Alžbeta s Rebekou vyštudovali vysokú školu v Holandsku. Teraz pomáhajú študentom zo Slovenska a Česka, ktorých takisto láka vidina štúdia v zahraničí

  • Láka vás štúdium v zahraničí, ale neviete kde začať?
  • Prečo sa neporadiť s niekým, kto s tým má bohaté skúsenosti.
  • Láka vás štúdium v zahraničí, ale neviete kde začať?
  • Prečo sa neporadiť s niekým, kto s tým má bohaté skúsenosti.

Alžbeta a Rebeka sa po skončení štúdia v Holandsku rozhodli podeliť o svoje skúsenosti a pomôcť ostatným. Obe študovali v útulnom študentskom meste Breda na juhu Holandska, kde sa aj stretli. Spoločne už takmer pred rokom založili Holprom. Okrem toho, že ponúkajú informácie o štúdiu v Holandsku z prvej ruky, študentom pomáhajú s celým prijímacím procesom, od výberu univerzity až po odoslanie samotnej prihlášky na vysnívanú univerzitu. 

zdroj: Holprom

Každému záujemcovi o štúdium poskytujú individuálne bezplatné konzultácie, spolu s ním vyberú študijný odbor a vhodnú univerzitu. Okrem iného, pomôžu aj s písaním motivačného listu a inými administratívnymi záležitosťami, ako aj prípravami odchodu na univerzitu. Prijímacím procesom to samozrejme nekončí. Po príchode do Holandska sú obe k dispozícii v prípade akýchkoľvek otázok a nejasností. Samy si tým prešli, takže vedia, že otázky sa vždy nájdu. Taktiež sú v kontakte so študentmi, ktorí momentálne v Holandsku študujú a vedia tak pomôcť aj osobne, keď treba.

Prečo práve Holandsko?

Dôvodov, prečo Betka s Rebekou vycestovali za štúdiom práve do Holandska bolo niekoľko. V prvom rade obe chceli pokračovať v štúdiu v angličtine, keďže sú obe absolventkami bilingválnej strednej školy (Bilingválne Gymnázium v Sučanoch a Bilingválne Gymnázium Pankúchova v Bratislave). Výhodou štúdia v Holandsku je, že sa všade dohovoríte po anglicky. Na výber je z viac ako 2100+ rôznych študijných odborov v angličtine! Takže pokiaľ sa rozhodnete pre štúdium v Holandsku, nemusíte sa báť, že sa budete musieť učiť po holandsky. Nemusíte, ale vždy môžete. 

Dobrým dôvodom je určite aj fakt, že Holandsko je pre študentov finančne dostupná krajina. Na univerzite sa síce platí školné, no oproti iným západným krajinám je podstatne nižšie. Pre porovnanie, školné v Holandsku sa pohybuje okolo 2 000 eur ročne. V Anglicku je to aj viac ako 10 000 eur ročne, najnovšie už bez možnosti študentskej pôžičky. V Holandsku si študenti pôžičku zobrať môžu a navyše, ak popri škole aj pracujú, môžu od štátu dostávať grant vo výške približne 400 eur mesačne. Plus, v prvom ročníku majú zvýhodnené štúdium a platia len polovičné školné. 

Holandsko je veľmi bezpečná a dostupná krajina. Rozlohou síce veľmi malá, no má super polohu na spoznávanie okolitých štátov. Dievčatá počas štúdia niekoľkokrát navštívili Belgicko, Francúzsko či Nemecko. Zo začiatku sa však určite oplatí objavovať krásy a zaujímavosti práve v Holandsku. Je ich nespočetne veľa, takže o voľný čas máte postarané. 

„Mojím obľúbeným miestom v Holandsku je určite Keukenhof, obrovská tulipánová záhrada, ktorá je dostupná každý rok od marca do mája. Ďalšia srdcovka je pre mňa tiež Delft s útulnými uličkami a priateľskou atmosférou.“ Vraví Rebeka, jedna so zakladateliek Holpromu.

V čom je vysokoškolské štúdium v Holandsku iné ako to na Slovensku?

Tu stačí jednoslovná odpoveď: prax. V Holandsku sú dva typy univerzít, Universities of Applied Sciences (Univerzity aplikovaných vied) a Research Universities (Výskumné univerzity). Betka s Rebekou si zvolili štúdium na univerzite aplikovaných vied. Prečo? Chceli byť pripravené na to, čo ich v reálnom živote čaká. Holandské univerzity aplikovaných vied sa sústredia práve na to, aby študenti vedeli získané vedomosti využiť v praxi. Dosahujú to hlavne prácou na skupinových projektoch od reálnych firiem a zamestnávateľov, kde študenti hneď dokážu aplikovať naučenú teóriu. Ako to vyzerá naozaj? Vysokoškolské štúdium v Holandsku trvá 4 roky. Projektov/zadaní, na ktorých počas týchto 4 rokov študenti pracujú je veru neúrekom. “Jeden z projektov, na ktorý určite nikdy nezabudnem bol mesačný pobyt v Ázií – 3 týždne na Bali za účelom výskumu destinácie. Aj keď to znie ako sen (on to aj bol), pracovať v takých horúčavách a inom prostredí dalo veru zabrať”, hovorí Betka. 

zdroj: Holprom

V neposlednom rade je súčasťou štúdia aj povinná pracovná stáž, počas ktorej si študenti vyskúšajú, ako to funguje v “ozajstnom svete”. Rebeka absolvovala svoju stáž v anglickom Cheltenhame, kde pol roka pracovala v cestovnej kancelárii, ktorá sa špecializuje na luxusné cestovanie. Najväčší prínos vidí v množstve získaných kontaktov a hlavne skúseností z odboru, ktorý študovala. „Keď sa spätne pozriem na moju stáž, uvedomím si ako veľa som sa naučila nielen z cestovného ruchu, ale aj z celkového chodu firmy.“ 

Univerzity veľmi podporujú kreativitu a podnikavosť a preto svojich študentov pripravujú a pomáhajú im s vytváraním a zakladaním vlastných firiem, resp. vytvárajú podmienky na to, aby si študent našiel prácu vo svojej sfére už počas štúdia. Betka napr. po svojej stáži, ktorú absolvovala v Osle (Nórsko) ostala vo firme pracovať aj po ukončení stáže, a tak už popri štúdiu pracovala vo firme vo svojom odbore. 

Veľkým zážitkom počas štúdia je určite aj výmenný pobyt – možnosť stráviť jeden semester štúdiom na inej univerzite v zahraničí. Holandské univerzity majú partnerské školy po celom svete a možností na „exchange“ nie sú ohraničené len Erasmom. Možnosť objaviť novú krajinu, spoznať nových ľudí a veľa sa toho naučiť sú predsa skvelou príležitosťou, nie? Svoje o tom určite vie povedať aj Rebeka, ktorá svoj výmenný pobyt strávila v Soule v Južnej Kórei: „Nikdy som si nepredstavovala, že časť svojho štúdia strávim práve v Ázii. Každý deň bol jedinečný a snažila som sa vstrebávať všetko od cesty metrom cez hodiny na univerzite až po samočistiace záchody haha. Fascinuje ma ich kultúra a spôsob života a som veľmi vďačná za možnosť študovať v takej vyspelej krajine. Sú to zážitky a skúsenosti, ktoré mi nikto nezoberie.“

zdroj: Holprom

Čo o nich hovoria študenti? 

„Jednoznačne so všetkým pomohli a uľahčili. Či už od začiatku s výberom vysokej školy alebo neskôr, keď som mal hocijaké otázky. Veľká ochota.“ 

Jakub, študent prvého ročníka v odbore Logistics Management

„Som veľmi spokojná so službami. Dievčatá z Holpromu boli vždy ochodné a rýchle, veľmi priateľské a všetko vybavili.“ 

Pavla, študentka prvého ročníka v odbore Tourism Management

Ak vás zaujalo Holandsko a jeho univerzity, neváhajte sa dievčatám ozvať. Rady sa podelia o všetky svoje zážitky, poradia vám, na ktorej univerzite nájdete svoj odbor, alebo ak ešte nie ste rozhodnutí, pomôžu aj s výberom. S univerzitami sú v priamom kontakte a preto vedia o všetkých eventoch, ktoré univerzity pre študentov organizujú, ako napríklad dni otvorených dverí alebo rôzne online webináre a stretnutia počas korony.

Svoju pomoc ponúkajú zadarmo, tak pokojne klikajte na www.holprom.eu alebo im napíšte mailom na [email protected] alebo na Instagram @holprom

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech