoľ sa šli ľudia v aukcii potrhať, predala sa za takmer milión

  • Vyše tri milióny dolárov vyniesla dražba osobných vecí, ktoré patrili neslávne známemu americkému gangstrovi Al Caponemu
  • Aukcia sa konala v kalifornskom Sacramente, oznámila stanica BBC
al capone
TASR/AP Photo/File, TASR/AP Photo/Rich Pedroncelli, File
  • Vyše tri milióny dolárov vyniesla dražba osobných vecí, ktoré patrili neslávne známemu americkému gangstrovi Al Caponemu
  • Aukcia sa konala v kalifornskom Sacramente, oznámila stanica BBC

Na predaj bolo zhruba 174 predmetov vrátane fotografií, strelných zbraní, šperkov a vybavenia domácnosti. Dražba sa uskutočnila v súkromnom klube a prilákala takmer 1 000 záujemcov.

Najpopulárnejšou položkou bola Caponeho obľúbená pištoľ, ktorá sa vydražila za 860 000 dolárov. Predpokladá sa, že ide o najvyššiu čiastku za strelnú zbraň z 20. storočia, aká sa kedy predala na aukcii, napísal denník Chicago Tribune.

Al Capone bol počas tzv. prohibície v 20. a 30. rokoch považovaný za „verejného nepriateľa číslo jeden“. Pre daňové úniky sa dostal do väzenia a niekoľko rokov strávil v Alcatraze.

Po jeho smrti v roku 1947 zostali dražené osobné veci vo vlastníctve jeho rodiny na takmer 75 rokov. Diane Caponeová, jedna z Al Caponeho troch žijúcich vnučiek, ktorá býva v Kalifornii, uviedla, že dôvodom predaja týchto predmetov bolo starnutie sestier.

Dodala, že faktorom bola aj zväčšujúca sa hrozba prírodných požiarov v danom štáte.

Gangster už od detstva

Al Capone, celým menom Alphonse Gabriel Caponi, pochádzal z amerického New Yorku. Narodil sa 17. januára 1899 do chudobnej mnohočlennej rodiny prisťahovalca z talianskeho Neapola. Al nepatril medzi perfektných študentov. Zo školy odišiel už ako 14-ročný, a to potom, čo udrel učiteľa.

Ako uvádza portál ThoughtCo, vyhodili ho zo školy a neostávalo mu nič iné, ako ísť „pracovať“. Svoj voľný čas trávil v pouličných gangoch. Jeden z nich sa nazýval South Brooklyn Rippers a neskôr prestúpil ku gangu Five Points Juniors.

Z detinských gangov sa dostal do tých „poriadnych“. Ako 18-ročný získal pozíciu barmana, čašníka a vyhadzovača v bare Harvard Inn, ktorý mal pod palcom jeden z najbrutálnejších newyorských mafiánov Frankie Yale. Práve on bol jeho vzorom. Učil sa od neho, ako používať násilie, aby si udržal kontrolu nad svojou ríšou.

Daňové úniky ho dostali za mreže

Neskôr prišiel na scénu Torrio, sofistikovaný gentleman, ktorý uprednostňoval spoluprácu a vyjednávanie, aby ovládol zločineckú scénu. Podľa portálu History v Chicagu Torrio predsedal rozmachu hazardných hier a prostitúcie, ale prijatím 18. dodatku z roku 1920 o zákaze predaja a konzumácie alkoholu sa Torrio zameral na novú, lukratívnejšiu oblasť – pašovanie drog.

Ako bývalý „drobný“ kriminálnik a účtovník si Al získal miesto po jeho boku, stal sa Torriovov pravou rukou a neskôr hlavou gangu.

Ako 26-ročný mal pod palcom veľkú zločineckú organizáciu, ktorá zahŕňala verejné domy, nočné kluby, tanečné sály, závodné dráhy, hazardné zariadenia, reštaurácie či pivovary.

Capone bol aj chladnokrvný zabijak. Údajne má na svedomí 33 vrážd. Viaceré média však uvádzajú, že ich bolo omnoho viac.

Dňa 6. októbra 1931 bol však postavený pred súd, nie však pre vraždy, ale pre daňové podvody. Bol obvinený z 22 daňových únikov a 5 000 porušení zákona. Capone si neustále myslel, že má šancu podplatiť porotu a uniknúť týmto obvineniam.

Netušil, že sa jeho vláda ako zločineckého bossa skončí. Ako 32-ročný z procesu, ktorý sa začal 18. októbra 1931 a trval 12 dní, vyšiel s trestom 11 rokov väzenia, 50-tisíc dolárovou pokutou a 20-tisíc dolármi súdnych trov.

Al dostal jeden z doposiaľ najvyšších trestov za daňové úniky v histórii. Ešte v ten večer sa ocitol v cele. Po neúspešnom odvolacom pojednávaní ho previezli do väzenia v Atlante, informoval Teraz v roku 2014.

Už za bránami väzenia sa jeho zdravotný stav zhoršoval. Al trpel terciárnym syfilisom, ten mu spôsobil demenciu. Jeden z najobávanejších mužov v Spojených štátov napokon ako 48-ročný zomrel vo svojom dome v Miami na srdcový infarkt.

Zdroje: TASR, archív Startitup, history.com, britannica.com, teraz.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá