Al Pacino bude mať dieťa v 83 rokoch. Rodičmi sa ľudia stávajú v čoraz vyššom veku, Slovensko nie je výnimka

  • Americký herec Al Pacino bude mať svoje štvrté dieťa s mladšou partnerkou
  • Má pritom už 83 rokov
  • Rodičia výrazne starnú aj u nás
al pacino dieťa
Slávny americký herec Al Pacino, Wikimedia Commons/ Andrea Ricca, Unsplash/Paul Hanaoka
  • Americký herec Al Pacino bude mať svoje štvrté dieťa s mladšou partnerkou
  • Má pritom už 83 rokov
  • Rodičia výrazne starnú aj u nás

Vraví sa, že vek je len číslo. Svoje o tom zrejme vie aj populárny herec a filmový krstný otec Al Pacino, ktorý čoskoro privíta na svet už svoje v poradí štvrté dieťa. Otcovstvo si tak zopakuje v zrelom veku 83 rokov. Iba nedávno pritom obletela svetový bulvár správa o jeho hereckom kolegovi Robertovi de Nirovi, ktorý sa stal po siedmy raz otcom vo veku 79 rokov.

Byť otcom ho baví

O udalosti informoval portál The Hollywood Reporter. Slávny herec čaká dieťa so svojou priateľkou Noor Alfallahovou, ktorá má v súčasnosti 29 rokov.

Pacino má už niekoľko detí z jeho predošlých vzťahov. Jeho najstaršia dcéra Julie Marieová má 33 rokov a jej matkou je bývalá Al Pacinova priateľka Jan Tarrantová. S ďalšou expriateľkou Beverly D’Angelovou má herec 22-ročné dvojičky.

Na tému detí a rodičovstva sa hviezda kultového filmu Krstný otec vyjadrila ešte v roku 2014, v rozhovore pre denník The New Yorker. Herec uviedol, že ho výrazne poznačil odchod jeho otca, keď mal Pacino ešte len 2 roky.

„Vedome som vedel, že nechcem byť ako môj otec. Chcel som tam byť pre ne. Mám tri deti. Som voči nim zodpovedný. Som súčasťou ich života. Keď nie som, je to pre mňa aj pre nich nepríjemné,“ uviedla hviezda. Dodal tiež, že úloha otca sa mu páči a veľa preňho znamená.

Rodičia starnú aj u nás

Al Pacinov prípad je z hľadiska veku extrémnou výnimkou, no vo všeobecnosti platí, že páry sa rozhodujú mať deti čoraz neskôr. Naznačujú to dáta NCZI, ktoré ukazujú, že v roku 2021 boli najpočetnejšie pôrody 30- až 34-ročných rodičiek. České aj slovenské štatistiky sa zhodujú v tom, že od roku 1993 sa priemerný vek žien pri pôrode zvýšil z 25 na 30 a viac rokov.

„Rozhodnutie pre rodičovstvo predpokladá stabilný a perspektívny vzťah s vhodným partnerom/partnerkou, základné istoty, pokiaľ ide o zamestnanie, bývanie a, samozrejme, aj osobné presvedčenie o vlastnej zrelosti, zodpovednosti, pripravenosti.“ povedala sociologička a výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva PhDr. Silvia Porubänová na tlačovej konferencii kliniky REPROFIT.

„V súčasnosti je aj na Slovensku priemerný vek prvorodičiek 30 a viac rokov. Ešte pred niekoľkými desaťročiami však väčšina žien mala v tomto veku svoju fertilitu ukončenú. Inými slovami: typickej dvojdetnej rodine sa obe deti narodili pred matkinou tridsiatkou.“ 

starý otec a dieťa
zdroj: Unsplash/Johnny Cohen

Podľa ukazovateľov demografického vývoja sa kontinuálne predlžuje ľudský vek, slovenská populácia nezvratne starne. Okrem toho aj v dôsledku dlhodobého klesania pôrodnosti sa tak zároveň znižuje podiel detskej populácie,“ doplnila Porubänová.

Riziko neskoršieho otcovstva

Práve muži sa pritom v priemere stávajú otcami v ešte vyššom veku než ženy. Vek je však rovnako závažným faktorom plodnosti ako u žien, tak aj u mužov.

Ako informuje portál BetterHealth, pokles mužskej plodnosti zvyčajne začína vo veku 40 až 45 rokov, v dôsledku zníženia kvality spermií. Tým pádom sa znižuje šanca na otehotnenie a proces môže trvať omnoho dlhšie než u mladých ľudí.

Okrem toho existuje zvýšené riziko potratu a smrti plodu s postupujúcim vekom otca. Deti narodené starším otcom majú taktiež vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať problémy s duševným zdravím, hoci ide skôr o raritu ako pravidlo.

Konkrétne deti otcov vo veku 40 a viac rokov sú päťkrát náchylnejšie na rozvoj poruchy autistického spektra v porovnaní s deťmi narodenými otcom vo veku 30 rokov alebo mladším. U týchto jedincov je tiež mierne zvýšené riziko vzniku schizofrénie a iných porúch duševného zdravia neskôr v živote.

Zdroje: The Hollywood Reporter , The New Yorker, TS/REPROFIT, BetterHealth

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá