Algoritmus Facebooku podporuje popieranie holokaustu. Preživší žiadajú od Zuckerberga, aby konal

  • Algoritmus Facebooku zobrazuje pri vyhľadávaní stránky popierajúce holokaust
  • Čím viac ľudia lajkujú obsah s antisemitizmom, tým viac im ho ponúka
  • Preživší holokaustu začali s kampaňou, v ktorej šéfa Facebooku žiadajú, aby sporný obsah odstraňoval
  • Na Slovensku Facebook maže sporný obsah kvôli platnej legislatíve, v minulosti zaznamenal viac prípadov popierania holokaustu
Facebook holokaust
TASR/AP, Matt Rourke,Cecilia Fabiano
  • Algoritmus Facebooku zobrazuje pri vyhľadávaní stránky popierajúce holokaust
  • Čím viac ľudia lajkujú obsah s antisemitizmom, tým viac im ho ponúka
  • Preživší holokaustu začali s kampaňou, v ktorej šéfa Facebooku žiadajú, aby sporný obsah odstraňoval
  • Na Slovensku Facebook maže sporný obsah kvôli platnej legislatíve, v minulosti zaznamenal viac prípadov popierania holokaustu

Facebook len pred necelým mesiacom avizoval, že bude skúmať rasovú zaujatosť svojho algoritmu a už opäť čelí škandálu s rasovým podtextom. Algoritmus má „aktívne promovať“ popieranie holokaustu.

Britský Inštitút pre strategický dialóg (ISD), ktorý sa dlhodobo venuje problematike extrémistických organizácií, skúmal činnosť algoritmu sociálnych sietí spojených so slovami asociovanými s fašistickou alebo nacistickou ideológiou. ISD zistil, že pri zadaní slova holokaust do vyhľadávania na Facebooku sociálna sieť odporúča stránky popierajúce holokaust.

Popierači holokaustu

Inštitút tiež objavil 36 facebookových skupín, ktoré dohromady majú 366 068 followerov a najčastejšou témou, ktorú ich členovia preberajú, je práve popieranie vyvražďovania židov.

ISD ďalej upozorňuje, že ak používatelia lajkujú stránky s obsahom antisemitizmu, algoritmus ešte častejšie ponúka odkazy a stránky na popieranie genocídy židov.

„Rozhodnutie Facebooku povoliť, aby obsah popierajúci holokaust zostal na jeho platforme, je koncipované pod zámienkou ochrany legitímnej historickej debaty, toto však prehliada dôvod, prečo sa ľudia zapájajú do popierania holokaustu. Popieranie holokaustu je úmyselný nástroj, ktorý sa používa na delegitimizáciu utrpenia židovského národa a na udržanie dlhotrvajúcich antisemitských predstáv, a keď to ľudia zámerne robia, malo by sa to chápať ako prejav nenávisti,“ povedal vedecký pracovník ISD Jacob Davey pre the Guardian.

Podobnému problému, no nie takých rozmerov, čelí aj Twitter, Youtube a Reddit.

zdroj: TASR/AP,Czarek Sokolowski

 

Preživší holokaustu tlačia na Zuckerberga, aby obsah odstraňoval

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg už dlhšie čelí tlaku na odstránenie sporného obsahu. Preživší holokaustu z celého sveta a ich rodiny spustili na konci minulého mesiaca kampaň, v ktorej žiadajú Zuckerberga, aby obsah odstránil. Osoby, ktoré sa do iniciatívy zapojili, nakrútili krátke posolstvá, ktoré zverejnili na sociálnych sieťach pod hastagom #NoDenyingIt (Žiadne popieranie).

Bola som tam, keď nacisti obsadili naše domovy a skoro ubili môjho otca k smrti,“ povedala Colette Avital.

Keď ľudia vravia, že holokaust sa nestal, vravia, že môj otec, moja sestra a ďalších šestnásť ľudí z mojej rodiny nebolo zavraždených nacistami,“ povedala preživšia Lea Evron.

Na Slovensku má Facebook tiež problém

Facebook sa bráni, že maže príspevky, ktoré oslavujú alebo obraňujú holokaust. „Aj keď nemažeme obsah iba za to, že je nepravdivý, mnoho príspevkov, ktoré popierajú holokaust, často porušuje naše pravidlá proti nenávistným prejavom a sú odstránené. V krajinách, kde je to nezákonné, napríklad v Nemecku, Francúzsku a Poľsku, nie je tento obsah v súlade so zákonom povolený,“ uviedol hovorca Facebooku. Popieranie holokaustu je trestným činnom aj na Slovensku, hrozí zaň odňatie slobody na šesť mesiacov až tri roky.

Facebook zverejňuje správu o transparentnosti, kde informuje o mazaní problematického obsahu v súlade zo zákonom platným v danej krajine. Skupiny alebo stránky, ktoré popierajú holokaust, sa objavili aj u nás.

Sociálna sieť udáva, že za minulý rok vymazala 99 obsahov, z toho 96 statusov, 2 komentáre a 1 skupinu/stránku. Väčšina (92) bola zmazaná priamo za popieranie holokaustu (nie je bližšie špecifikované, ktoré z nich to boli, pozn. red.).

V druhom polroku 2018 Facebook zmazal 42 obsahov, z toho 24 statusov, 3 skupiny/stránky a 15 komentárov. Z toho skoro všetky (41) boli odstránené z dôvodu popierania holokaustu.

 

Zdroje: The Guardian, Inštitút pre strategický dialóg, TASR, Facebook/Transparency, the Wall Street Journal , Claims Conference

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá