Američania môžu na Slovensko uvaliť ekonomické sankcie, kvôli Dankovi

  • Spojené štáty sa vyhrážajú Európskej únii zavedením sankcií v prípade, ak príjme digitálnu daň
  • Predseda SNS Andrej Danko už dlhšie hovorí o zavedení digitálnej dane pre veľké internetové firmy ako Google alebo Facebook
  • Česi už „výhražný“ list od Američanov dostali
  • Spojené štáty sa vyhrážajú Európskej únii zavedením sankcií v prípade, ak príjme digitálnu daň
  • Predseda SNS Andrej Danko už dlhšie hovorí o zavedení digitálnej dane pre veľké internetové firmy ako Google alebo Facebook
  • Česi už „výhražný“ list od Američanov dostali

Vláda Spojených štátov amerických sa už v minulosti niekoľkokrát vyjadrila, že plán zaviesť digitálnu daň v Európe, nebude mať dobrý dopad na ekonomické vzťahy. O téme informuje agentúra SITA.

Digitálna daň je forma dane, ktorá ukladá povinnosť spoločnostiam ako Google, Airbnb alebo Uber, aby svoje obraty zdaňovali v krajine, kde svoje služby aj ponúkajú. Podobnú digitálnu daň už pripravujú aj naši západní susedia z Českej republiky.

Česi plánujú zdaniť obrat internetových firiem 7 percentami ročne. Podobný návrh už avizoval aj predseda slovenského parlamentu Andrej Danko ešte ku koncu minulého roka.

„SNS má recept na zvýšenie príjmov v štátnom rozpočte, a to zavedením digitálnej dane a plošnej ‚reverse charge’, teda zákona, ktorý eliminuje úniky na DPH. Doterajšia legislatíva má však trhliny. Daň sa platí po častiach, tovar sa presúva medzi krajinami a kým daňová správa príde na to, že obchodník nezaplatil daň, často ide o nastrčeného bieleho koňa, ktorý je už dávno preč aj s peniazmi,“ vyjadril sa Danko na svojej sociálnej sieti ešte v novembri 2019.

Ako ďalej dodáva, koniec karuselovým podvodom tak môže podľa SNS dať definitívne práve po vzore Česka, takzvaná daň z obratu. „Teda daň vyplatí posledná firma v reťazci,” píše v statuse.

Nakoľko sa Európska únia na jednotnej digitálnej dani zatiaľ nedohodla, niektoré krajiny sa rozhodli zaviesť daň samy.

ELIMINUJME ÚNIKY DPH AKO ČESI💯❌🎠“SNS má recept na zvýšenie príjmov v štátnom rozpočte, a to zavedením digitálnej dane a…

Gepostet von Slovenská národná strana am Donnerstag, 21. November 2019

Sankcie, ktoré môžu ohroziť Slovensko

Americká vláda sa najnovšie vyjadrila, že sankcie postihnú všetkých, ktorí takúto daň príjmu. Informuje o tom agentúra SITA.

„Zdôrazňujeme, že sa to týka všetkých krajín, ktoré chcú daň zaviesť,“ vyhlásil americký vládny zdroj. Washington nechcel uviesť, aké vysoké clá by mohol uvaliť a na aké výrobky. Pre české HN to potvrdilo aj ministerstvo financií s tým, že mu americkí diplomati iba všeobecne oznámili, že Spojeným štátom sa digitálna daň nepáči a sú na ňu pripravené odpovedať.

V stanovisku pre médiá Danko uviedol, že Slovensko tým môže len získať. Američania však hrozia sankciami.

Digitálnou daňou proti technologickým firmám

Už dlhší čas sa firmy v Česku obávajú, že americký prezident Donald Trump by mohol uvaliť clá na dovoz európskych áut a autokomponentov, čo by ťažko zasiahlo českú ekonomiku.

K zavedeniu týchto ciel sa Trump zatiaľ neodhodlal, jeho vláda ale Česku pohrozila odvetou pre iný obchodný problém – vadí jej pripravovaná česká digitálna daň.

„Ak bude daň diskriminovať americké firmy, vyhradzujeme si právo zaviesť odvetné opatrenia,“ povedal pre Hospodářské noviny pod sľubom anonymity americký vládny zdroj s tým, že USA v českom návrhu digitálnej dane diskrimináciu skutočne vidia.

A to preto, že by ju museli platiť najmä americké spoločnosti ako Google či Facebook. Digitálna daň sa zameriava na veľké technologické firmy, ktoré svoje služby predávajú po celej Európe, tržby ale kumulujú a zdaňujú výhodnou sadzbou iba vo vybraných krajinách, napríklad v Írsku.

Štáty, v ktorých tieto podniky peniaze skutočne utŕžia, tak na daniach nedostanú takmer nič. Napríklad Google Slovensko mal obrat v roku 2018 podľa Finstatu viac ako 1,5 milióna eur. Na daniach zaplatil 52-tisíc.

Ak by sme teda prijali podobnú daň z obratu ako susedia Česi, tak sedem percent z týchto tržieb predstavuje takmer dvojnásobok, a to 105-tisíc eur.

zdroj: Unsplash

Diskusia o dani na medzinárodnej úrovni

Podľa ministerstva financií ČR daň prinesie štátnemu rozpočtu 5 miliárd Kč (v prepočte 198,83 milióna eur) ročne. Američania zatiaľ s hrozbou zavedenia odvetných ciel voči Česku verejne nevystúpili.

Francúzsku, ktoré digitálnu daň schválilo už vlani, ale opakovane pohrozili uvalením ciel na vybrané francúzske výrobky dovážané do USA. Americké úrady už Francúzsku niekoľkokrát pohrozili.

„Sme ochotní urobiť kroky smerom k Spojeným štátom, niekoľko sme im navrhli,“ povedal Le Maire v LCI. A hoci stále dúfa v dohodu, minister povedal: „Neskrývam skutočnosť, že je to veľmi ťažké, je to jedno z najťažších rokovaní, aké som viedol a má ďaleko k dohode.“ Informuje o tom agentúra SITA.

Paríž a Washington si 7. januára stanovili dvojtýždňovú lehotu na urovnanie sporu o francúzsku daň pre technologické giganty, ako sú Google, Apple, Facebook, Netflix a Amazon. USA pohrozili Francúzsku vysokými clami za zhruba 2,4 miliardy USD (2,16 miliardy eur) na širokú škálu produktov, od syrov cez vína až po kožené kabelky.

Francúzsko má svoje skúsenosti

Lehota na rokovania sa časovo zhoduje s plánovaným stretnutím predstaviteľov oboch krajín na okraji Svetového ekonomického fóra v Davose, ktoré sa koná v dňoch 22. až 24. januára. „Americké sankcie by boli hroznou ranou pre francúzske vinohradníctvo,“ uviedol Le Maire.

Dodal, že strávil väčšinu víkendu na rokovaniach a v pondelok večer by sa mal stretnúť s ministrom financií USA Stevenom Mnuchinom. La Maire uviedol, že Francúzsko „určite nepodľahne“ tlaku na zníženie „takmer na nulu“ trojpercentnej dane z obratu, ktorý nadnárodné giganty vygenerovali vo Francúzsku od 1. januára minulého roka.

Plánuje ju vyberať dovtedy, kým nebude prijatý medzinárodný daňový režim v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). „Snažím sa, aby naši americkí priatelia pochopili, že nejde o boj medzi Francúzskom a Spojenými štátmi alebo medzi Európou a Spojenými štátmi, ide o zavedenie spravodlivej dane z digitálnych aktivít,“ zdôraznil Le Maire.

Dane sa odkladajú

Washington vlani, po niekoľkých rokoch blokovania rozhovorov o daniach pre technologické giganty v OECD, v decembri predložil Francúzsku svoje návrhy, ktoré odmietlo.

Francúzsko súhlasilo s tým, že do konca roku 2020 odloží výber novej digitálnej dane uvalenej na nadnárodné technologické firmy. USA hrozili, že zavedú odvetné clá na francúzske tovary v hodnote 2,4 mld. USD.

Washington však v tomto roku tieto dodatočné clá neuplatní. Informuje o tom portál bbc.com. Globálne technologické giganty, vrátane firiem Google, Apple, Facebook a Amazon, mali zaplatiť daň vo výške tri percentá ich tržieb vo Francúzsku v apríli a potom opäť v novembri.

Francúzsko, rovnako ako niekoľko ďalších európskych krajín, presadzuje svoju vlastnú digitálnu daň, kým čaká na multilaterálnu dohodu, ktorú má navrhnúť Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj.

Ak organizácia dosiahne dohodu do konca roku 2020, francúzska daň sa vôbec neuplatní. Ak sa však dovtedy multilaterálna dohoda neuzavrie, Francúzsko vyberie aj dve tohtoročné splátky dane.

Úrady tlačia na Českú republiku

V prípade Francúzska Američania totiž chystali 100-percentné clá na tovar v prepočte za viac než 54 miliárd korún. Ide o clá na typické francúzske produkty ako šampanské, syry alebo luxusnú módu. Francúzsko pritom zavádza 3-percentnú daň, zatiaľ čo česká sadzba má byť spomínaných 7 %.

Na to upozorňujú aj českí podnikatelia, ktorí sa americkej odvety obávajú. „Je fatálny nezmysel, že sadzba je navrhnutá na 7 %. Keby to boli 3 %, tak je to ešte akceptovateľné,“ povedal pre HN hlavný akcionár firmy Linet Zbyněk Frolík, ktorého spoločnosť dodáva do USA najmä nemocničné postele.

„My ako vývozcovia do USA budeme robiť všetko možné, aby sa v takejto podobe daň v Česku neodhlasovala,“ dodal s tým, že spolu s ďalšími podnikateľmi plánuje presviedčať poslancov aj senátorov zo všetkých politických strán. Ak by Trump uvalil daň vo výške niekoľkých desiatok percent a týkala by sa aj výrobkov Linetu, biznis firmy by v USA podľa Frolíka úplne skončil.

zdroj: Na snímke americký prezident Donald Trump počas prejavu na 74. valnom zhromaždení OSN v New Yorku.

Rozsiahle dôsledky na ekonomiku

Pre riziko poškodenia českých firiem sa chystaná daň nepáči ani českej Hospodárskej komore. Tá varuje, že Česko by ju nemalo zavádzať samostatne, ale malo by k nej pristúpiť až vtedy, ak by došlo k zhode na medzinárodnej úrovni. Rovnaký názor majú aj Američania – chcú, aby štáty počkali, až sa na spôsobe zdanenia digitálnych firiem zhodne Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Ako povedal hovorca Hospodárskej komory Miroslav Diro, dôsledkom českej iniciatívy by mohla byť ťažko zahojiteľná strata trhov pre českých podnikateľov, strata konkurencieschopnosti, nižší prílev zahraničných investícií a tak ďalej. A to všetko pre pár miliárd korún.

Vzťahy Francúzska s USA o urovnaní sporu o dane pre nadnárodných technologických gigantov sú „veľmi ťažké“. Vyhlásil to v pondelok francúzsky minister financií Bruno Le Maire v televízii LCI. Dodal, že k dohode majú obe strany „veľmi ďaleko“, pričom čas sa im kráti, keďže si dali termín do 22. januára.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK