Američania prezradili, čo si naozaj myslia o Slovensku. Ich názory sú prekvapivé

  • Príspevok v redditovej skupine vyvolal veľké diskusie medzi Európanmi a Američanmi
  • Ide totiž o prieskum verejnej mienky, ktorý hodnotí jednotlivé krajiny
prieskum
reprofoto/Reddit/Europe/Geoglobal
  • Príspevok v redditovej skupine vyvolal veľké diskusie medzi Európanmi a Američanmi
  • Ide totiž o prieskum verejnej mienky, ktorý hodnotí jednotlivé krajiny

Vášnivé reakcie spustil prieskum verejnej mienky z USA. Mapový graf uverejnený v redditovej skupine Európa (Europe), vyvolal tisícky reakcií a komentárov Európanov aj Američanov. Graf totižto zobrazuje ako pozitívne vnímajú obyvatelia USA jednotlivé európske krajiny.

Väčšina Európy sa môže tešiť, že aspoň polovica Američanov, ktorí sa zúčastnili prieskumu, vníma ich štáty pozitívne. Iné štáty, vrátane Slovenska nedopadli práve slávne.

Startitup sa chcel bližšie pozrieť na dáta prieskumu, v skutočnosti však žiaden podobný prieskum z roku 2022 nenašiel. Dostupný je prieskum tej istej spoločnosti (YouGov), z roku 2020, ktorý hodnotí jednotlivé krajiny. Výsledky obľúbenosti sa zhodujú, takže zrejme bol graf vytvorený na základe tohto prieskumu.

Najslabšie výsledky dosiahli krajiny strednej Európy, Pobaltie a Balkán 

Z prieskumu vyplýva, že najobľúbenejšou krajinou je Írsko, kladne ho hodnotilo 70 % respondentov. Nasleduje Taliansko a Veľká Británia, ktoré zhodne získali 68 %. Tretím respektíve štvrtým najobľúbenejším štátom je Švajčiarsko (67 %). Šesťdesiatpercentnú hranicu presiahlo aj Švédsko (63 %), Island (61 %), Holandsko (62 %) Nórsko (60 %).

Päťdesiatpercentnú hranicu dosiahli Španielsko (59 %), Dánsko (58 %) Francúzsko (57 %), Fínsko (57 %), Nemecko (55 %), Grécko (55 %) Rakúsko (53 %) a Belgicko (50 %).

Slovensko dosiahlo najhoršie výsledky v rámci strednej Európy. Kladne našu krajinu hodnotilo len 27 % Američanov. Naši susedia dopadli o čosi lepšie, najlepšie Poľsko (46 %) Česko (34 %), Maďarsko (34 %) a Ukrajina (32 %).

Európa
zdroj: Unsplash/Christian Lue

Zlými výsledkami prekvapilo aj Pobaltie, Litvu kladne hodnotilo 30 % opýtaných, Estónsko 25 % a Lotyšsko 22 %.

Outsiderom je aj Balkán, kde najlepšie hodnotené boli Rumunsko (31 %) a Chorvátsko (31 %). Ďalej Slovinsko (27 %), Bulharsko (26 %), Čierna hora (23 %), Albánsko (22 %), Bosna a Hercegovina a Srbsko (21 %) a Severné Macedónsko (19 %).

Najmenej pozitívne hodnotené bolo Rusko (19 %) a Bielorusko (17 %).

Američania nevnímajú negatívne Slovensko, v skutočnosti o ňom mnohí nepočuli 

Keďže prieskum pochádza ešte z roku 2020 nálady v USA mohli zmeniť, negatívnejšie k Rusku a Bielorusku, a naopak pozitívnejšie k Ukrajine či krajinám východnej a strednej Európe.  

Dobrou správou je, že Američania nemajú vyslovene negatívny názor na Slovensko. Väčšina negatívnych reakcií sa v Európe pohybuje na úrovni 8 – 12 %. Slovensko negatívne vníma 8 %, to je menej ako napríklad Česko (12 %), Maďarsko (9 %), Ukrajina (18 %), ale viac ako Poľsko (7 %) a Rakúsko (4 %).

Najmenej negatívne vnímajú Američania Švajčiarsko (3 %), Taliansko (4 %) a už zmienené Rakúsko. Najviac negatívne vnímajú ľudia Rusko (48 %), Ukrajinu (18 %) a Srbsko (17 %)

Prečo krajiny strednej Európy, Pobaltia a Balkánu nevnímajú ľudia pozitívnejšie môže vysvetľovať jednoduchý fakt – nevedia o nich. Prieskum sa pýtal aj respondentov, či o krajine dakedy počul. Až 16 % odpovedalo, že o Slovensku nikdy nepočulo. O Česku nepočulo 9 % respondentov. Ešte horšie na tom sú pobaltské štáty, o Lotyšku nepočulo 24 % a o Estónsku 22 %.

Balkánske krajiny sú na tom podobne. Severné Macedónsko (30 %), Čierna Hora (26 %), Bosna a Hercegovina (20 %), Slovinsko (16 %) Srbsko (14 %) a Albánsko (13 %). Prekvapivo, najviac ľudí v USA nikdy nepočulo o Bielorusku (38 %).

Američanka neverila, že Česko existuje 

Diskutujúci na Reddite riešili, prečo jednotlivé krajiny skončili menej pozitívne ako druhé. S jednoduchým riešením prišiel Američan.

„Som Američan, takže to môžem vysvetliť. Rusko je zlé. Talianske jedlo je dobré. Írsko a Anglicko hovoria po anglicky, takže o nich vieme trochu viac. Svetlozelené krajiny sú európske krajiny, o ktorých sme počuli, takže musia byť v poriadku. Žltá a oranžová, o ktorých sme nepočuli, takže nie sú v poriadku,“ napísal jeden z používateľov.

Užívatelia sa ale zhodli, že stredná Európa, Pobaltie a Balkán sú v Spojených štátoch veľmi neznáme, a preto ich Američania nevedia ohodnotiť alebo si dokonca myslia, že sme v Rusku. 

„Toto je 100 % správne. Keď som ešte žila v USA a išla som na dovolenku do Európy, konkrétne do Pobaltia, nikto z mojich spolupracovníkov v kancelárii o žiadnom z týchto štátov nikdy nepočul. A to je vo veľkom meste, kde väčšina ľudí mala magisterské tituly, zarábali dobré peniaze a cestovali do zahraničia. Mnoho ľudí si dokonca zamieňalo Estónsko s Etiópiou. Fuj,“ uviedla používateľka sociálnej siete.

„Žijem v Nemecku (tiež pôvodne Američan) a keď som prvýkrát povedal, že idem do Česka, moja sestra povedala: ,Rusko?’ Zostal som ako, čo to do pekla, veď je hneď vedľa Nemecka. A potom som jej poslal fotky a ona neverila, že také miesto existuje,“ uviedol ďalší používateľ.

Praha
zdroj: Unsplash/JESHOOTS.COM

Užívatelia tiež tvrdia, že množstvo starších ľudí nepozná meno Česko a Slovensko a reaguje len na Československo. V prípade Slovenska si ho mnohí mýlia so Slovinskom. 

Výnimkou je, samozrejme, Poľsko, ktoré je oveľa väčšie, má väčší geopolitický vplyv a mnoho Američanov v ňom má korene. 

Zdroj: YouGov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá