Alex si postavil biznis na rastlinných teráriách, vkladá do nich život aj originálne príbehy

  • Mladý umelec začal vyrábať teráriá v roku 2017
  • Vytvára personalizované svety a komponenty tlačí na 3D tlačiarni
  • Všimol si ho aj Red Bull, s ktorým minulý rok spolupracoval
Zelina
Zelina
  • Mladý umelec začal vyrábať teráriá v roku 2017
  • Vytvára personalizované svety a komponenty tlačí na 3D tlačiarni
  • Všimol si ho aj Red Bull, s ktorým minulý rok spolupracoval

Alex Zelina je mladý Slovák pôsobiaci v Bratislave. K umeniu mal blízko odjakživa a vyštudoval maľbu na Vysokej škole výtvarných umení. Hoci sa naďalej venuje vizuálnemu umeniu, maľba u neho išla do úzadia. Vytvoril si originálny projekt Zelina World, v ktorom tvorí rastlinné teráriá.

Nejde však o obyčajné rastliny v sklenených nádobách, všetky majú svoj príbeh, svoju atmosféru, estetiku aj myšlienku.  K práci ho podľa jeho slov inšpirovala mama, ktorá mu ukázala čaro miniatúrnych svetov a príbehov. Žije vo Francúzsku a so svojím synom často chodí do lesov obrastených machom. Práve tu vytvoril Alex svoje vôbec prvé terárium.

zdroj: Zelina

Malé svety

„Úplne prvé som vytvoril na Vianoce 2017 vo Francúzsku. Zobrazovalo horolezca, ktorý vyšiel hore na skalu a postupne sa zlaňoval smerom dole,“ opísal Alex pre Startitup. Svoje rastlinné teráriá nazýva aj malými svetmi, ktoré žijú svojím vlastným životom. Každé z nich zachytáva originálnu situáciu či už z filmov, seriálov alebo priamo z umelcovho života. Rád sa pohráva tiež so smrteľnosťou rastlín a jeho posledné experimenty sa podobajú už skôr na umelecké objekty s neživými rastlinami.

Zo záľuby sa u mladého Slováka postupne stala práca. Svoje kúsky vyrába v ateliéri v na Námestí SNP v Bratislave. Tvrdí, že ľudia reagujú na jeho tvorbu zväčša pozitívne a značke sa darí.

„Teší ma, že zákazníci majú v poslednom čase záujem aj o špeciálne kúsky alebo svety, ktoré im vyrábam na mieru. Začal som vyrábať aj niečo ako machové steny, ide v podstate o pohľad na krajinu z vtáčej perspektívy. Na jednej miniatúre sa odohráva mnoho situácií. Nejde pritom o živý mach, takže to vydrží dlho,“ vysvetlil Alex.

Výroba na mieru

Komponenty k teráriám, ktoré sú personalizované, vyrába na 3D tlačiarni. Klientom vie spraviť vlastné logo aj dizajn a umiestniť ich do originálnych situácií. Takto spolupracoval aj so známym výrobcom energetických nápojov, Red Bullom.

„Oslovil ma Alex z Red Bullu s myšlienkou prezentovať Organics produkty pomocou mojich svetov. Vymyslel som tak pre každý Organics drink jeden svet veľký približne 2 metre a ten sme s Matejom Hakarom nafotili. Reakcie na spoluprácu boli veľmi dobré a myslím si, že to bola vydarená spolupráca,“ opisuje.

zdroj: Matej Hakar

Podľa umelca sú na výrobu terárií najlepšie rastlinky, čo majú rady vlhkosť. Starostlivosť o ne je veľmi jednoduchá a netreba ich polievať. Stačí ich občas otvoriť, aby sa vo vnútri nezačala tvoriť hniloba a nevystavovať ich priamemu slnku. Nádoby majú vlastný ekosystém a keďže sú uzavreté, vlhkosť v nich zostáva. Pokiaľ sa stane, že sa rastlina príliš rozbujní, Alex ju odporúča jednoducho ostrihať, no niekomu sa takéto divokejšie teráriá môžu páčiť.

zdroj: Zelina

Mnohé komponenty si vyrába sám, alebo tlačí na 3D tlačiarni. Predmety ako figúrky či domčeky však väčšinou kupuje. Teráriá majú od 10 do 40 centimetrov na výšku a ceny sa pohybujú medzi 19 až 159 eurami.

„Jedno terárium vyrobím zhruba za tri hodiny, ale rád si dám na čas pri tvorbe nápadu a po dokončení ich ešte deň nechám stáť v ateliéri, aby som videl, či je všetko v poriadku,“ uzatvára.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK