Alžbeta nadviazala na rodinnú tradíciu a Slovákom šije ekologické vrecúška nielen na pečivo

  • Ekologické vrecúška šije Slovenka Alžbeta Andrášiková pod značkou Abreadbag
  • Sú vyrobené zo 100 % ľanu bez chemických úprav
  • Okrem toho vyrába aj zástery, utierky či posteľné obliečky
Abreadbag
  • Ekologické vrecúška šije Slovenka Alžbeta Andrášiková pod značkou Abreadbag
  • Sú vyrobené zo 100 % ľanu bez chemických úprav
  • Okrem toho vyrába aj zástery, utierky či posteľné obliečky

Abreadbag znamená doslova chlebová taška a dokonalo vystihuje prácu mladej slovenskej značky. Alžbeta Andrášiková stojí za konceptom ekologických obalov na pečivo, šije ich zo 100 % ľanu a ručne tkaného chemicky neupravovaného plátna.

Abreadbag a tvorba z ľanu vznikla jedným jednoduchým nápadom a jedným voňajúcim bochníkom chleba, zároveň s cieľom v domácnosti minimalizovať odpad, recyklovať a uchovávať potraviny a pečivo v prírodných obaloch a tým šetriť našu prírodu a životné prostredie,“ povedala pre Startitup Alžbeta Andrášiková. 

zdroj: Abreadbag

Láska k ručnej práci u nej siaha až do detstva, pretože v Alžbetinej rodine sa tkalo plátno. Tvrdí, že ľan je pre ňu srdcovou záležitosťou a nejde iba o finálne produkty, ale aj prácu, ktorú si užíva.Nie sú to len vrecúška a ľanové výrobky, je to odkaz, ktorý sa snažím zanechať a má zmysel. Je to príbeh nielen o mne, ale o nás všetkých, ktorý tvoríme spoločne,“ vysvetľuje. 

zdroj: Abreadbag

Obaly môžu v domácnosti celkom nahradiť plastové tašky a zachovať čerstvosť pečiva. Využívať ich pritom môžeš aj na kopu ďalších vecí, napríklad na bylinky, nákup v bezobalovom obchode, na múku, cestoviny, ryžu či dokonca kozmetiku. Okrem toho značka výrába aj utierky, obrusy, produkty kombinované s krajkami, rôzne doplnky, zástery, posteľné prádlo, plachty, dekoračné košíky, koše na prádlo, tašky a mnohé ďalšie vecičky, ktoré nájdeš na oficiálnej stránke.

zdroj: Abreadbag

„Samotný materiál je veľkou inšpiráciou, z dvoch druhov výrobkov, ktoré sa šili na začiatku, teraz pochádza celá paleta kombinovateľných doplnkov, tašiek, záster, práve pre tento materiál sa ponuka rozšírila a rozširuje aj ďalej. Existuje množstvo predkreslených nápadov, len čakajú na správny čas, aby sa mohli zrealizovať,“ prezradila nám Alžbeta.

zdroj: Abreadbag

Slovenka sa svojmu projektu venuje naplno a predstavuje hlavný zdroj jej príjmu. „Som štastná, že môžem robiť to, čo ma napĺňa a baví a dáva mi to hlbší zmysel, pomáham šíriť myšlienku a potrebu recyklácie a ochrany nášho životného prostredia,“ dodáva.

Všetko samozrejme ladí so zero waste a je ekologicky nezávadné. Na princípoch šetrnosti k prírode si samotná výrobkyňa produktov zakladá. Ľanové plátno je materiál, ktorý je práve v súlade so zero waste, je nefarbené, chemicky neupravované a  kompostovateľné. Preto je tak ideálne pri styku s potravinami ako je to napr. v prípade ľanových vrecúšok na chlieb, pečivo. Na pohľad je krásne prírodne štrukturované, nie je náročné na údržbu, znesie vysoké teploty pri praní a čím sa viac perie stáva sa mäkším a krajším. Ľanové plátno má veľa benefitov, má termoregulačné vlastnosti, tým, že jeho vlákna sú duté, nasávajú vlhkosť oveľa lepšie ako ostatné materiály, v lete vás príjemné schladí a v zime zahraje, preto je tak obľúbené.“

zdroj: Abreadbag

V súčasnosti sú produkty dostupné iba na Slovensku, no Alžbeta tvrdí, že si obaly objednávajú aj Slováci v zahraničí.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá