Alza hlási obrovský nárast obratu. Slováci počas pandémie nešetria, vo veľkom sa zásobujú týmito produktami

  • Aj keď by sa mohlo javiť, že Slováci by sa mali pripravovať na krízu a šetriť si peniaze na horšie časy, v praxi tomu nie je celkom tak
  • V e-shopoch míňajú rekordné sumy a vo veľkom sa zásobujú
  • Spoločnosť Alza dnes dokonca hlási viac objednávok ako pred vypuknutím pandémie
Alza
  • Aj keď by sa mohlo javiť, že Slováci by sa mali pripravovať na krízu a šetriť si peniaze na horšie časy, v praxi tomu nie je celkom tak
  • V e-shopoch míňajú rekordné sumy a vo veľkom sa zásobujú
  • Spoločnosť Alza dnes dokonca hlási viac objednávok ako pred vypuknutím pandémie

Pandémia nového koronavírusu predstavuje obrovský zásah nielen do bežného života, ale aj do nákupného správania Slovákov. Ako ukazujú dáta za platby klientov Slovenskej sporiteľne, ľudia vo veľkom prestali navštevovať obchody a nákupy sa presunuli do e-shopov. 

Do konca marca cez internetové obchody Slováci minuli takmer trojnásobne viac oproti tomu istému obdobiu v roku 2019, čo však nepokrylo takmer 90 %-ný pokles pri platbách v kamenných obchodoch. Dáta analytikov ukazujú, že určité segmenty dokázali vyťažiť z predaja online historické maximum. Napríklad objem nákupov elektroniky online vzrástol počas koronakrízy o 105 %. Pocítil to samozrejme aj náš najväčší e-shop s elektronikou – Alza.

Vedenie spoločnosti však už od konca roka 2019 so znepokojením sleduje situáciu ohľadom šírenia koronavírusu, nakoľko by to narušilo dodávky elektroniky do jej predajní. „V Alze sme sa pripravovali už od konca decembra, kedy sme sledovali, či by mohlo dôjsť k narušeniu toku tovaru z Číny – najmä v druhom štvrťroku, a preto sme s predstihom významne navýšili skladové zásoby. Pandémie nás teda zastihla pripravených,” objasnila pre Startitup PR špecialistka spoločnosti Alza – Kateřina Daňková.

zdroj: Alza

„Vďaka dostatočným zásobám a schopnosti sa rýchlo adaptovať máme dnes viac objednávok, než sme mali pred vypuknutím pandémie – obrat pri medziročnom porovnaní stúpol zhruba o 80 %. V mnohých prípadoch naše predaje skutočne atakovali predvianočné obdobie, avšak rekordy z minulého decembra prekonané neboli,” hovorí Daňková.

Od vypuknutia krízy sa podľa spoločnosti, veľmi dobre predáva všetko, čo súvisí s prácou z domova – notebooky, monitory. Momentálne zákazníci začínajú vo väčšej miere nakupovať aj ďalšie vybavenie, ako je príslušenstvo k PC (myši, klávesnice, webkamery), tlačiarne, tonery a PC komponenty.

V uplynulých týždňoch zaznamenali na Slovenskom najvyššie medziročné nárasty okrem notebookov aj domáce elektro, biele elektro, televízia, ale aj drogéria či športové vybavenie na cvičenie doma aj vonku.V prípade herných konzol a hier, ide obratovo o násobky predajov v porovnaní s rovnakým obdobím vlani.

zdroj: Alza

Alza sa taktiež rozhodla reagovať na aktuálne potreby trhu a nečakane rozšírila svoje portfólio o ponuku trvanlivých potravín.

„Videli sme okolo seba, ako existujúce kapacity na rozvoz potravín pri vypuknutí krízy nestačia aktuálnym potrebám zákazníkov. Hoci sme teda ešte pred pár týždňami predaj potravín neplánovali, mimoriadna situácia nás presvedčila, aby sme sa do ich predaja a distribúcie tiež aspoň trochu zapojili a pomohli tak obyvateľom Slovenska,” hovorí.

Alza do ponuky zaradila trvanlivé potraviny typu ryža, cestoviny, múka či konzervy. Kúpiť online tu môžeš dokonca aj cereálie sóju či sterilizovanú zeleninu.

Alza mala dokonca v pláne spustiť predaj aj ambulantného testu na COVID-19. Súprava na detekciu protilátok COVID-19 lgM/lgG je vhodná na domáce použitie. Deteguje protilátky IgM a IgG v ľudskej plazme, sére alebo krvi. Dokáže pritom odhaliť prítomnosť protilátok už medzi 2. – 15. dňom od začiatku príznakov (individuálne) a tiež to, či je používateľ v ranej alebo neskorej fáze infekcie.

zdroj: Alza

„Test funguje na princípe fluorescenčnej imunochromatografie. Jeho súčasťou je antigén označený koloidným zlatom a komplex kontrolných protilátok,” píše Alza v popise produktu.

Alza deklarovala, že výsledok testu na detekciu protilátok COVID-19 lgM/lgG sa človek dozvie už po 3 minútach. Test sa nakoniec do predaja nedostal, nakoľko Ministerstvo zdravotníctva Českej republiky udelenie výnimky na jeho uvedenie do predaja pre osobné použitie zamietlo.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK