Alarmujúce čísla: Prieskum odhalil, koľko hodín trávia mladí ľudia na telefóne denne. Výsledky zarážajú

  • Českí výskumníci priniesli alarmujúce zistenia
  • Mladí ľudia sú na mobiloch niekoľko hodín denne
dieťa hrajúce sa s mobilom, sociálne siete
Ilustračný obrázok, Unsplash/Bruce Mars, Szabo Viktor
  • Českí výskumníci priniesli alarmujúce zistenia
  • Mladí ľudia sú na mobiloch niekoľko hodín denne

Dospievajúci so svojimi smartfónmi v ruke strávia v priemere viac než štyri hodiny denne. Najviac času venujú sociálnym sieťam, pričom najviac ich zaujíma Instagram, YouTube, TikTok a hry. K týmto zisteniam prišli výskumníci z Masarykovej univerzity v Brne.

Dáta zhromažďovali jeden rok priamo z mobilov pomocou aplikácie IRTIS App. Výskum sa zameriaval na dospievajúcich od 13 do 17 rokov a všetky výsledky boli zverejnené v reporte uverejnenom na stránke univerzity. Obrazovku telefónu počas prieskumu zapínali viac než 75-krát za deň.

Bližšie údaje o výskume

V rámci komplexnej štúdie adolescenti najskôr vyplnili rozsiahly dotazník, v ktorom výskumníkov informovali o svojich demografických (pohlavie, vek) a psychosociálnych charakteristikách (napr. sociálna úzkosť). V priebehu roka sa následne zúčastnili štyroch dvojtýždenných zberov dát.

IRTIS App zaznamenávala každú aplikáciu, ktorá bola aktívna pri zapnutom mobilnom telefóne. Pokiaľ mali teda mladiství otvorených viac aplikácií naraz, aplikácia zaznamenávala údaje o tej, ktorú práve aktívne používali. Výskum však neodhaľoval súkromie respondentov a nezverejňoval ich konverzácie ani históriu prehliadania. 

O účasť vo výskume prejavilo záujem 1 178 adolescentov, no prvej vlny zberu dát sa zúčastnilo iba 201 a štvrtej už iba 123, pričom dostatok dát pre analýzu prinieslo iba 113 z nich. Najpoužívanejšími kategóriami medzi dospievajúcimi sú: 

  • Sociálne siete (Instagram, Facebook, TikTok, Snapchat),
  • Komunikátory (WhatsApp, Messenger, Skype),
  • Zábava (Netflix, YouTube, Spotify),
  • Hry (všetky aplikácie na hranie hier, napr. Šachy, Minecraft, Clash of Clans),
  • Prehliadače (Google Chrome, Safari, Opera),
  • Praktické aplikácie (kalendár, poznámkový blok, Google Maps).

dieťa hrajúce sa s mobilom, sociálne siete
zdroj: Unsplash/Bruce Mars, Szabo Viktor

Vyše štyri hodiny denne na mobile

Adolescenti, ktorí sa výskumu zúčastnili, na telefóne v priemere trávili 4 hodiny a 11 minút denne. Najviac času, presne 74 minút, trávili na sociálnych sieťach a 59 minút strávili na zábavných aplikáciách, teda sledovaním videí či počúvaním hudby.

Dievčatá na mobile trávili denne v priemere o 25 minút viac času než chlapci. Chlapci trávili o 15 minút viac času hraním hier, no dievčatá boli na sociálnych sieťach o 37 minút dlhšie. 

V priemere najmenej času na telefóne trávili 13-roční, zhruba 3 hodiny a 24 minút za deň. 16-roční na sociálnych sieťach v priemere strávili hodinu a pol. Hraním trávili najviac času 14-roční, konkrétne 43 minút. V chatovaní sú prví 17-roční, ide o 33 minút denne.

Počas víkendu trávili dospievajúci na telefóne viac času ako počas týždňa, rozdiel však predstavuje iba 14 minút. Najviac času strávili na sociálnych sieťach a zábavou vo večerných hodinách od 18:00 do 23:00. 

Obrazovku svojho smartfónu zapínali v priemere 78-krát denne. Najpoužívanejšími sociálnymi sieťami boli Instagram, TikTok, Snapchat, Facebook a Twitter. Spomedzi komunikačných aplikácií boli najviac používané Messenger, WhatsApp a Discord.

Zdroj: MUNI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá