Alimenty už aj pre psy a mačky. V Španielsku začne platiť zákon, podľa ktorého zvieratá nie sú veci

  • Španielski ochrancovia zvierat jasajú
  • Krajina sa pripojila k štátom, kde sa na zvieratá už nepozerá ako vec
  • Získali niekoľko nových práv, ako napríklad starostlivosť aj po rozvode majiteľov
pes
Unsplash/Wade Austin Ellis
  • Španielski ochrancovia zvierat jasajú
  • Krajina sa pripojila k štátom, kde sa na zvieratá už nepozerá ako vec
  • Získali niekoľko nových práv, ako napríklad starostlivosť aj po rozvode majiteľov

Nie vec, ale vnímajúca bytosť. V Španielsku poslanci schválili reformu niekoľkých zákonov, ktoré dali domácim a voľne žijúcim zvieratám viac práv, ako mali doteraz. Výnimka sa vzťahuje na hospodárske zvieratá.

Právnou reformou prešlo niekoľko zákonov, a to Občiansky zákonník, Zákon o hypotékach a Zákona o občianskom súdnom konaní, informuje denník El Mundo. Zákony začnú platiť od stredy 5. januára.

Zmeny hovoria napríklad o tom, že každému zvieraťu musí byť zabezpečený dostatočný blahobyt na základe toho, aký jeho druh vyžaduje. Postihované bude zanedbávanie starostlivosti, a aj vedomé týranie zvieraťa.

V prípade rozvodu manželstva, v ktorom nedošlo k dohode o starostlivosti o zviera, môže sudca rozhodnúť, komu domáci miláčik poputuje. Na scénu prichádzajú aj alimenty, ktoré bude musieť na psíka, mačku alebo dokonca škrečka platiť jeho bývalý majiteľ. V hre bude aj striedavá starostlivosť.

Do platnosti tiež prešla úprava, ktorá hovorí, že ak človek v minulosti týral zviera, sudca to môže zohľadniť napríklad pri rozvode, ak sa bude rozhodovať, do koho starostlivosti poputujú deti.

Povinné sa tiež stane vrátenie strateného zvieraťa majiteľovi, ak nie je týrané alebo opustené. V takom prípade musí byť odovzdané príslušným úradom. Nálezca si však môže uplatniť preplatenie nákladov, ktoré minul na starostlivosť či ošetrenie zvieraťa.  

Zákon myslel aj na špekulantov

Upraviť sa musel aj hypotekárny zákon, kde sa jasne vymedzilo, že domáce zviera nemôže byť ručiteľ. Ak človek nedokáže splácať dlh, zviera za neho nepreberá zodpovednosť.

Ozývajú sa však aj hlasy, ktoré hovoria, že zákon prišiel neskoro. To, že zviera nie je vec, totiž platí v niektorých európskych krajinách už od 80. rokov minulého storočia. Ako prví ho schválili Rakúšania a Nemci, neskôr Švajčiari či Belgičania.

Proti zmene hlasovala iba krajná pravica, ktorá to označila za „nepríčetnosť, nezmysel a hlúposť, ktorá poľudšťuje zvieratá a dehumanizuje človeka“, informuje portál El País.

Väčšina poslancov španielskeho Kongresu však vyjadrila zmenám zákonov podporu.

„Je to morálne víťazstvo v krajine, kde je každý rok opustených 200 000 zvierat,“ povedal pre portál Juantxo López de Uralde z Unidas Podemos.

Zdroje: El Mundo, El País

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie