Američania opäť ukázali vyspelosť svojich dronov. Prvýkrát natankovali stíhačku z dronu vo vzduchu

  • Bezpilotný dron prvýkrát doplnil palivo do stíhačky vo vzduchu
  • Dron MQ-25 Stingray T1 vyrobený spoločnosťou Boeing doplnil palivo do stíhačky F / A-18 Super Hornet
  • Americké námorníctvo si od sľubuje „rozšírený globálny dosah a operačnú flexibilitu“ jeho letectva
  • Námorníctvo a Boeing uviedli, že plánujú vykonať testy na lietadlovej lodi ešte v tomto roku
Boeing
Boeing
  • Bezpilotný dron prvýkrát doplnil palivo do stíhačky vo vzduchu
  • Dron MQ-25 Stingray T1 vyrobený spoločnosťou Boeing doplnil palivo do stíhačky F / A-18 Super Hornet
  • Americké námorníctvo si od sľubuje „rozšírený globálny dosah a operačnú flexibilitu“ jeho letectva
  • Námorníctvo a Boeing uviedli, že plánujú vykonať testy na lietadlovej lodi ešte v tomto roku

Americké drony sú jednotkou v bezpilotnej technológii a patria k pýche americkej armády. Teraz si americká armáda pripísala ďalší úspech. Bezpilotný dron prvýkrát doplnil palivo do stíhačky vo vzduchu, uviedlo americké námorníctvo.

Z čínskeho bombardéra, „boha vojny na nebi“, Američania majú obavy. Havaj aj Austrália môžu byť v ohrození

Je to vzrušujúci moment, uviedol kapitán Reed

Dron MQ-25 Stingray T1 vyrobený spoločnosťou Boeing sa prostredníctvom hadice nakrátko spojil so stíhačkou námorníctva F / A-18 Super Hornet a doplnil palivo do stíhačky pri prelete nad stredozápadom, uvádza námorníctvo vo vyhlásení.

Spoločnosť Boeing vo vlastnom vyhlásení poskytlo ďalšie podrobnosti. Počas skúšobného letu 4. júna sa k MQ-25 Stingray priblížila stíhačka. Spoločne leteli vo vzdialenosti asi 20 stôp (približne 6 metrov). Potom dron vysunul hadicu a Super Hornet sa napojil na dolnú časť na konci hadice, aby prijal palivo. Námorníctvo zverejnilo video zo skúšobného letu na Twitteri.

„Toto je naša misia, bezpilotné lietadlo, ktoré oslobodzuje naše úderné stíhačky od potreby tankera a poskytuje leteckému krídlu Carrier väčší dolet, flexibilitu a možnosti,“ uviedol kapitán Chad Reed, programový riaditeľ kancelárie programu námorného bezpilotného letectva.

„Vidieť MQ-25, ako dnes plní svoje hlavné úlohy, tankovanie vo vzduchu je pre námorníctvo významným a vzrušujúcim momentom a ukazuje konkrétny pokrok smerom k realizácii schopností MQ-25 pre flotilu.“

Stíhačka natankovala 325 z 500 libier paliva 

Test sa uskutočnil z letiska MidAmerica St. Louis v Mascoutah v štáte Illinois. Dron preniesol 325 z 500 libier paliva dostupného počas približne 4,5-hodinového skúšobného letu, potvrdil Dave Bujold, programový riaditeľ spoločnosti Boeing MQ-25, uvádza CBS News.

Dron ešte čaká ďalšie testovanie, námorníctvo a Boeing uviedli, že plánujú vykonať testy na lietadlovej lodi ešte v tomto roku.

Práve pre námorníctvo by mohol byť dron životne dôležitý. Stíhačky námorníctva, ktoré štartujú z lietadlových lodí majú obmedzenú schopnosť dopĺňania paliva. Pristávacia dráha na lodiach je príliš malá, aby z nej mohli štartovať aj tankery, ktoré sú rozmerné a ťažké. Bezpilotný dron by naopak dokázal odštartovať aj z menšej štartovacej plochy.

zdroj: TASR/AP, Max Nash. Na snímke tankovacie lietadlo Boeing KC-135 Stratotanker. Je nemožné, aby Stratotanker vzlietol z lietadlovej lode

Testovací let prinesie údaje o interakciách vo vzduchu, ako aj vedení a kontrole, uviedol Reed.  Jeho tím tieto údaje zanalyzuje, aby zistil, či sú potrebné nejaké úpravy a aby vykonal včasnú aktualizáciu softvéru bez dopadu na plán testov programu.

Testovanie bude pokračovať 

Testovanie bude pokračovať v priebehu nasledujúcich mesiacov, bude zahŕňať rozšírenie letových schopností, testovanie motorov a ukážky manipulácie na palube lietadlovej lode. Ešte pred „ostrím testovaním“ námorníctvo a Boeing vykonali 25 testov, ktoré testovali aerodynamiku lietadla, ako aj rozsiahle simulácie tankovania zo vzduchu pomocou digitálnych modelov MQ-25.

zdroj: Boeing

Americké námorníctvo si od dronu sľubuje „rozšírený  globálny dosah a operačnú flexibilitu“ jeho letectva.

Dron je predchodcom siedmich testovacích lietadiel, ktoré Boeing vyrába na základe kontraktu s americkým námorníctvom z roku 2018. MQ-25 prevezme úlohu tankovania, čo umožní lepšie využitie bojových úderných stíhačiek a pomôže rozšíriť dosah vzdušného rozsahu námorníctva.

Zdroje: NAVY, Boeing, CBS News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá