Amazon v Seredi láka čerstvých absolventov na takmer dvojnásobok priemerného platu Slovákov

  • Do roku 2023 príde na trh práce takmer 320–tisíc absolventov stredných a vysokých škôl
  • Slovensko však bude do roku 2023 potrebovať až 514-tisíc nových pracujúcich
  • Na nedostatok pracovných síl preto začínajú reagovať aj giganti pôsobiaci na Slovensku
  • Tí, mladých lákajú na neštandardné pracovné ponuky a výnimkou nie je ani Amazon
amoo
archív Amazon
  • Do roku 2023 príde na trh práce takmer 320–tisíc absolventov stredných a vysokých škôl
  • Slovensko však bude do roku 2023 potrebovať až 514-tisíc nových pracujúcich
  • Na nedostatok pracovných síl preto začínajú reagovať aj giganti pôsobiaci na Slovensku
  • Tí, mladých lákajú na neštandardné pracovné ponuky a výnimkou nie je ani Amazon

Slovenský trh práce prichádza s čoraz zaujímavejšími pracovnými ponukami, ktoré majú udržať mladých talentovaných ľudí v našej krajine. Zároveň sme však často svedkami toho, že na vyššie a hodnotnejšie pozície je potrebné mať za sebou roky praxe, čo nehrá do karát tisíckam absolventov, ktorých chrlia naše vysoké školy.

Amazonu v Seredi sa však osvedčilo dávať šancu aj tým, ktorí nemajú za sebou dlhú pracovnú prax. Mladým ľuďom dokonca firma ponúka pozície na úrovni riadiacich manažérov, ktorí sa môžu v budúcnosti  stať manažérskymi lídrami. Ich nástupný plat sa pohybuje na úrovni 1 900 eur v hrubom.

Nás táto ponuka zaujala, a preto sme sa o nej rozhodli zistiť viac. O tom, ako sa na túto pracovnú pozíciu dostať a čo všetko zahŕňa, nám porozprával priamo riaditeľ Amazonu na Slovensku – Radek Stegbauer.

zdroj: archív Amazon

V reverznom centre v Seredi momentálne hľadáte absolventov bakalárskych a magisterských odborov, ktorí môžu ihneď po ukončení štúdia nastúpiť na manažérsku pozíciu. Prečo ste sa im rozhodli dať túto možnosť?

Snažíme sa prijímať tých najlepších absolventov z prestížnych univerzít z celého sveta a sme hrdí na to, že rovnaké kariérne príležitosti ponúkame aj absolventom na Slovensku. Spolupracujeme s najuznávanejšími vzdelávacími inštitúciami a preto viem, že na Slovensku je množstvo šikovných ľudí. Dávame im takto možnosť rozvíjať svoj talent a robiť samostatné manažérske rozhodnutia, ktoré budú mať vplyv na našich zákazníkov. Okrem  absolventov ponúkame príležitosť využiť doteraz získané pracovné skúsenosti aj skúseným manažérom s viac ako 4-ročnou praxou. Okrem toho, že získajú stále pracovné miesto, majú jedinečnú možnosť získať skúsenosti z iných prevádzok v rôznych európskych krajinách.

zdroj: archív Amazon

Aký typ ľudí hľadá Amazon, mali by mať nejaké špecifické znalosti či schopnosti?

Hľadáme talentovaných ľudí, ktorí majú silné analytické myslenie, dokážu rýchlo uvažovať a vedia robiť dôležité rozhodnutia precízne, ale zároveň efektívne. V Amazone vedieme ľudí k tomu, aby pri riešení problémov boli odvážni a nebáli sa prinášať nové riešenia.

Koľkým absolventom ste ponúkli takéto zamestnanie?

Od otvorenia v roku 2017 sme prijali už viac ako tridsať absolventov. Mnohí z nich sú s nami od začiatku a dostali možnosť riadiť tím až so stovkou ľudí, čo je pre začínajúcich manažérov obrovská skúsenosť. Naše doterajšie skúsenosti s absolventmi sú pozitívne, preto sme sa rozhodli pokračovať v prijímaní aj naďalej.

zdroj: archív Amazon

Aký je priemerný plat na manažérskej pozícii?

Všetci úspešní uchádzači začnú pracovať za konkurencieschopnú mzdu od 1 900 eur mesačne v hrubom. Mzda závisí od zručností a požiadaviek na konkrétne pracovné miesto. Súčasťou ohodnotenia sú aj ďalšie zložky mzdy – nový zamestnanec získava aj ďalšie bonusy, napríklad ročnú starostlivosť na lekárskej klinike, životné poistenie, príspevok na starobný dôchodok, dotované stravovanie, kariérny rozvoj a možnosť pripojiť sa do interného systému s akciami spoločnosti.

zdroj: archív Amazon

Môžete nám priblížiť, aká bude pracovná náplň uchádzačov a čomu všetkému sa budú venovať?

Naši noví kolegovia, úspešní kandidáti na pozícii graduate area manager, budú mať po zaučení  jedinečnú príležitosť viesť oddelenie a v úlohe manažéra podporovať svoj tím pracovníkov v plnení našej misie byť čo najviac zákaznícky orientovanou spoločnosťou na svete. Súčasne s podporou skúsenejších kolegov budú zodpovední nielen za dosahovanie skvelých výsledkov, ale aj za riešenie zaujímavých výziev modernej logistiky pomocou inovatívnych nápadov a riešení. Samotná pozícia a tréningový program tak ponúkajú výnimočnú kombináciu rozvíjania svojich vedúcich, analytických a kreatívnych schopností.

Amazon je technologický gigant, ktorý je známy najmä mnohými inováciami vo svojom segmente. Nájdeme ich aj v seredskom centre?

Centrum v Seredi zaberá plochu viac ako 64-tisíc metrov štvorcových, čo je pre lepšiu predstavu asi 8 futbalových ihrísk. Najväčšie centrum vráteného tovaru v Európe je vybavené tými najvyspelejšími technológiami a modernými softvérovými a hardvérovými riešeniami v rámci reverznej logistiky. Na prevádzke napríklad testujeme funkčnosť dronov či našich produktov, akými sú elektronické čítačky Kindle či inteligentné reproduktory Echo Dots.  

zdroj: archív Amazon

Vy sám ste pred šiestimi rokmi začínali v Amazone ako manažér hneď po skončení štúdií a dnes vediete reverzné centrum v Seredi. Čomu vďačíte za takýto kariérny rast?

Amazon je známy tým, že každý, kto má ochotu učiť sa a neustále sa zlepšovať, dostáva príležitosť kariérne rásť naprieč spoločnosťou. Počas môjho pôsobenia vo firme som si vyskúšal prácu na všetkých manažérskych úrovniach a pôsobil som aj v prevádzkach Amazonu v zahraničí, napríklad v Španielsku, a úzko som spolupracoval s kolegami z Veľkej Británie, Nemecka a Luxemburska. Sám preto viem posúdiť, s akými úlohami sa denne stretávajú.

Pamätáte si ešte na svoje začiatky vo firme?

Stále ich mám v živej pamäti. Prvých šesť týždňov sme strávili s kolegami na zaškolení v Spojených štátoch amerických a už tam som bol inšpirovaný perfektnou organizáciou tréningov a zápalom svojich nových kolegov. Už počas prvých dní som sa presvedčil o tom, že skutočne fungujeme podľa motta „Work Hard, Have Fun, Make History“ (pozn. tvrdo pracovať, zabávať sa a tvoriť históriu). V tomto ohľade sa nakoniec nič nezmenilo a každý deň v Amazone je ako by bol ten prvý (Day 1).

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech