Alibaba prišla o svojho zakladateľa. Jack Ma sa chce venovať filantropii

  • Otca koncernu Alibaba, Jacka Ma, vystrieda výkonný riaditeľ Daniel Zhang, ktorý v spoločni pôsobí 12 rokov
  • Jack Ma z vedenia spoločnosti odišiel na svoje 55. narodeniny
wikimedia.org
  • Otca koncernu Alibaba, Jacka Ma, vystrieda výkonný riaditeľ Daniel Zhang, ktorý v spoločni pôsobí 12 rokov
  • Jack Ma z vedenia spoločnosti odišiel na svoje 55. narodeniny

Zakladateľ spoločnosti Alibaba Group, Jack Ma, odchádza z jej čela, informoval o tom portál CNN. Čínsky koncern sa počas 20 rokov svojej existencie zmenil z tradičného internetového obchodu na konglomerát, ktorý operuje v oblastiach od logistiky až po donášku jedla a cloud computing. Hodnota koncernu aktuálne predstavuje vyše 460 miliárd USD (418,07 miliardy eur).

zdroj: wikimedia.org

Jack Ma, ktorý je jedným z najbohatších a najznámejších čínskych podnikateľov, odchádza z funkcie šéfa koncernu na svoje 55. narodeniny. Svoje rozhodnutie ohlásil už pred rokom. Naďalej však zostane členom 36-člennej skupiny Alibaba Partnership, ktorá má v kompetencii nominovať väčšinu do rady riaditeľov spoločnosti.

Jack Ma je bývalým učiteľom angličtiny a firmu Alibaba založil v roku 1999, aby prepojil čínskych exportérov a amerických malopredajcov. Spoločnosť postupne presunula centrum svojho záujmu na prudko rastúci čínsky trh a rozšírila svoje operácie do iných oblastí ako je online bankovníctvo, zábava či cloud computing.

Na domáci trh v uplynulom kvartáli skončenom v júni pripadalo 66 % z celkových tržieb vo výške 16,7 miliardy USD. Tržby koncernu za tri mesiace od apríla do júna medziročne vyskočili o 42 % a zisk o 145 %.

zdroj: wikimedia.org

Jacka vystrieda na čele koncernu výkonný riaditeľ Daniel Zhang, bývalý účtovník, ktorý pôsobí vo firme už 12 rokov, informoval o tom portál BBC.

Na rozdiel od ikonických self-milionárov Marca Zuckerberga či Jeffa Bezosa, Jack Ma rozbiehal svoj biznis v domovskej Číne.  Desaťkrát sa dokonca pokúšal dostať na Harvard, no vždy bezúspešne. Nakoniec dokončil štúdium angličtiny a medzinárodného obchodu na Hangzou Dianzi University v Číne.

Jack sa stal učiteľom, no táto práca ho nenapĺňala. Rozhodol sa zamestnať v KFC, no neúspešne. „Dvadsaťštyri ľudí malo o túto prácu záujem. 23 z nich vzali. Len ja som zostal,” zdôveril sa v rozhovore pre Bloomberg.

Jackovi sa napokon podarilo v roku 1994 otvoriť vlastnú prekladateľskú firmu. Časom sa dostal aj na služobnú cestu do USA. Práve tu prišiel po prvýkrát do kontaktu s internetom. Nadšený bol v tom čase aj zo samotného počítača, ktorý bol pre neho fascinujúcou novinkou.

zdroj: Alibaba Media kit

Jedno z prvých slov, ktoré chcel na internete vyhľadať bolo „Čína”. Na jeho veľké prekvapenie sa však žiadnych výsledkov nedočkal. Odkaz sa nenašiel a to aj napriek tomu, že ostatné krajiny bolo možné bez problémov vyhľadať. 

Rozhodol sa preto dostať svoju krajinu na internet. S kamarátom vytvoril jednoduchú stránku s informáciami o Číne. Pár hodín po tom, ako ju s kamarátom vypustili do sveta, dostali ponuku od investorov.

zdroj: wikimedia.org

Dôležitým bol aj rok 1995, kedy sa Jackovi spolu s jeho manželkou podarilo našetriť 20-tisíc dolárov, vďaka ktorým sa pustili do rozbehu ich prvej firmy s názvom China Pages. Tá sa venovala vytváraniu webových stránok pre firmy. V priebehu troch rokov si firma dokázala zarobiť viac ako 800-tisíc dolárov.

V roku 1999 založil Jack spolu s partnermi nákupnú platformu Alibaba, ktorej dcérskou spoločnosťou je AliExpress. Jack do Alibaby na začiatku investoval spolu 75 tisíc dolárov. V roku 2014 Alibaba už vstupuje na burzu v New Yorku. Jej zisk dosiahol 25 miliard dolárov a firma sa vďaka tomuto úspechu stala historickým rekordmanom.

Pri príležitosti odchodu z Jacka Ma z jeho impéria, bolo predstavené aj nasledujúce video. Predstavuje inšpiratívny príbeh ambiciózneho mladého muža, ktorý v jednom malom apartmáne so svojím tímom vybudoval jednu z najväčších technologických spoločností v Číne.

Teraz je však koniec. „Vždy sa pozerám dopredu. Musím si ešte splniť veľa snov. Kto ma pozná, vie, že nebudem zaháľať. Svet je veľký a ja som stále mladý, tak chcem skúsiť nové veci,“ zdôvodnil svoj odchod Jack Ma.

zdroj: wikipedia.org, alibabagroup.com, TASR, CNN, The Guardian, Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK