Amazon chystá novinku, plánuje otvoriť vlastnú sieť supermarketov

  • Amazon má podľa nových informácií odvážne plány na roky 2019 a 2020
  • V Amerike chce totiž rozbehnúť svoju vlastnú sieť supermarketov
  • Prvý z nich by mal otvoriť v Los Angeles ešte pred koncom tohto roka
Unsplash
  • Amazon má podľa nových informácií odvážne plány na roky 2019 a 2020
  • V Amerike chce totiž rozbehnúť svoju vlastnú sieť supermarketov
  • Prvý z nich by mal otvoriť v Los Angeles ešte pred koncom tohto roka

Je ťažké predstaviť si, že rozsiahly a všadeprítomný Amazon, začínal kedysi v garáži. Tieto počiatočné dni sú však už dávno za nami – momentálne totiž ide o jednu z najvplyvnejších firiem sveta, ktorej sa darí na mnohých frontoch. Doterajšie rozpínanie a rast však nekončia, Amazon sa totiž podľa Wall Street Journal chystá konkurovať aj kamenným prevádzkam.

Na počiatku balil balíčky v internetovom obchode samotný Jeff Bezos a hŕstka zamestnancov. Nosili ich potom na poštu a odosielali zákazníkom. Aj po tom, čo sa firma začala rozbiehať však bola kritikmi odsúdená ako zúfalý sen, ktorý sa nikdy nenaplní. Internetové obchody mali byť prevalcované veľkými kamennými obchodmi. Po rokoch dokazovania, že to nie je pravda, sa však Amazon predsalen chystá načrieť aj do sveta kamenným prevádzok.

Konkurovať chce supermarketom, ktorých je však už aj dnes viac ako požehnane. Amazon je však dostatočne veľké meno, ktoré si vyžaduje rešpekt v akomkoľvek odbore sa vyskytne. Nie je preto prekvapujúce, že pre existujúce supermarkety ako Target, Costco alebo Walmart je táto správa nanajvýš znepokojujúca.

Amazon podľa vyjadrenia Wall Street Journal plánuje otvoriť 12 prevádzok. Prvý obchod by mali otvoriť v Los Angeles ešte pred koncom roka 2019. Ďalej by sa mal rozšíriť do miest ako San Francisco, Seattle, Chicago, Philadelphia a Washington D.C. Prelomový však bude aj rok 2020, kedy by sa mali otvoriť ďalšie prevádzky – v tejto chvíli by už mali byť podpísané prenájmy na dve obchodné miesta.

Zatiaľ je nejasné, či bude sieť obchodov v mene odkazovať na Amazon, rozhodne však nepôjde o ďalšie prevádzky Whole Foods, ktorý firma odkúpila v roku 2017.

Supermarkety od Amazonu rozhodne nebudú niečím, na čo by Američania boli zvyknutí. Dôležitou odlišnosťou by mala byť najmä ich veľkosť. Kým normálne supermarkety s rozliehajú aj na 5 500 metroch štvorcových, Amazon hľadá priestory skoro o polovicu menšie – ich veľkosť by nemala prekročiť 3250 metrov štvorcových. Otvoriť by sa mala aj sieť omnoho menších, lokálnych pobočiek, ktoré by mali tento plán premeniť na zisk.

Zdroj: CNBC, CNN

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK