Američania stratili 80-miliónovú stíhačku. Armáda žiada verejnosť o pomoc

  • Havarované lietadlo sa im nedarí nájsť
  • Pilot, ktorý sa z neho katapultoval, je v poriadku
  • O pomoc žiadajú širokú verejnosť
stíhačka f-35 usa amerika
FOTO TASR/AP
  • Havarované lietadlo sa im nedarí nájsť
  • Pilot, ktorý sa z neho katapultoval, je v poriadku
  • O pomoc žiadajú širokú verejnosť

Američania zahájili hľadanie po jednom zo svojich pokročilých prúdových lietadiel F-35B Lightning II, ktoré malo haváriu a na východnom pobreží krajiny, niekde v blízkosti základne Charleston sa zrútilo. Pilot sa však stihol včas bezpečne katapultovať a je v stabilnom stave. 

Nikto však s istotou nevie, kde lietadlo skončilo. Základňa v Severnej Karolíne sa medzičasom obrátila na verejnosť, ktorú prosí o pomoc. Žiada o informácie o zmiznutom lietadle, ktoré by ho mohli pomôcť nájsť.

Anonymný pilot sa katapultoval

Vyzvaním verejnosti o pomoc sa armáda postarala o neobvyklý krok. Ľudí prosí o zistenie miesta, kde sa nachádza stratené lietadlo v hodnote mnohých miliónov dolárov. Stíhačka F-35 vyrobená spoločnosťou Lockheed Martin totiž stojí približne 80 miliónov dolárov. Informuje o tom TASR s odvolaním sa na tlačové agentúry AFP a AP.

Predstavitelia uviedli, že pilot letiaci v stíhačke F-35 nad štátom Južná Karolína sa v nedeľu popoludní po „poruche“ katapultoval z lietadla a zoskočil padákom do štvrte mesta North Charleston okolo 14:00 miestneho času.

Previezli ho do nemocnice, kde je v stabilizovanom stave, uviedla majorka Melanie Salinasová, no jeho meno nezverejnili.

05_04_2016_letecka_zakladna_Presov_06338877
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Pilot teda prežil, ale armáde vznikol obrovský a drahý problém: nemôže stíhačku nájsť a to viedlo leteckú základňu v meste Charleston, aby požiadala miestnych obyvateľov o pomoc.

„Ak máte nejaké informácie, ktoré môžu pomôcť našim pátracím tímom nájsť miesto stíhačky F-35, prosím, zatelefonujte centru obranných operácií na základni,“ uviedla základňa v príspevku na sociálnej sieti X, predtým Twitter.

Hľadanie sa sústreďuje na dve jazerá

Predstavitelia na základni oznámili, že spolu s federálnymi úradmi pre leteckú dopravu po stroji pátrajú aj vrtuľníkom okolo dvoch jazier Moultrie a Marion severne od Charlestonu. Lokalitu určili aj na základe trajektórie lietadla.

Jeremy Huggins, hovorca základne Charleston, uviedol, že transportér prúdového lietadla, ktorý zvyčajne pomáha s jeho lokalizáciou, nefungoval z dôvodu, ktorý ešte nebol určený. Zverejnili preto verejnú žiadosť o pomoc, ako informuje Washington Post.

Na snímke prelet poľskej stíhačky F-16 počas podpisu Dohody o ochrane vzdušného priestoru Slovenskej republike
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vojenskí predstavitelia uvádzajú, že sa pátranie momentálne sústredí na dve jazerá severne od mesta North Charleston, kde leží námorná základňa, z ktorej stroj svoju cestu štartoval. Na základe polohy a trajektórie nezvestného lietadla sa pátranie sústreďuje na jazerá Moultrie a Marion. 

Zo začiatku pátranie znemožnilo zlé počasie, no po zlepšení podmienok sa do hľadania zapojil aj vrtuľník. Úrady síce stále netušia, prečo vôbec došlo ku katapultovaniu pilota. Stroj totiž v lete sprevádzalo ešte jedno lietadlo F-35, ktoré sa na základňu vrátilo bez komplikácií.

Lietadlá a piloti patria k výcvikovej 501. stíhacej letke námornej pechoty so základňou v Beauforte neďaleko atlantického pobrežia Južnej Karolíny.

Zdroje: Washington Post, TASR, Twitter/Joint Base Charleston

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá