Alex počas pandémie odcestoval do Konga: Deti zomierajú ako siroty ešte pred 20-tkou

  • Kongo je štát v Afrike, ktorý patrí medzi rozvojové krajiny
  • Pomoc od Európanov je teda v krajine viac než vítaná. Nie všetci ju však vedia oceniť
Unsplash/Seth Doyle Archív/Alex
  • Kongo je štát v Afrike, ktorý patrí medzi rozvojové krajiny
  • Pomoc od Európanov je teda v krajine viac než vítaná. Nie všetci ju však vedia oceniť

Alex je 21-ročný chalan z východného Slovenska, ktorý rád zbiera zážitky a skúša nové veci. Doposiaľ cestoval po svete v rámci svojho voľného času, no pred pár mesiacmi sa rozhodol, že do sveta vycestuje pracovne. Keďže pracuje ako zdravotník v českej nemocnici, na výber mal z viacerých krajín. Rozhodol sa pre Afriku, konkrétne Kongo. 

zdroj: Archív/Alex

Prečo si sa rozhodol ísť práve do Konga?

Kongo som si vybral zámerne. Je to krajina tretieho sveta a veľa sa o nej nepíše, to ma zaujalo. V krajine je veľa vecí zanedbaných, najmä zdravotníctvo. Bral som to ako výzvu a skúsenosť naučiť sa niečo nové. Vybrať som si mohol spomedzi afrických krajín až po tie na blízkom východe.

Ako na tvoj odchod reagovali blízki?

Rodina bola pohoršená, že čo opäť vymýšľam. Dobre vedia, že neobsedím doma na zadku. Keď som im povedal, že idem do Afriky, len krútili hlavou. Babka mi dokonca tvrdila, že nemôže spávať. Niektorí ma však aj podporili. Nebudem klamať, keď poviem, že sa tešili, keď som im volal po dvoch týždňoch, že idem domov.

Aké podmienky musí spĺňať človek, ktorý chce pracovať v Afrike?

To záleží od účelu, za ktorým tam človek chce ísť. Ja som išiel ako zdravotník, takže okrem všetkých potrebných očkovaní, som musel prejsť rôznymi skúškami, ktoré dokázali moju spôsobilosť. 

zdroj: Archív/Alex

Čo ťa po príchode do krajiny najviac prekvapilo?

Najviac ma prekvapila jednoznačne mentalita ľudí. Tí z veľkej časti nič neriešia a majú na saláme pandémiu a vlastne aj všetky choroby. Veľa detí funguje bez rodičov, pretože tí im zomreli. Väčšina týchto detí sa nedožije ani 20 rokov, keďže sa o nich nemá kto postarať a nemajú vzdelanie. Často sa zapletú s nesprávnymi ľuďmi, prefetujú sa lepidlom alebo umrú na AIDS. Ten je v tejto oblasti veľmi rozšírený a zomiera naň čoraz viac ľudí.

V čom sú obyvatelia Konga odlišní od Slovákov?

No v prvom rade treba chápať, že obyvatelia Konga sú odlišní od všetkých Európanov. Je tam vysoká inflácia, zlá politická situácia a boje o nerasty sú v krajine na dennom poriadku. Občania sa tomu prispôsobili, pretože nemali na výber. Ak by sa niečo podobné dialo u nás, tiež by sme pre zvyšok sveta boli odlišní. Obyvatelia menších miest a dedín nie sú k cudzincom prívetiví a nechcú si ich púšťať do svojej kultúry. 

Koľko belochov si počas svojho pobytu v Kongu stretol?

Stretnúť v Kongu belocha nebolo niečo nevídané. Veľké mestá sú turistickým lákadlom, takže ich tam bolo fakt dosť.

Ako v Kongu bojujú s celosvetovou pandémiou?

Okrem koronavírusu tu vyčíňajú aj iné choroby, ktoré sú pre obyvateľov nebezpečnejšie. Je tu rozšírená ebola, už spomínaný AIDS a osýpky, ktoré dokážu byť taktiež nebezpečné. Opatrenia, aké máme doma, tu vôbec nečakajte. Hygiena mimo veľkých miest je nulová a miera úmrtnosti tým pádom vysoká. Tak, ako neriešia iné choroby, tak neriešia ani Covid-19

zdroj: Archív/Alex

V čom spočívala tvoja práca?

V podstate v zachraňovaní ľudí. Boli sme rozdelení na dva tímy – každý tím mal výjazd inde. Ja som fungoval na vrtuľníku, takže mojou úlohou bolo väčšinou hľadať nezvestných zo vzduchu. Hľadanie nezvestných sa týkalo hlavne turistov, pretože tí boli výjazd schopní zaplatiť. 

Ako prebiehal tvoj pracovný deň?

Hneď po prebudení sme si dali poldeci domácej pálenky, ktorú so sebou vzal kolega. Chceli sme sa tak vyhnúť takzvanej Faraónovej pomste – ide o akútne vzniknuté hnačkovité ochorenie. Všetci si myslia, že ochorenie môžeš dostať len v Egypte, no nie je to tak. Po poldecáku sme si začali pripravovať veci na deň a následne sme čakali, kým nás bude niekto potrebovať.

Táto krajina je samostatným svetom. Nič podobné nikde neuvidíš – Madagaskar

Ako si trávil voľné dni?

Voľných dní sme veľa nemali, no keď už, väčšinou som sa učil do školy a volal rodine. Taktiež som sa snažil spať, keďže počas prvého týždňa som musel fungovať na troch hodinách spánku denne.

Koľko Slovákov išlo do Afriky?

Z nášho tímu sme išli len dvaja. Dokonca sme boli z jedného mesta, takže sme sa poznali už skôr. Bolo pre mňa lepšie ísť tam s niekým, koho už poznám. Sám by som to možno nezvládol. Niektoré zážitky boli veľmi ťažké.

zdroj: Unsplash/Seth Doyle

Napríklad?

Zlých zážitkov je viac ako tých pekných, no veľmi o tom rozprávať nechcem. S kolegom sme sa dohodli, že čo sa stalo v Kongu, ostane v Kongu. Ak by som ale mal spomenúť jednu situáciu, určite by to bola tá so sopkou. Ako som už spomínal vyššie, do Konga chodí mnoho turistov najmä z Ázie. Práve títo turisti boli celkom problémová skupina, keďže výlety k sopke boli na ich dennom programe. Kvôli ním sme mali mnoho výjazdov do tejto oblasti. O tom, čo sa tam dialo hovoriť nebudem, no poviem, že sa nám nepodarilo zachrániť každého. Niektorí ľudia si nedokážu uvedomiť, že neohrozujú seba, ale aj zdravotníkov.

Máš aj zážitky, ktoré ti vyčarili úsmev na tvári?

Samozrejme. Prvý teambuilding bol super akcia. Mali sme možnosť zabaviť sa a zoznámiť sa s tímom, s ktorým som mal stráviť 3 mesiace. Každý z nás mal prideleného vojaka a ten môj bol fakt super, stále mi dokázal zlepšiť náladu. Nesmiem zabudnúť ani návštevu školy, kde deti cez prestávky spievali a tancovali.

Ako funguje vzdelávací systém v krajine?

Vo veľkých mestách to je celkom dobré. Keď ich však opustíte, stretnete sa s oblasťami, v ktorých tie podmienky až také dobré nie sú. Niektoré zo škôl ledva stoja a jeden učiteľ má na starosti bežne 50 žiakov. O tom, že ani učiteľ nemá poriadne vzdelanie snáď hovoriť nemusím. Tieto deti si vážia aj to, čo majú, a to je na tom to pekné. V školách sa veľmi snažia.

zdroj: Unsplash/Doug Linstedt

Bol si spokojný s ubytovaním a so stravou?

Sám som sa tomu čudoval, no ubytovanie bolo celkom na úrovni. Boli sme ubytovaní v hoteli. So stravou to už veľká sláva nebola, no vzhľadom na podmienky, ktoré v krajine panujú, aj to bol luxus. Väčšinou sme dostávali polotovary, ale niekoľkokrát sme si aj varili. Mali sme aj internet, čo ma na jednej strane potešilo, no trochu aj sklamalo. Tešil som sa, že si dám v Kongu detox od sociálnych sietí, a to sa mi vôbec nepodarilo.

Sledoval si aj dianie na Slovensku?

Vôbec. Musím sa však priznať, že ho ani nesledujem. Momentálne žijem v Česku, takže Slovensko veľmi neriešim. Je to aj preto, lebo Slováci sú veľmi ľahostajní voči aktuálnej situácii a nechcú pochopiť vážnosť situácie. Zbytočne by som sa nervoval.

V Kongu si mal stráviť 3 mesiace, no po 2 týždňoch si bol v Česku. Prečo?

Domov sme sa museli vrátiť kvôli zdravotným komplikáciám, ktoré postihli celý náš tím.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá