Alarmujúci stav výpovedí zdravotníkov: Lekári odchádzajú aj z malých nemocníc

  • Počet výpovedí lekárov narástol na 2 100
  • Na brífingu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) o tom informoval predseda LOZ Peter Visolajský.
Lekár v uniforme a podané výpovede
Ilustračný obrázok, Unsplash/Sasun Bughdaryan, TASR/Jakub Kotian
  • Počet výpovedí lekárov narástol na 2 100
  • Na brífingu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) o tom informoval predseda LOZ Peter Visolajský.

K utorku podalo výpoveď viac ako 2 100 lekárov v 31 nemocniciach vrátane malých nemocníc. V niektorých nemocniciach podali výpovede aj zdravotné sestry. Na brífingu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) po stretnutí s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským to povedal predseda LOZ Peter Visolajský.

Nutné a rýchle kroky

Ako informoval Visolajský, na rokovaní s ministerstvom zdravotníctva (MZ) prebrali každú z ôsmich požiadaviek LOZ. Na riešeniach sa podľa Visolajského nič nezmenilo. Minister Lengvarský mal lekárskym odborom prisľúbiť, že bude požadovať systémové zmeny na úrovni vlády a komunikovať ministrom všetky požiadavky lekárskych odborov v najbližších hodinách a dňoch.

„Potrebujeme vidieť reálne kroky, že sú zákony predložené do parlamentu, že koalícia ide za to hlasovať,“ povedal predseda LOZ a vyzval kompetentných, aby si uvedomili vážnosť situácie. Upozornil na niektoré časovo menej náročné požiadavky, akou je reforma vzdelávania lekárov. „Stačí prekopírovať český systém,“ navrhuje Visolajský a dodáva, že od apríla sa na tejto reforme nerobilo.

Ministerstvo zdravotníctva SR sa preto rozhodlo, že sa v nasledujúcom období sústredí na upokojenie situácie a rokovanie s lekármi. Po stretnutí zástupcov vedenia rezortu s riaditeľmi nemocníc to uviedol šéf rezortu zdravotníctva.

Ten prisľúbil, že ministerstvo bude vo veľmi skorej dobe rokovať so zástupcami Lekárskeho odborového združenia. Jednotlivé štátne nemocnice pritom budú komunikovať a postupovať spoločne.

„Voči zamestnancom, ktorí podali výpovede, nebudú uplatňované žiadne sankcie,“ zdôraznil ďalej po stretnutí Lengvarský. Ten považuje za prvý dôležitý krok to, aby parlament schválil zmenu v odmeňovaní zdravotníkov. „Verím tomu, že zákon bude prerokovaný a prijatý v čo najskoršej možnej dobe,“ doplnil. Taktiež potvrdil, že stále platí údaj o približne dvoch tisíckach prijatých výpovedí.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Hromadný odchod

V nemocniciach v Poprade a Starej Ľubovni podali výpovede už desiatky lekárov. Do piatkového popoludnia prijali v popradskej nemocnici celkovo 85 výpovedí. Uviedla to pre agentúru SITA hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.

Lekárom začala od 1. októbra plynúť výpovedná lehota. Jej plynutie by podľa hovorkyne nemalo ovplyvňovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Zároveň dodala, že požiadavky lekárov neboli vedeniu nemocnice predstavené.

Vedenie Nemocnice Poprad už predstavilo Ministerstvu zdravotníctva SR krízový plán fungovania nemocnice. Ako priblížila Galajda, v ňom sa okrem iného hovorí o redukcii lôžok, či zlučovaní niektorých oddelení, prípadne o prechode na poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti a ďalších opatreniach.

V nemocnici v Starej Ľubovni podalo výpoveď 46 lekárov, čo podľa jej riaditeľa Petra Bizovského predstavuje 50 percent. „Ak by sa to malo naplniť, a teda, že odídu, budem musieť zatvoriť nemocnicu. Ide o komplet lekárov z gynekológie, chirurgie, interného, neurológie, časť lekárov z detského, časť lekárov z ARO, čiže prakticky lôžko by u nás vôbec nefungovalo. Ide o to, či ešte má význam držať časť röntgenu a časť biochémie, keďže tam výkony z lôžka nepôjdu,“ opísal pre agentúru SITA.

Doteraz podalo výpovede viac ako dvetisíc lekárov z takmer tridsiatky slovenských nemocníc. Podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského bude tento počet ešte narastať. Po dvojmesačnom výpovednom období lekári z nemocníc odídu, ak sa lekárski odborári s vládou nedohodnú na splnení ich požiadaviek.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá